Postać

Palpatine

{"id":"773","linkUrl":"/character/Palpatine-773","alt":"Palpatine","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cpo/07/73/773/230.4.jpg"}

Sheev Palpatine / Darth Sidious / Imperator - Mroczny Lord Sithów, polityk, postać z serii filmów "Gwiezdne wojny". Po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawił się w filmie "Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje". Pochodził z planety Naboo. Prowadził podwójne życie. Był senatorem Republiki Galaktycznej, Wielkim Kanclerzem i jednocześnie Sithem. W postać wcielił się aktor Ian McDiarmid.

Palpatine był Sithem, ukrywał to przed innymi. Dzięki temu został wybrany na senatora Republiki Galaktycznej. Wkrótce potem za jego sprawą rozpoczęła się blokada planety Naboo przez Federację Handlową. Wiedział, że doprowadzi to do bitwy. Objął stanowisko kanclerza po śmierci poprzednika. W międzyczasie jego uwagę przyciągał młody Anakin Skywalker, uczeń Obi-Wana Kenobiego. Widział w nim duży potencjał i myślał o jego szkoleniu. Jego pierwszym padawanem był Darth Tyranus. Dzięki niemu otrzymał pierwsze plany Gwiazdy Śmierci. Wszystkie jego starania i intrygi przyniosły oczekiwany efekt. Anakin przeszedł na ciemną stronę Mocy, a on został jego mistrzem. Nadał mu nowe imię - Darth Vader.

Jako Imperator wydał słynny rozkaz 66, który oznaczał zabicie wszystkich Jedi oraz zlecił budowę Gwiazdy Śmierci. Ogłosił też przekształcenie Republiki w Imperium Galaktyczne. W realizacji planów pomógł mu sługa - generał Grievous.

Odtwórcą roli jest aktor Ian McDiarmid. Zagrał m.in. w filmach "Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi", "Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo" i "Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów".

Więcej Mniej
świat Gwiezdne wojny twórca George Lucas data powstania 17 maja 1980 znany też jako Darth Sidious / Imperator
LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy
LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (2016) Zwiastun nr 4 (polski) 2:45
Star Wars: Rebelianci
Star Wars: Rebelianci (2014) Zwiastun nr 2 2:27
Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów
Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów (2008) Zwiastun nr 1 2:13
7 wspaniałych
Toksyczni filmowi chłopacy 8:41
Gwiezdne wojny jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Palpatine jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.