postać

Profesor X

Profesor Charles Xavier – znany również jako Profesor X. Mutant, telepata, założyciel drużyny X-Men i prywatnej szkoły dla młodych mutantów. Postać z komiksów Marvela, która pojawia się w ich aktorskich i animowanych adaptacjach oraz grach wideo.
Twórcami postaci są Stan Lee i Jack Kirby. Inspiracją dla Lee był Martin Luther King, któremu następie przeciwstawił on swój odpowiednik Malcolma X, czyli Magneto. W przeciwieństwie do Magneto Xavier wierzy w pokojową koegzystencję ludzi (homo sapiens) i mutantów (homo superior), dlatego zakłada Instytut Xaviera, w którym uczy posługiwania się swoimi umiejętnościami młodych mutantów. Xavier najczęściej portretowany jest jako przykuty do wózka, choć w komiksach wielokrotnie odzyskiwał władzę w nogach. Jest potężnym telepatą, a także ekspertem w dziedzinie genetyki i konstruktorem Cerebro, maszyny zwielokrotniającej jego moc i pozwalającej wyszukiwać kolejnych mutantów. Xavier powołuje też do życia drużynę X-Men, która otwarcie przeciwstawia się zagrożeniom czyhającym na mutantów. W jej szeregach znajdują się m.in. Cyclops, Jean Grey, Wolverine, Storm, Rogue, Shadowcat czy Colossus. Ich największymi przeciwnikami są Magneto, Juggernaut, Sentinele, Apocalypse.


W realizowanych przez studio 20th Century Fox filmach o przygodach X-Men w Profesora X wcielali się Patrick Stewart i James McAvoy. Stewart wystąpił m.in. w filmach "X-Men" (2000), "X-Men 2" (2003) i "Logan: Wolverine" (2017). Grający młodszą wersję Profesora McAvoy pojawił się natomiast w filmach "X-Men: Pierwsza klasa" (2011), "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" (2014) i "X-Men: Mroczna Phoenix" (2019). Xavier był też bohaterem seriali animowanych "X-Men" (1992-1997) i "X-Men: Ewolucja" (2000-2003).

Więcej Mniej
świat Marvel twórca Stan Lee data powstania września 1963 pochodzenie USA znany też jako Profesor Charles Xavier
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Zwiastun nr 2 (polskie napisy)
X-Men: Mroczna Phoenix
Zwiastun nr 2 (polski dubbing)
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
Zwiastun nr 1 - TGA 2018

Juggernaut

Cain Marko
świat Marvel
Movie się
Movie się Oceniamy filmy "Doktor Strange w multiwersum obłędu" i "Wiking"

Angel

Warren Kenneth Worthington III
Profesor X jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.