postać

Iron Man

Tony Stark jest bogatym przedsiębiorą i filantropem, właścicielem firmy zajmującej się rozwijaniem technologii (głównie w celach zbrojeniowych). Jako superbohater Iron Man należy do grupy Avengers, walcząc w specjalnie skonstruowanej przez siebie cybernetycznej zbroi. Postać znana z licznych serii komiksowych Marvela, którego twórcami byli Stan Lee i Larry Lieber oraz rysownicy Don Heck i Jack Kirby. We wszystkich filmach Marvel Cinematic Universe (MCU) gra go Robert Downey Jr.


Tony Stark, właściwie Anthony Edward Stark, urodził się z nieprzeciętną inteligencją. Jako dziecko interesowała go budowa i sposoby kontroli maszyn. W wieku 15 lat brał udział w kursie inżynierii elektrycznej, skończył studia na dwóch fakultetach mając 19 lat. Po studiach rozpoczął pracę w firmie rodziców, jednak wykazywał więcej skłonności do hulaszczego życia playboya, niż do wykorzystywania swoich inżynierskich umiejętności. Jego rodzice zmarli w wypadku samochodowym, zaaranżowanym przez konkurencyjną firmę, gdy miał 21 lat; wtedy też odziedziczył Stark Industries.


Podczas prezentacji nowej generacji broni w Afganistanie, ekipa Starka zostaje zaatakowana, a przedsiębiorca - ciężko ranny w eksplozji, odłamek szrapnela trafia w okolice serca. W niewoli towarzyszy Tony'emu światowej klasy fizyk profesor, Yisen. Wiedząc, że odłamek może zbliżyć się niebezpiecznie do jego serca, Stark proponuje profesorowi, aby, połączywszy siły – stworzyli zbroję, wyposażoną w generator pola magnetycznego, odciągającego odłamki od serca Starka. Zaprojektowana przez naukowców zbroja czyni go Iron Manem.


Z czasem Stark dochodzi do wniosku, że może swoją sytuację wykorzystać w służbie dobra. Ulepsza kolejne kostiumy, udostępnia je także innym, zostaje wielkim zwolennikiem odtajnienia personaliów superbohaterów. W międzyczasie pracuje jako konsultant przy projektach S.H.I.E.L.D, i zostaje jednym z pierwszych członków Avengers. Razem z członkami drużyny powstrzymuje inwazję sił Lokiego na Nowy Jork oraz rebelię stworzonej przez siebie sztucznej inteligencji, Ultrona. Bierze również aktywny udział w powstrzymaniu Thanosa przed uśmierceniem połowy wszechświata, a gdy nie udaje mu się zapobiec kataklizmowi, podróżuje w czasie, by naprawić swoje błędy. Jest twórcą sztucznej inteligencji zarządzającej jego posiadłością, zwanej Jarvis, oraz zbudowanego w oparciu o moduły Jarvisa superbohatera zwanego Vision.


Do największych wrogów Starka należą: Iron Monger, Whiplash, Mandaryn, dr Aldrich Killian, Loki i Thanos.

Więcej Mniej
świat Marvel twórcy Stan Lee, Jack Kirby, Larry Lieber, Don Heck data powstania marca 1963 pochodzenie USA znany też jako Tony Stark
Marvel's Avengers
Zwiastun nr 6 (polski)
Avengers: Koniec gry
Zwiastun nr 2 (polski dubbing)
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
Zwiastun nr 1 - TGA 2018

Howard Stark

Howard Anthony Walter Stark
świat Marvel
TOP
TOP Kto prócz Kapitana Ameryki powinien powrócić w kolejnej fazie MCU?
Iron Man jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones