postać

Severus Snape

Severus Snape - powszechnie nielubiany nauczyciel eliksirów w Hogwarcie, przez krótki czas dyrektor szkoły. Jeden z czarnych charakterów, Śmierciożerca. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci z serii o przygodach Harry'ego Pottera J.K. Rowling. Na ekranie wcielał się w niego Alan Rickman.

Snape był synem mugola, Tobiasza Snape'a i czarownicy Ellen Prince. Wychowywano go w biedzie, co sprawiło że nie mógł się doczekać rozpoczęcia nauki w Hogwarcie. Często wymykał się z domu i w trakcie jednej ze swoich wędrówek po okolicy poznał Lily Evans(później Potter). Często podglądał jej zabawy z siostrą Petunią; później zaprzyjaźnił się z dziewczynką, uświadamiając jej, że też jest czarownicą. Podczas gdy Severus został przydzielony do Slytherinu, Lily trafiła do Gryffindoru.

W czasie nauki stał się wrogiem Jamesa Pottera i Syriusza Blacka, którzy często robili sobie z niego żarty. Młodzi Gryfoni zyskali popularność dzięki swojemu niepokornemu poczuciu humoru, jednak dla Severusa byli wyjątkowo okrutni (po części przez jego wy - gląd: tłuste włosy do ramion, ziemistą cerę, zniszczone i schodzone ubrania). Lily często stawała w jego obronie, jednak ich przyjaźń definitywnie się zakończyła, kiedy Severus zaczął zadawać się z osobami popierającymi czystość krwi.

Był bardzo zdolnym uczniem, który samodzielnie rozwijał swoje umiejętności, zwłaszcza w zakresie eliksirów. Wiele lat później Harry zdobył jego dziennik z notatkami, w którym znajdowało się wiele cennych wskazówek oraz innowacyjnych zaklęć. Fascynowała go jednak czarna magia, co mogło wynikać z zazdrości czy poczucia odrzucenia. Przystał do Śmierciożerców i na polecenie Voldemorta starał się o posadę w szkole. Dumbledore nie chciał by nauczał obrony przed czarną magią, zajął się więc eliksirami.

Na krótko przed wydarzeniami, w których Lily i James Potterowie zginęli, Czarny Pan stracił moc, a Harry stał się jedynym człowiekiem, który przeżył śmiercionośne zaklęcie, Snape zmienił front. Przyłączył się do Zakonu Feniksa, obiecując dozgonną wierność Dumbledore'owi. Szpiegował Śmierciożerców i robił wszystko, by Voldemort nie odkrył prawdy. Do końca pozostał wierny dyrektorowi szkoły – na tyle, że przyrzekł go zabić, by uchronić Draco Malfoy'a od tego czynu.

Snape podsłuchał przepowiednię Sybilli Trelawney i błagał Czarnego Pana o ocalenie Lily, bo jak się okazało, całe życie ją kochał. Kiedy Potterowie zginęli, czuł się winny, więc Dumbledore postawił przed nim kolejne zadanie, jakim była ochrona Harry'ego. Było to wyjątkowo trudne dla Severusa, bo młody Potter fizycznie za bardzo przypominał mu Jamesa, a jednocześnie chciał to robić dla Lily, która oddała życie za syna.

Snape zginął w czasie Bitwy o Hogwart, kiedy Voldemort niesłusznie uważał, że jest właścicielem Czarnej Różdżki, która pozwoli mu raz na zawsze uśmiercić Harry'ego.

Więcej Mniej
świat Harry Potter twórca J.K. Rowling data powstania 26 czerwca 1997 pochodzenie Wielka Brytania znany też jako Mistrz Eliksirów / Książę Półkrwi
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
Zwiastun nr 2 (polski)
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I
Zwiastun nr 1 (polski)
Harry Potter i Książę Półkrwi
Zwiastun nr 2 (polski)

Lily Potter

Lily J. Potter / Lily J. Evans
TOP
TOP Najgorsi filmowi nauczyciele
Severus Snape jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Harry Potter jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.