Film

1988 54 min.
7,6 16 155
ocen
7,6 10 16155
7 537
chce zobaczyć
7,0 7
ocen krytyków
{"rate":7.0,"count":7}
{"id":"4978","linkUrl":"/film/Dekalog+VIII-1988-4978","alt":"Dekalog VIII","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/49/78/4978/7473346.2.jpg"}
Zofia jest profesorką etyki. Po latach spotyka kobietę, której nie udzieliła pomocy w czasie hitlerowskiej okupacji. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Zofia (Maria Kościałkowska) jest pracownikiem naukowym. Przed jednym z wykładów poznaje tłumaczkę swoich prac, Elżbietę (Teresa Marczewska), którą zaprasza na swój wykład etyki. Okazuje się, że Elżbieta jest Żydówką z pochodzenia, a w czasie wojny, jako kilkuletnie dziecko, miała trafić do chrześcijańskiej rodziny. Tak się jednak nieZofia (Maria Kościałkowska) jest pracownikiem naukowym. Przed jednym z wykładów poznaje tłumaczkę swoich prac, Elżbietę (Teresa Marczewska), którą zaprasza na swój wykład etyki. Okazuje się, że Elżbieta jest Żydówką z pochodzenia, a w czasie wojny, jako kilkuletnie dziecko, miała trafić do chrześcijańskiej rodziny. Tak się jednak nie stało, ponieważ potencjalni rodzice niespodziewanie zmienili zdanie. Jednym z tych rodziców była właśnie Zofia, która po latach dostaje szansę wyjaśnienia całej sytuacji.

studio
Sender Freies Berlin (SFB) / Studio Filmowe Tor / Telewizja Polska
data produkcji
1988
tytuł oryg.
Dekalog VIII
inne tytuły
Film był kręcony w Warszawie (Polska).
Na pierwszym wykładzie przez jedną ze studentek poruszana jest historia kobiety, która ma dylemat czy urodzić dziecko kochanka. Jest to opis historii z "Dekalogu II".
W początkowej wersji scenariusza, w końcowej scenie Zofia miała w kościele rozmawiać o Elżbiecie ze swoim synem księdzem. Ostatecznie Kieślowski zrezygnował z takiego zakończenia, gdyż uznał je za zbyt dosłowne.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych