Film

1492: Conquest of Paradise

1992 2 godz. 34 min.
7,3 13 451
ocen
7,3 10 13451
6 162
chce zobaczyć
{"id":"985","linkUrl":"/film/1492%3A+Wyprawa+do+raju-1992-985","alt":"1492: Wyprawa do raju","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/09/85/985/6901225.2.jpg"}
Rok 1492, Krzysztof Kolumb wyrusza w podróż pod patronatem hiszpańskiej królowej Izabeli. Cel wyprawy to odnalezienie drogi morskiej do Indii.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

W 1491 roku Krzysztof Kolumb (Gerard Depardieu) poszukuje źródeł finansowania wyprawy, której celem ma być odkrycie nowej drogi morskiej do Indii. Przybywa z księdzem Marcheną (Fernando Rey) na uniwersytet w Salamance, gdzie poznaje Sancheza (Armand Assante) doradcę królowej Izabeli (Sigourney Weaver). Dzięki wsparciu bankiera SantangelaW 1491 roku Krzysztof Kolumb (Gerard Depardieu) poszukuje źródeł finansowania wyprawy, której celem ma być odkrycie nowej drogi morskiej do Indii. Przybywa z księdzem Marcheną (Fernando Rey) na uniwersytet w Salamance, gdzie poznaje Sancheza (Armand Assante) doradcę królowej Izabeli (Sigourney Weaver). Dzięki wsparciu bankiera Santangela (Frank Langella) i wstawiennictwu Sancheza, spotyka się z królową i zwraca się do niej o patronat nad swoją podróżą badawczą. 3 sierpnia 1492 roku Kolumb wypływa w morze, dowodząc trzema statkami: Pintą, Niną i Santa Marią. Podczas długiego rejsu załogi statków zaczynają się buntować, a ich kapitanowie, Pinzon (Tcheky Kayro) i Mendez (Kevin Dunn), okazują niezadowolenie. Gdy Kolumb decyduje się zawrócić, na  horyzoncie pojawia się nieznany ląd.

boxoffice
$7 191 399 w USA
budżet
$47 000 000
studio
Gaumont (przedstawia) / Cyrkfilms / Due West / Więcej...
data produkcji
1992
tytuł oryg.
1492: Conquest of Paradise
inne tytuły
1492: Wyprawa do raju Polska
1492: Odkrycie raju (alternatywna pisownia) Polska
1492: La conquête du paradis Francja
1492: Christophe Colomb Kanada (alternatywna pisownia) Francja
1492: Conquista del paraíso Argentyna
1492: Conquista del Paraíso Meksyk
1492: La conquista del paraíso Hiszpania
1492 Australia
Więcej...
Przed zaangażowaniem Ridley'a Scotta pod uwagę brani byli również inni reżyserzy: Francis Ford Coppola, Roland Joffe i Oliver Stone.
Sigourney Weaver od samego początku była faworytką Scotta do roli Królowej Izabeli. Jednak kiedy zdjęcia do trzeciej części "Obcego" przedłużały się, w ramach zastępstwa, była brana pod uwagę Anjelica Huston. Weaver zdążyła jednak dosłownie na ostatnią chwilę przed rozpoczęciem produkcji.
Kiedy Pinzon umiera, ksiądz udziela mu rozgrzeszenia po hiszpańsku. Językiem Kościoła była wtedy jednak łacina.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Cena sukcesu.

  Penguin27 ocenił(a) film na 8

  Film pokazuje nie tylko sukces Kolumba ale także cenę jaką jemu i jego ziomalom przyszło za niego zapłacić. Za Kolumbem do nowego świata przypłynęli konkwistadorzy no i zaczęło coś coś co zawsze będę potępiał - przymusowa chrystianizacja "dzikich". Cudna muza Vangelisa na długo pozostaje w pamięci. ... więcej

 • Na uwagę zasługuje muzyka Vangelisa z filmu

  Piotr7123

  Arcydzieło

 • Świetny film. Po prostu.

  Yatori ocenił(a) film na 8

  Uwielbiam filmy odkrywcze. Jakoś przypadkiem trafiłem dziś na ten film i po prostu wciągnął na całego. Świetny także muzyczny motyw przewodni. Ten chór gregoriański i sceny wypływających w nieznane hiszpańskich galeonów - i wszystko wyglądające tak naturalnie.. bez żadnych CGI, przepychu efektów ... więcej

 • Znakomicie zrealizowany fresk historyczny

  kinoman77_filmweb ocenił(a) film na 7

  i jednocześnie kameralny dramat oświeconego człowieka, który zmagać się musi z ignorantami wszelkiej maści. Genialne zdjęcia i muzyka. Szwankuje nieco scenariusz,zwlaszcza końcówka,ale cała reszta, w tym również aktorstwo to wynagradza. Scott wciąż wtedy dawał radę.

 • zmarnowana szansa

  użytkownik usunięty

  Szkoda, ze powielają mity o Kolumbie. Czekam na w miarę uczciwy film o tych wydarzeniach.

  9