Postać

Kapitan Ameryka

{"id":"60","linkUrl":"/character/Kapitan+Ameryka-60","alt":"Kapitan Ameryka","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cpo/00/60/60/64_2.4.jpg"}

Kapitan Ameryka – właściwie Steve Rogers. Superbohater, weteran II wojny światowej i członek grupy Avengers. Jego głównym przeciwnikiem jest Red Skull, walczył również z takimi złoczyńcami jak Loki, Ultron czy Thanos. Pojawia się w komiksach Marvela, ich aktorskich i animowanych adaptacjach oraz grach wideo.


Twórcami postaci są Joe Simon i Jack Kirby. Steve Rogers był wątłym chłopakiem, który chciał walczyć w armii Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej. Po przyjęciu eksperymentalnego serum staje się superżołnierzem o ponadludzkiej sile i wytrzymałości. Los chce, że podczas wojny zostaje zamrożony i budzi się lata później we współczesnym świecie. Przywdziewa na powrót swój charakterystyczny niebiesko-biały strój i dołącza do grupy Avengers. Jego najbliższymi przyjaciółmi w grupie są Czarna Wdowa i Falcon. Często wchodzi natomiast w konflikt z Tonym Starkiem. Ważną osobą jest dla niego również James "Bucky" Barnes (później znany jako Zimowy Żołnierz), z którym walczył na froncie II wojny światowej.


W filmach należących do MCU (kinowe uniwersum Marvela) rolę superbohatera odgrywa Chris Evans. Bohater występuje we własnych solowych produkcjach MCU ("Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie", "Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz", "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów"), jak i w kolejnych filmach o przygodach Avengers (m.in. "Avengers", "Avengers: Czas Ultrona", "Avengers: Koniec gry"). We wcześniejszych aktorskich ekranizacjach komiksów Marvela wcielali się w niego m.in. Reb Brown i Matt Salinger. W animowanych adaptacjach głosu Kapitanowi Ameryce wielokrotnie użyczał Roger Craig Smith. Można go usłyszeć chociażby w "Iron Man and Captain America: Heroes United i "Marvel Avengers: Zjednoczeni". Aktor równie często podkładał mu głos w grach wideo, jak np. "Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order".

Więcej Mniej
świat Marvel twórcy Jack Kirby, Joe Simon data powstania 1941 pochodzenie USA
{"title":"Kapitan Ameryka należy do Świata Marvel","link":"/world/Marvel-2","counts":[121,70,68]}
Marvel's Avengers
Marvel's Avengers (2020) Zwiastun nr 6 (polski) 0:30
Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry (2019) Zwiastun nr 2 (polski dubbing) 2:28
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order (2019) Zwiastun nr 2 - E3 2019 1:30

Peggy Carter

Margaret "Peggy" Carter
światMarvel typSzpieg
Wywiad wideo
Rozmawiamy z reżyserami "Avengers: Koniec gry" oraz z Chrisem Hemsworthem 7:44
Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Kapitan Ameryka jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.