postać

Palpatine

Sheev Palpatine / Darth Sidious / Imperator - Mroczny Lord Sithów, polityk, postać z serii filmów "Gwiezdne wojny". Po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawił się w filmie "Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje". Pochodził z planety Naboo. Prowadził podwójne życie. Był senatorem Republiki Galaktycznej, Wielkim Kanclerzem i jednocześnie Sithem. W postać wcielił się aktor Ian McDiarmid.

Palpatine był Sithem, ukrywał to przed innymi. Dzięki temu został wybrany na senatora Republiki Galaktycznej. Wkrótce potem za jego sprawą rozpoczęła się blokada planety Naboo przez Federację Handlową. Wiedział, że doprowadzi to do bitwy. Objął stanowisko kanclerza po śmierci poprzednika. W międzyczasie jego uwagę przyciągał młody Anakin Skywalker, uczeń Obi-Wana Kenobiego. Widział w nim duży potencjał i myślał o jego szkoleniu. Jego pierwszym padawanem był Darth Tyranus. Dzięki niemu otrzymał pierwsze plany Gwiazdy Śmierci. Wszystkie jego starania i intrygi przyniosły oczekiwany efekt. Anakin przeszedł na ciemną stronę Mocy, a on został jego mistrzem. Nadał mu nowe imię - Darth Vader.

Jako Imperator wydał słynny rozkaz 66, który oznaczał zabicie wszystkich Jedi oraz zlecił budowę Gwiazdy Śmierci. Ogłosił też przekształcenie Republiki w Imperium Galaktyczne. W realizacji planów pomógł mu sługa - generał Grievous.

Odtwórcą roli jest aktor Ian McDiarmid. Zagrał m.in. w filmach "Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi", "Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo" i "Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów".

Więcej Mniej
świat Gwiezdne wojny Twórca George Lucas data powstania 17 maja 1980 znany też jako Darth Sidious / Imperator
Obi-Wan Kenobi
Zwiastun nr 1
Gwiezdne wojny: Opowieści Jedi
Zwiastun nr 1
LEGO Gwiezdne wojny: Wakacje
Zwiastun nr 1
TOP
TOP Maj 2024: Na jakie seriale warto czekać?
  • Test wiedzy

    Ile wiecie o "Gwiezdnych wojnach"?

    Wraz z marką Wilkinson Sword zapraszamy Was do udziału w quizie dotyczącym "Gwiezdnych wojen". Jak dobrze je znacie? Sprawdźcie sami.
  • Test wiedzy

    Gwiezdne Wojny

    Sprawdź, czy Moc jest z Tobą i rozwiąż quiz o "Gwiezdnych Wojnach".
Palpatine jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Gwiezdne wojny jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones