postać

Yoda

Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów (2005) Źródło: Getty Images Autor: Stuart C. Wilson
Yoda

Yoda - Wielki Mistrz Jedi, bohater filmów i seriali z cyklu "Gwiezdne wojny". Po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawił się w produkcji "Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje". Żył w czasie istnienia Republiki. Członek rady Jedi, budził ogromny szacunek wśród innych członków Zakonu. Używał IV formy (Ataru) walki mieczem świetlnym. Polegała ona na wykorzystywaniu szybkości i zwinności przeciwko sile. Był niski, miał zieloną skórę oraz trójpalczaste dłonie i stopy. Rasa, której był przedstawicielem nie jest znana. W postać wciela się Frank Oz.

Szkolili go sami mistrzowie, następnie sam był w grupie nauczycieli na Chu'Unthor - statku należącego do zakonu Jedi. Jako członek rady uczył młodzików. W okresie istnienia republiki był uważany za największego mistrza Jedi. Do niego należało ostatnie słowo dotyczące funkcjonowania zakonu. Szkolił się u niego hrabia Dooku (Darth Tyranus) i Obi-Wan Kenobi.

Kiedy młody Luke Skywalker był przedstawiony radzie, należał do osób sprzeciwiających się jego nauczaniu. Bez jego zgody chłopak został padawanem Obi-Wana.

Kiedy Dooku przeszedł na ciemną stronę mocy, próbował przekonać go do lepszej decyzji. Yoda brał udział m.in. w walce na planecie Geonosis i odparciu inwazji Separatystów na Kashyyk. Po upadku Republiki ukrywał się na pokrytej bagnami planecie Dagobah. Aż do śmierci szkolił tam Luke'a Skywalkera. Nie odszedł jednak na zawsze, rozmawiał ze swoim uczniem jako duch. Poza niezwykłymi umiejętnościami walki, miał bardzo wrażliwy słuch. Nosił proste, znoszone szaty. Ukazywał tym swoją pokorę.

Yoda wielokrotnie pojawia się w filmach serii "Gwiezdne wojny". Postać obecna jest także w serialu animowanym "Star Wars: Rebelianci" (2014-2018). Głosu bohaterowi użycza aktor Frank Oz.

Więcej Mniej
świat Gwiezdne wojny Twórca George Lucas data powstania 17 maja 1980 znany też jako Mistrz Yoda
LEGO Gwiezdne Wojny: Świąteczna przygoda
Zwiastun nr 1
Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
Zwiastun nr 1 (polski dubbing)
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi
Zwiastun nr 2 (polski dubbing)
TOP
TOP Najlepsze filmy sci-fi ostatnich 10 lat
Yoda jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Gwiezdne wojny jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones