PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=181525}

9 kompania

9 rota
7,8 100 383
oceny
7,8 10 1 100383
6,9 9
ocen krytyków
9 kompania
powrót do forum filmu 9 kompania

moim zdaniem

ocenił(a) film na 9

najlepszy film wojenny wszech czasów. Żaden Szeregowiec Ryan czy Cienka czerwona linia nie oddają tyle emocji. Za niska ocena na film webie .

ocenił(a) film na 8
mateuszzawada666

Zgadzam się ;), film naprawde rewelacyjny i przyznam się ze pod koniec filmu prawie płakałem, chociaż jestem mężczyzną nie będę tego ukrywał ;p.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Kroll95

A Ty specjalnie zdradzasz kluczowe fragmenty filmu, czy Ci się zdarzyło?

ocenił(a) film na 9
maciek_z_katowic

Przypadkiem zdradziłem więc nie miej pretensji

ocenił(a) film na 7
Steku

W internecie jestesmy anonimowi,więc mógłbyś tu napisać,że przespałeś się z teściową a i tak nikt by się nie dowiedział z twojego otoczenia :P

Film ma duzo emocji,więcej niż Szeregowiec Ryan(druga pozycja podana przez założyciela tematu nie była przeze mnie oglądana),ale nie porównujmy ich do siebie...nie róbmy kontrowersyjnego tematu.W film trzeba się wczuć.

ocenił(a) film na 7
mateuszzawada666

Naprawdę nie wiem co w tym filmie jet rewelacyjnego. jest on co najwyżej dobry ale nie rewelacyjny. fabuła w ogólnym zarycie bardzo podobna do wielu wcześniejszych filmów z holiłuda. czyli młodzi beztroscy ludzie rzuceniu w wir brutalnej wojny. Nieco podobna do Full Metal Jacket czyli najpierw pokazano szkolenie a potem wojnę. Ale Kubrick zrobił to według mnie lepiej i bardziej z "jadem". Sceny batalistyczne przeciętne w helikopter w ogniu czy oklepanym Szeregowiec Ryan są na dużo wyższym poziomie. No i na koniec punktem wyjścia było autentyczne zdarzenie ale niestety za mocno je podkoloryzowano tak ze ma niewiele wspólnego z bitwą która była pierwowzorem.

ocenił(a) film na 8
polukr

Kubrick zrobił film o tym, jak młodzi ludzie zostają odczłowieczeni przez wojnę, w której uczestniczą. Wojnę niezrozumiałą i groteskową. Ceną wyszkolenia rekruta na maszynę do zabijania jest zabicie szkolącego a groźny snajper okazuje się być młodą dziewczyną.

9 Kompania mówi o czymś innym - o odzieraniu z mitów młodych ludzi, którzy w ułudnym poczuciu misji do spełnienia, supermocarstwowości, doskonałego wyszkolenia okazują się bezradni w nieprzyjaznym, niezrozumiałym i wrogim terenie. A mimo to wykonują swoje zadanie, nieważne, jak wielką płacąc za to cenę.

ocenił(a) film na 7
maciek_z_katowic

Poza nawiązaniami do szczegółów fabuły czyli zabicie sierżanta i kobiety snajpera. To pozostałe stwierdzenia pasują zarówno do jednego jak i do drugiego filmu. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

ocenił(a) film na 8
polukr

Różnica moim zdaniem tkwi w sposobie pojmowania a nie charakterze wydarzeń, bo faktycznie - jeśli chodzi o to, co dzieje się w obu filmach, to niewiele one różnią się od siebie.

Chłopaki idą do wojska.
Szkoli ich sadysta.
Giną.
Ameryka przegrywa w Wietnamie, ZSRR w Afganistanie.

I teraz kontekst: W FMJ śmierć jest nagła, niezrozumiała, nic nie wnosi, jest bezideowa i bezsensowna.
W 9K śmierć jest nagła, niezrozumiała, nic nie wnosi, lecz broni idei i pozwala odnieść zwycięstwo. Zwycięstwo żołnierza rzecz jasna a nie armii.

Oglądając ten film mam wrażenie, że Rosjanie zrealizowali jakąś swoją potrzebę posiadania prawdziwych bohaterów. Prawdziwych, czyli nie kreowanych przez propagandę oddanych Stalinowi ludzi bez skazy ni zmazy, lecz takich z krwi i kości - solidarnych przyjaźnią, cierpiących rozterki, pożądających życia i bojących się śmierci, lecz mimo to wykonujących swoje zadanie. Tak, jak Wróbel, który się ssikał ze strachu, lecz zadanie wykonał.

ocenił(a) film na 7
maciek_z_katowic

Nie kumam tylko tego fragmentu

"W 9K śmierć jest nagła, niezrozumiała, nic nie wnosi, lecz broni idei i pozwala odnieść zwycięstwo. Zwycięstwo żołnierza rzecz jasna a nie armii."

jaka idea? i jakie zwycięstwo , Moralne ? osobiste ? ...nie za bardzo zrozumiałem .

ocenił(a) film na 8
polukr

Kubrick zrobił film o wymowie jednoznacznie pacyfistycznej. Śmierć żołnierza w tym filmie nie ma sensu. To tylko i wyłącznie strata kolejnego młodego człowieka.

9 Kompania ma inną wymowę. Śmierć służy realizacji celu, jest poświęceniem dla kolegów i idei.

Pozdrawiam

użytkownik usunięty
mateuszzawada666

Najlepszy film wojenny, jaki oglądałam.

ocenił(a) film na 7

A oglądałaś jakiś inny film wojenny ? ;)

użytkownik usunięty
polukr

Ostatnio np. Byliśmy żołnierzami.

ocenił(a) film na 7

To oglądnij chociażby Pluton, Helikopter w Ogniu , Okręt ,Czas apokalipsy ,Full Metal Jacket czy serial kompania Braci. Ten rosyjski film to naprawdę nic odkrywczego. Jest dobry ale żadna rewelacja. Takie połączenie Plutonu z Full Metal Jacket ale w nieco gorszym wykonaniu.

polukr

"Takie połączenie Plutonu z Full Metal Jacket ale w nieco gorszym wykonaniu" - dokładnie takie same miałem odczucia podczas seansu. Zeby jednak nie wyjść na malkontenta dodam, że Kompania jest jednak znacznie lepszym filmem niż Demony Wojny Pasikowskiego.

użytkownik usunięty
polukr

polukr ja dodam jeszcze "Pacyfik"

ocenił(a) film na 3
mateuszzawada666

A moim zdaniem porównywanie tego ruskiego dziadostwa do Szeregowca Ryana jest hańbą. Ten film jest propagandą jak to ruscy wojakowie ginęli z rąk arabusów.
Brak w nim jakiegokolwiek klimatu a realizm przedstawiony w nim jest na poziomie zerowym.

Przykład scena gdy arabusy atakują lawiną obóz kacapów. Jest ich cała masa jeden idzie za drugim, a co najważniejsze każdy strzela spod łokcia kałachem na dodatek idąc lub bięgnąc. Po pierwsze kałach ma niesamowity odrzut i nie da się z niego strzelac spod łokcia, a po drugie strzelać mogą tylko ci którzy idą w pierwszym rędzie, a gdy strzelają ci w dalszych rzędach pozabiją swoich idących przed nimi.

Na Boga ludzie to jest film wojenny z XX wieku a nie western z lat piędziesiątych w którym strzelano z rewolwerów z spod łokcia.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

Ogólnie się zgadzam tylko jedno pytanie . Gdzie ty w tym filmie arabów wodziłeś ?

ocenił(a) film na 3
polukr

"Araby" to taka moja przenośnia chodziło mi o wyznanie i ideologie. Ci którzy atakowali rusków na tym wzgórzu byli talibami czyli arabusami.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

Jak trwała tamta wojna to talibów nie istnieli ! Ci co walczyli z Rosjanami niewiele mieli wspólnego z ideologią późniejszych talibów. Nie karzy talib to arab, nie każdy arab to islamista. mieszasz pojęcia jak w koglu moglu.

ocenił(a) film na 3
polukr

Czyli według ciebie z kim walczyli ruskie, jakiego wyznania byli ci z którym walczyli kacapy, do jakiej rasy należą ci z którymi 9 Kompania walczyła ?

Może to było CIA lub FBI a może Delta Force z racji swoich przyciemnianych okularów ?

Człowieku obejrzyj sobie jeszcze raz ten film, a dokladnie scenę kiedy major czy kapitan obiaśnia w sali z kim ma się zmierzyć 9 Kompania ... jest tam wspomniane "święta wojna z niewiernymi".

ocenił(a) film na 7
tomucho77

Arabowie to nie rasa ani wyznanie !! W Afganistanie arabów nie ma no chyba ze jacyś przyjezdni ;) Najliczniejsza grupa etniczna to Pasztuni ale to jest pojęcie bardzo ogólne bo tamto społeczeństwo dzieli się na liczne plemiona i jedno drugiemu nierówne. Dalego najlepiej powiedzieć ogólnie. ze Rosjanie walczyli z Afgańczykami. A jeśli chodzi o wyznanie to prawie 98% to islamiści. A talibowie to organizacja religijno polityczna powstała w 1994r Akcja filmu dzieje sie w 1988r.

ocenił(a) film na 3
polukr

Jeśli się nie mylę to w filmie ruskie walczyli z Mudżahedinami świętymi wojownikami, bojownikami wyznającymi islam.
Tak więc jaka jest różnica między fanatycznymi talibami a fanatycznymi Mudżahedinami.

Jedni i drudzy to arabusy pałający nienawiścią do białych niewiernych.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

Ja pierdziu. Czy tak ciężko pojąc ze w Afganistanie nie żyją Arabowie i nie każdy arab to islamista bo są np Arabowie chrześcijanie !!! A różnica pomiędzy tzw talibami a Afgańskimi Mudżahedinami jest w ogromnym uproszczeniu taka ze Talibowie prowadzą wojnę z cywilizacja zachodu a Afgańscy Mudżahedini walczyli z konkretnym najeźdźca i nie nienawidzili zachodniej cywilizacji. Wśród nich było wielu polaków katolików którzy wyjechali do Afganistanu aby walczyć z Rosjanami,. Widzę zę dla ciebie Arab - Mudżahedin - islamista - Talib i Afgańczyk to jedno i to samo ale tak nie jest . To tak jakby mówić na francuza Słowianin bo przecież jedni i drudzy są z europy ale to są odmienne grupy etniczne.

ocenił(a) film na 3
polukr

Człowieku ja rozmawiam o filmie i o tym kto atakował 9 Kompanię na wzgórzu a nie o grupach etnicznych zamieszkujących Afganistan.

A słowo "arab" używam jako przenośni.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

Rozmawiasz o tym kto atakował 9 Kompanię w fimie ? no to ja ci mówię ze niebyli to Arabowie . bo Arabowie mieszkają na półwyspie arabskim i w północnej afryce a nie w Afganistanie !!. A używanie słowa arab jako zmiennik słów talib islamista itp to nie jest przenośnia !!! Tylko błąd rzeczowy !!!

ocenił(a) film na 3
polukr

I jeszcze jedno twierdzisz że Mudżahedini walczyli z konkretnym najeźdźca ... zgadza się walczyli ale w tym miejscu odpowiedz sobie dlaczego ruskie najechali Afganistan.
A no dlatego że afgańscy komuniści byli represjonowani przez wyznawców islamu mieszkających w Afganie.
Twierdzisz że wyznawcy islamu czy też żyjący w tamtych czasach afgańczycy nie nienawidzili zachodniej cywilizacji.
Może i tak ale to ma się nijak do obecnych czasów.
Odpowiedź na to czy zachodnia cywilazacja jest lubiana przez świat islamu miałeś 11 września 2001 roku czy też w zamachach w rosyjskim metrze w 2010 roku gdzie ubrane w czarne chusty i czarne ubrania wytresowane w Czeczeni mudżachedinki córki po zabitych ojcach z wojny w Afganie rozerwały się zabijając niewinnych ludzi.

