postać

Darth Vader

Darth Vader - były rycerz Jedi i lord Sith, postać z cyklu "Gwiezdne wojny", występująca również w powiązanych z serią filmach, serialach i grach wideo.

UWAGA! SPOILERY!

Darth Vader pojawił się po raz pierwszy w "Gwiezdnych wojnach: Nowej nadziei" (1977). Poznajemy go, gdy w jego ręce wpada księżniczka Leia, w której posiadaniu znajdują się wykradzione przez Rebelię plany Gwiazdy Śmierci, imperialnej stacji bojowej. Na pomoc księżniczce przybywają Han Solo, Luke Skywalker i Obi-Wan Kenobi, były mistrz Vadera, którego ten zabija podczas pojedynku na miecze świetlne. Rebelia przypuszcza atak na Gwiazdę Śmierci. Vader bierze udział w obronie stacji, ale Skywalkerowi udaje się oddać celny strzał i zniszczyć bazę. Vader uchodzi jednak z życiem.

W "Imperium kontratakuje" (1980) Vader, będący na tropie Skywalkera, odnajduje bazę Rebelii na planecie Hoth i rusza w pościg za uciekającymi z niej rebeliantami. Z pomocą Lando Calrissiana i Boby Fetta udaje mu się schwytać w Mieście w Chmurach Hana Solo i Leię, którzy służą jako przynęta na Luke'a. Vader pokonuje Skywalkera w pojedynku na miecze świetlne i wyjawia mu - przekonanemu, że Vader zabił jego ojca - iż to właśnie on jest jego ojcem, Anakinem. Chce przeciągnąć go na ciemną stronę Mocy, by wspólnie obalili Imperatora i rządzili galaktyką. Luke odrzuca jednak ofertę i ucieka, zdruzgotany.

W "Powrocie Jedi" (1983) powstaje kolejna Gwiazda Śmierci i zbliża się ostatnie starcie Rebelii z Imperium. Okazuje się też, że Leia w rzeczywistości jest córką Vadera i siostrą Luke'a. Podczas kluczowej bitwy kosmicznej między Imperium a Rebelią Imperator i Vader próbują wspólnie skusić Luke'a do przejścia na ciemną stronę Mocy. Kiedy ten po raz kolejny się opiera, Imperator postanawia go zabić. Vader, nie mogąc znieść widoku katowanego syna, zgładza jednak Imperatora. Odniósłszy poważne obrażenia umiera, wróciwszy na jasną stronę Mocy. Gdy rebelia świętuje zwycięstwo, Luke pali zwłoki ojca na stosie. W finale filmu ukazuje mu się Anakin Skywalker w formie ducha, razem z mistrzem Yodą i Obi-Wanem.

W trylogii "Mroczne widmo" (1999)/"Atak klonów" (2002)/"Zemsta Sithów" (2005) poznajemy historię Anakina Skywalkera. Poczęty bez udziału ojca urodził się jako niewolnik na planecie Tatooine, syn Shmi Skywalker. Posiadał talenty pilota i konstruktora (sam zbudował droida C-3PO), a Moc była w nim niezwykle silna. Rycerz Jedi Qui-Gon Jinn zabrał go z planety w towarzystwie Obi-Wana Kenobiego i królowej Naboo, Padmé Amidali. Po śmierci Qui-Gona z ręki rycerza Sith, Dartha Maula, Kenobi bierze Anakina pod opiekę i szkoli go na Jedi. Szereg wydarzeń wpływa na podejrzliwość Skywalkera względem zakonu: przede wszystkim śmierć jego matki oraz konieczność ukrywania związku z Padmé. Anakin bierze jednak czynny udział w tzw. Wojnach Klonów (toczonych między Republiką a separatystami), gdzie wsławia się jako waleczny rycerz, pokonując m.in. lorda Sith, hrabiego Dooku. Ale kiedy wychodzi na jaw, że Padmé jest w ciąży, a Anakina prześladują wizje jej śmierci w połogu, Skywalker ulega ciemnej stronie Mocy. Przeciąga go republikański kanclerz Palpatine, który okazuje się być Sithem, Darthem Sidiousem, pod którego zwierzchnictwem działali wcześniej Darth Maul i hrabia Dooku. Palpatine twierdzi, że ciemna strona uczy technik zakazanych przez Jedi, które pozwolą uratować Padmé. Anakin przyjmuje miano Dartha Vadera i pomaga w eksterminacji rycerzy Jedi. Ratują się jedynie Yoda i Kenobi, który staje oko w oko ze Skywalkerem, zakradłszy się do statku Padmé. Anakin oskarża wówczas żonę o zdradę i dławi ją przy użyciu Mocy. Przegrywa jednak pojedynek z Obi-Wanem, który poważnie go okalecza i zostawia na śmierć w morzu lawy, zabierając ze sobą Padmé. Palpatine utrzymuje jednak Skywalkera przy życiu, wspomagając zniszczone ciało cybernetycznymi częściami. Przywdziawszy maskę Vadera po raz pierwszy, Anakin dowiaduje się o śmierci Amidali. Nie wie jednak, że jego dzieci - Leia i Luke - przeżyły poród.

Darth Vader / Anakin Skywalker pojawiał się również w filmach "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie" (2016), "Gwiezdne wojny: Wojny klonów" (2008), serialach "Gwiezdne wojny: Wojny klonów" (2003-2005), "Gwiezdne wojny: Wojny klonów" (2008-2014), "Star Wars: Rebelianci" (2014) i grach, m.in. "Star Wars: The Force Unleashed" (2008), "Star Wars Battlefront" (2015), oraz kolejnych odsłonach serii "Lego Star Wars".

W postać wcielał się szereg aktorów. Ciało Dartha Vadera grali m.in. David Prowse ("Nowa nadzieja" - "Powrót Jedi"), Hayden Christensen i Gene Bryant ("Zemsta Sithów") oraz Spencer Wilding i Daniel Naprous ("Łotr Jeden"). Głosu użyczał mu James Earl Jones. W Anakina Skywalkera wcielali się zaś Jake Lloyd ("Mroczne widmo"), Hayden Christensen ("Atak klonów", "Zemsta Sithów") i Sebastian Shaw ("Powrót Jedi"). Głosu Anakinowi użyczali natomiast Mat Lucas ("Gwiezdne wojny: Wojny klonów") i Matt Lanter ("Gwiezdne wojny: Wojny klonów", "Star Wars: Rebelianci").

American Film Institute umieścił go na trzecim miejscu listy najlepszych złoczyńców w historii kina.

Więcej Mniej
Star Wars: Ahsoka
Zwiastun nr 1 (polski)
Obi-Wan Kenobi
Zwiastun nr 1
Gwiezdne wojny: Opowieści Jedi
Zwiastun nr 2 (sezon 2)
7 wspaniałych
7 wspaniałych Toksyczni filmowi chłopacy
  • Test wiedzy

    Ile wiecie o "Gwiezdnych wojnach"?

    Wraz z marką Wilkinson Sword zapraszamy Was do udziału w quizie dotyczącym "Gwiezdnych wojen". Jak dobrze je znacie? Sprawdźcie sami.
  • Test wiedzy

    Gwiezdne Wojny

    Sprawdź, czy Moc jest z Tobą i rozwiąż quiz o "Gwiezdnych Wojnach".
Darth Vader jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Gwiezdne wojny jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones