Byliśmy żołnierzami

We Were Soldiers

2002 2 godz. 15 min.
7,6 72 874
oceny
7,6 10 72874
20 087
chce zobaczyć
{"rate":4.75,"count":4}

Pierwsza wielka bitwa podczas interwencji wojsk Stanów Zjednoczonych w Wietnamie miała miejsce w Dolinie Śmierci (dolina La Drang). 400 amerykańskich żołnierzy pod dowództwem pułkownika Hala Moore'a (Mel Gibson) zostało otoczonych przez ponad 2000 żołnierzy Północnego Wietnamu. Trzy dni i trzy noce morderczych walk pochłonęły setki ofiar. Tymczasem, żony amerykańskich żołnierzy pozostawione w domach musiały stoczyć równie tragiczna bitwę z własnymi słabościami. Zmagały się z niepewnością o losy mężów i tęsknotą za normalnym życiem.

W niedzielę 14 listopada 1965 roku o 10:48, podpułkownik Moore (Mel Gibson) i jego żołnierze lądują w strefie X-Ray w dolinie Ia Drang, zwanej Doliną Śmierci. Moore jako pierwszy staje na polu bitwy, nie przypuszczając, że za moment jego 400 ludzi zostanie otoczonych przez 2000 wietnamskich żołnierzy. Trzy dni i trzy noce morderczych walk pochłoną setki ofiar po obu stronach, pozostawiając najbliższych pogrążonych w rozpaczy i żałobie.

chris_2
opis użytkownika

Film producentów "Braveheart: Waleczne Serce" z udziałem Mela Gibsona. Powstał w oparciu o bestsellerową powieść opisującą bitwę w Dolinie Śmierci, napisaną przez generała Harolda Moora i korespondenta Josepha Gallowaya. Historia pierwszego starcia Amerykanów z Wietkongiem, które zamiast stać się przestrogą, było początkiem koszmaru. Czterystu żołnierzy dokonało ataku na ponad dwutysięczną armię Wietnamczyków. Wzruszająca opowieść o ludziach czynu i ich rodzinach, które przeżywały prawdziwą wojnę we własnych sercach, czekając na wieści z frontu.

opis dystrybutora dvd

Film producentów "Braveheart: Waleczne serce" powstał w oparciu o bestsellerową powieść "We Were soldiers once... and young" generała Harolda Moore'a, uczestnika tamtych wydarzeń. Weteran wojny w Korei podpułkownik Hall Moore (Mel Gibson) wraz z żoną (Madeleine Stowe) oraz dziećmi przybywają na ćwiczenia do bazy w Georgii. Szkoleniem świeżo upieczonych żołnierzy zajmuje się lojalny wobec dowódcy sierżant Plumely (Sam Elliott). Wkrótce on, jak i reszta żołnierzy z jednostki w Georgii dostają rozkaz wyjazdu do Wietnamu. Rozpoczyna się jedna z najbardziej krwawych bitew - w dolinie La Drang. 14 listopada 1965 roku Moore i jego 400 żołnierzy zmierzyło się z kilkukrotnie przewyższającą liczebnie armią Wietnamu Północnego. Film jest historią pierwszego starcia Amerykanów z regularną armią Wietnamu, które zamiast stać się przestrogą, było początkiem koszmaru. Wzruszająca opowieść o ludziach czynu i ich rodzinach, które przeżywały prawdziwą wojnę we własnych sercach, czekając na wieści z frontu.

Sackboy
opis użytkownika

Rok 1965, wojna w Wietnamie. Amerykański sztab przygotowuje się do decydującego starcia. Jednym z dowodzących obroną doliny La Dang jest weteran wojny w Korei, podpułkownik Hal Moore (Mel Gibson). On i jego czterystu świetnie wyszkolonych żołnierzy z elitarnej dywizji bojowej, zostaje otoczonych przez przeważające siły wroga.

Pan_Nawrocki
opis użytkownika

Do Fortu Benning w Georgii przybywa podpułkownik Hal Moore (Mel Gibson). Towarzyszy mu żona Julia (Madeleine Stowe) i gromadka dzieci. Moore ma zająć się stworzeniem nowej jednostki Kawalerii Powietrznej. W szkoleniu kadry pomaga mu towarzysz walk z Korei, starszy sierżant Basil Plumley (Sam Elliott). Prezydent Lyndon Johnson wygłasza orędzie do narodu i informuje o wysłaniu kolejnych żołnierzy do Wietnamu. Podpułkownik Moore obejmuje dowództwo 1. Batalionu 7. Pułku Kawalerii Powietrznej. Jednostka zostaje przerzucona na Centralny Płaskowyż w Wietnamie. Do kwatery głównej dociera informacja, że w pobliżu wzgórz otaczających dolinę La Drang napotkano na zbrojny opór. Moore otrzymuje rozkaz rozpoznania terenu i zlikwidowania wroga. W niedzielę 14 listopada 1965 roku podpułkownik i jego 395 żołnierzy lądują w strefie X-Ray na terenie doliny La Drang. Od schwytanego jeńca dowiadują się, że na wzgórzach znajduje się baza całej dywizji Ludowej Armii Wietnamu. Niebawem Amerykanie zostają otoczeni przez przeważające siły wroga.

Melvin_Purvis
opis użytkownika