Tak więc nie przekonasz mnie do tej miłości dla zachodniej cywilizacji przez świat arabski tak teraz czy w czasach wojny w afganistanie.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

"Twierdzisz że wyznawcy islamu czy też żyjący w tamtych czasach afgańczycy nie nienawidzili zachodniej cywilizacji. Może i tak ale to ma się nijak do obecnych czasów."

Ale to co jest w dzisiejszych czasach nijak am się do filmu który opowiada historie z przed ponad 20 lat.!!!

"A no dlatego że afgańscy komuniści byli represjonowani przez wyznawców islamu mieszkających w Afganie. "

hahah 98% to wyznawcy islamu w tym większość należących do ówczesnej partii komunistycznej. A interwencie ZSRR miała podłoże geopolityczne i gospodarcze a nie jakieś represje !

"Odpowiedź na to czy zachodnia cywilazacja jest lubiana przez świat islamu miałeś 11 września 2001 roku"

Przecież to jest sprawka jakiś nawiedzonych fundamentalistów a nie całego świata islamu. to tak jakby na podstawie walki o krzyż na Krakowskim przedmieściu twierdzić ze wszyscy Polacy to moherowe radykały o zakutych łbach.

"...czy też w zamachach w rosyjskim metrze w 2010 roku gdzie ubrane w czarne chusty i czarne ubrania wytresowane w Czeczeni mudżachedinki córki po zabitych ojcach z wojny w Afganie rozerwały się zabijając niewinnych ludzi."

Człowieku nie masz pojęcia o czym gadasz. Wojna w Czeczeni nie a podłoża religijnego czy kulturalnego. Czeczeni przeprowadzają zamachy w Rosji i tylko tam , Nie walczą przeciwko cywilizacji zachodu tylko przeciwko Rosjanką którzy w imię ochrony swoich naftowych interesów rozpętali wojny w ich Kraju.

"Tak więc nie przekonasz mnie do tej miłości dla zachodniej cywilizacji przez świat arabski"

Czeczenia czy Afganistan to nie świat Arabski . kiedy ty to w końcu pojmiesz. islamista nie równa się Arab. to są dwa odrębne pojęcia !!!

ocenił(a) film na 3
polukr

Jak Islam nie równa się Arab ? Czyli jakiego wyznaia jest większość mieszkańców świata arabskiego ?

W świecie arabskim jest tylko jedna wiara Islam ... Islam który nienawidzi świata zachodniego oraz chrześcijaństwa.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

Jak grochem o ścianę. W Izraelu, Libanie, Jordanii, Syrii czy Egipcie cześć arabów jest wyznania chrześcijańskiego !! ponad 80 % mieszkańców Indonezji wyznaje islam ale z arabami mają niewiele wspólnego !! Zrozum ze ze Arab to określenie ludzi wywodzących się etnicznie z danego rejonu Nie jest to określenie zwiane z religią !! Czeczeni , Afgańczycy czy Indonezyjczycy mimo ze w większości są islamistami to nie są arabami !!!

"...Islam który nienawidzi świata zachodniego oraz chrześcijaństwa."

Ale bredzisz ...a wszyscy t Polacy to moherowe oszołomy !!! tak ??

Machmed Kalidow to tez islamski terrorysta ? A medale dla Polki to zdobywa tylko dla niepoznaki ? Pierwszy lepszy Turek sprzedający kebaba w jakimś miasteczku w Polsce to też terrorysta który w imię nienawiści do zachodu zapewne pluje do tego kebaba ?

ocenił(a) film na 3
polukr

A od kiedy to Indonezja należy do krajów świata arabskiego ?

ocenił(a) film na 7
tomucho77

A od kiedy to Afganistan należy do świata arabskiego ????? ...Indonezja nie jest krajem arabskim tak samo jak Afganistan ?

ocenił(a) film na 3
polukr

Jakoś nie przypominam sobie żebym napisał że Afgan należy do świata arabskiego. Rozmawiamy o religii i ideologiach.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

Nazywasz Afgańczyków arabusami i kółko twierdzisz ze araby i islam to jedno i to samo !.

