film

Człowiek ciemności

Darkman
1990
1h 36m
6,3 7 761
ocen
6,3 10 1 7761
7,5 4
oceny krytyków
Oszpecony naukowiec pragnie zemścić się na bandytach, przez których niemal zginął. Wykorzystuje do tego sztuczną skórę - mogącą przybrać dowolny kształt, ale w świetle wytrzymującą tylko kilkadziesiąt minut. więcej mniej
Człowiek ciemności zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Na skróty
Człowiek ciemności
W tym odcinku "Na Skróty" bierzemy na warsztat znakomity film Sama Raimiego "Człowiek ciemności". To historia granego przez Liama Neesona naukowca, który pada ofiarą gangsterów. Potwornie okaleczony bohater próbuje odzyskać dawne życie i odegrać się na swoich oprawcach. Staje się więc zamaskowanym mścicielem znanym jako Człowiek Ciemności. 2021-03-01T12:03:56 PT3M54S https://fwcdn.pl/webv/66/25/56625/56625.6.jpg

Peyton Westlake jest naukowcem, któremu udaje się wyprodukować sztuczną skórę. Wynalazek - choć jeszcze nie dopracowany - przyda się, kiedy Westlake zostanie dosłownie pozbawiony twarzy przez gangsterów, którzy spowodowali wybuch jego laboratorium. Poddany eksperymentalnej kuracji, Peyton zamienia się w komiksowego bohatera, niePeyton Westlake jest naukowcem, któremu udaje się wyprodukować sztuczną skórę. Wynalazek - choć jeszcze nie dopracowany - przyda się, kiedy Westlake zostanie dosłownie pozbawiony twarzy przez gangsterów, którzy spowodowali wybuch jego laboratorium. Poddany eksperymentalnej kuracji, Peyton zamienia się w komiksowego bohatera, nie odczuwającego bólu i zdolnego do nadludzkiego wysiłku.Udaje mu się wrócić do swojej pracowni, by dzięki "przebraniom" ze sztucznej skóry mścić się na bandytach odpowiedzialnych za jego oszpecenie. Niestety skóra Darkmana żyje tylko 99 minut; bohater jest więc ciągle ją zmieniać.

boxoffice
$48 878 502 na świecie
$33 878 502 w USA
$15 000 000 poza USA
budżet
$16 000 000
na podstawie
Sam Raimi (materiały do scenariusza, historia)
studio
Renaissance Pictures / Universal Pictures
tytuł oryg.
Darkman
inne tytuły
Reżyser Sam Raimi na początku jako Darkmana widział swojego przyjaciela Bruce'a Campbella. Producenci jednak uważali, że aktor ten może nie podołać wyzwaniu zagrania głównej roli. Później rozważano kandydaturę Gary Oldmana oraz Billa Paxtona. Ten ostatni powiedział o castingu do tego filmu Liamowi Neesonowi, który wziął w nim udział i ostatecznie otrzymał angaż.
Julie miała zagrać Julia Roberts, jednak w ostatniej chwili zrezygnowała dla angażu w "Pretty Woman". Wcześniej rozważana była Demi Moore, a Bridget Fonda odbyła nawet zdjęcia próbne w tej roli (odpadła, gdyż była zbyt młoda jako partnerka dla Liama Neesona).
Richard Dreyfuss i James Caan odrzucili rolę Louisa Stracka jr.
Zanim Sam Raimi stracił w moich oczach poważanie i szacunek, realizując wyliniałą trylogię "Spidermana", zdążył nakręcić kilka filmów, za które każdy fan horroru wciąż mimo wszystko wdzięczny być mu winien. Mówiąc ściślej, są to cztery tytuły, pośród których zawierają się trzy części "Martwego zła" i będący przedmiotem poniższej recenzji "Darkman"... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Przecież to kolejna zaraz po batmanie Tima Burtona zrealizowana z rozmachem kolejna wspaniała adaptacja na podstawie komiksu, jedynie troszkę mniej widowiskowa od Batmana lecz ideałem nie jest.

Przybijam do 8/10

Facet był bez pudła-kiedy trzeba przerażający, kiedy trzeba groteskowy, kiedy trzeba zabawny. Jeden z najciekawszych Czarnych Charakterów w Historii (nie tylko tych komiksowych)

Super Kino

ocenił(a) film na 8

Ten Film, to dowód na to, że nie potrzeba kupy pieniędzy, ani tony CGI, aby nakręcić stylowe superbohaterskie kino. Wystarczy inteligencja, humor, szczypta ironii. Film ma niezwykły klimat, fabułę, świetnie wymyślonego i zagranego bohatera, i co najważniejsze, czuje się jego osobisty dramat. Super Kino które się nie...

więcej

Darkman

ocenił(a) film na 8

Dobry film, trzymał w napięciu i co najważniejsze oglądało się go z zaciekawieniem. Całkiem dobre efekty specjalne jak na te lata.Dobre role Liama Nessona i Larry'ego Drake'a.Dobry scenariusz i przede wszystkim bardzo ciekawa postać Darkamana.
Z pewnością zobaczę też kolejne części. Śmiało polecam 8/10.

Warto obejrzeć choćby dla sceny z helikopterami.Lata 90-e pełną gębą :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones