Świat

Harry Potter

{"id":"7","linkUrl":"/world/Harry+Potter-7","alt":"Harry Potter","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cwpo/00/07/7/19.3.jpg"}

Ekranizacja megapopularnej serii książek J.K. Rowling, której akcja rozgrywa się w świecie czarodziejów istniejącym równolegle do świata niemagicznego. W skład uniwersum wchodzi osiem części "Harry'ego Pottera" oraz zaplanowany na pięć filmów cykl pt. "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć".

Ekranowemu światu początek dał film "Harry Potter i Kamień Filozoficzny".  Główny bohater Harry Potter (Daniel Radcliffe) w wieku 11 lat odkrywa, że jest potomkiem pary czarodziejów. Wkrótce rozpoczyna naukę w szkole magii Hogwart i staje do walki z odpowiedzialnym za śmierć jego rodziców złym czarnoksiężnikiem Voldemortem. Zgodnie z przewidywaniami widowisko okazało się wielkim sukcesem kasowym i już wkrótce na ekran trafiły jego kolejne kontynuacje. Osiem filmów o przygodach Pottera nakręconych w latach 2001-2011 zarobiło  w kinach na całym świecie 7,7 mld dolarów.

Fenomen cyklu sprawił, że wytwórnia Warner Bros.podjęła decyzję o realizacji spin-offu. Akcja "Fantastycznych zwierząt" rozgrywa się kilkadziesiąt lat przed wydarzeniami z "Harry'ego Pottera". Filmy opowiadają o perypetiach magizoologa Newta Scamandera (Eddie Redmayne), który wraz z przyjaciółmi stawia czoła armii nikczemnego czarownika Grindelwalda.

Jednym z architektów filmowego uniwersum Harry'ego Pottera jest David Heyman, który wyprodukował wszystkie dotychczasowe tytuły serii. W pracach nad widowiskami czynny udział bierze również J.K. Rowling.

Franczyza "Harry Potter" obejmuje także gry wideo, audiobooki oraz parki rozrywki.

Więcej Mniej
Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a
Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a (2022) Zwiastun nr 1 (polski)
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (2018) Zwiastun nr 3 (polski) 2:18
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016) Zwiastun nr 2 (polski) 2:30
Dziedzictwo Hogwartu
Dziedzictwo Hogwartu (2022) Zwiastun nr 1 (polski) 2:30
Harry Potter: Hogwarts Mystery
Harry Potter: Hogwarts Mystery (2018) Zwiastun nr 3 1:00
Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II
Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II (2011) Zwiastun nr 2 (polski) 1:47
TOP
Najgorsi filmowi nauczyciele 3:43
  • Część pierwsza dawała jeszcze radę, pomimo, że klimatu całej otoczki magicznego świata było dość mało. Następnie druga część była najnudniejszym filmem jaki widziałem od ostatnich paru lat w kinie, nie wspominając, że trailer 2 części zapowiadał się naprawę dobrze, patrząc na fakt iż cały trailer byl ... więcej

Harry Potter jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.