A teraz niespodzianka. tak strzelasz jadem na tych Afgańczyków. A to nasza rodzinka jest. Słowianie należna do tej samej grupy genetycznej co Afgańczycy oraz cześć turków Irańczyków I innych narodowości z tamtego rejonu. tak samo języki słowiańskie jak i wspominanych krajów Azji środkowej nalezą do tej samej grupy języków "satem" Które są częścią jerzyków Indoeuropejskich używanych przez cała obecną cywilizacje zachodnią. natomiast Arabowie to całkiem inna nitka genetyczna jak i całkiem inna rodzina językowo. Podsumowując jeśli chodzi o wierzy krwi to Afgańczycy czy Irańczycy maja więcej wspólnego z europejczykami niż np Syryjczykami czy Irakijczykami. A jak już masz dzielić ludzi to nie według Religi czy koloru sakury ale tak jak Pawlak w samych swoich na Mądrych i Głupich. bo ani jednych a ni drugich nie brakuje w żadnym społeczeństwie kulturze czy grupie etnicznej.

ocenił(a) film na 3
polukr

Strasznie się napiąłeś w obronie arabusów tylko uważaj żeby ci żyłka pierdząca nie pękła.

Jeszcze ci raz powtórzę słowo "arabus" używam jako przenośni a to do jakiej grupy etnicznej należy ten czy tamtem arab obchodzi mnie tyle co zesłoroczny śnieg.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

to nie jest przenośnia tylko błąd rzeczowy ! Afgańczyk Czeczen czy Irańczyk to nie arab !

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
tomucho77

Skoro to wiesz to skąd takie twoje zdziwienie ze islam i arab to nie to samo ??? A co do twoich pretensji na temat mordu czy traktowania kobiet to kierujesz pretensje w zła stronę. Wymieniona przez ciebie cechy odnoszą się do muzułmanów a nie do arabów bo pośród nich są również chrześcijanie i bardzo często ci księża z poderżniętymi gardłami to również Arabowie. masz prawo nie lubić tej czy tamtej nacji czy religii ale przynajmniej swoje pretensje adresuj w właściwą stronę. Bo plując na arabów plujesz również na chrześcijańskie ofiary islamskich ekstremistów !

ocenił(a) film na 3
polukr

Zdziwienie ? a w którym miejscu byłem zdziwiony ?

ocenił(a) film na 7
tomucho77

A w tym ...

"Jak Islam nie równa się Arab ? ..."

ocenił(a) film na 3
polukr

To nie było zdziwienie tylko pytanie.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

Palnąłeś głupstwo i teraz robisz dobrą minę do złej gry. :)

ocenił(a) film na 3
polukr

Nie wciskaj mi tu ciemnoty koleś.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

papa :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
jezi86

No nie jestem pewny czy słowo brudas rozwiązuje sprawę. Bo chyba nawiązuje do ciemnej karnacji skóry. A kolor skóry nie równa się danej Religi. A z tego co widzę to koledze tomucho nie podobają się zachowania pewnej grupy RELIGIJNEJ wśród kturej są przedstawiciele różnych ras i grup etnicznych. Więc w tym przypadku takim najtrafniejszym sformowaniem powinno być "muzułmanin " albo "islamista"

ocenił(a) film na 3
polukr

"Brudas" to też przenośnia.

ocenił(a) film na 7
tomucho77

Jakoś mało dokładna. Zamachów na bali dokonali Azjaci , wyznawcy islamu powiązani z Al-kaidą. Do nich określenie brudas już ie pasuję a są członkami islamistycznych organizacji terrorystycznych. Z tego co widzę masz jakieś tam uwagi co do wyznawców islamu. nie zamierzam dyskutować czy słuszne czy nie ale przynajmniej je adresuj w kierunku odpowiednich grup. Bo puki co twoje określenia są zbyt ogólne i trafiają również w całkowicie niewinne grupy etniczne czy kutrowe.

ocenił(a) film na 3
polukr

... które mam głeboko gdzieś taj jak i oni mają mnie tam gdzie słońce nie dochodzi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones