Film

1994 2 godz. 4 min.
7,3 43 156
ocen społeczności
7,3 10 1 43156
49 748
chce zobaczyć
8,1 8
ocen krytyków
{"rate":8.125,"count":8}
Biografia twórcy uważanego za jednego z najgorszych reżyserów w historii.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepszy aktor drugoplanowy w roku 1995 dla Martin Landau Oscar Najlepsza charakteryzacja w roku 1995 Złoty Glob Najlepszy aktor drugoplanowy w roku 1995 dla Martin Landau Saturn Najlepszy aktor w roku 1995 dla Martin Landau Saturn Najlepsza muzyka w roku 1995 dla Howard Shore Aktor Najlepszy aktor w roli drugoplanowej w roku 1995 dla Martin Landau
Ed Wood
Zwiastun nr 1
Ed Wood - Zwiastun Nr 1 Ed Wood - Zwiastun Nr 1

Ed Wood, reżyser, scenarzysta, producent i aktor, zyskał przez wszystkich krytyków USA dwuznaczną sławę najgorszego reżysera wszechczasów serią tandetnych horrorów i filmów science fiction zrealizowanych przede wszystkim w latach pięćdziesiątych. Były to na wpół amatorskie produkcje, zrealizowane za przysłowiowe psie pieniądze, zEd Wood, reżyser, scenarzysta, producent i aktor, zyskał przez wszystkich krytyków USA dwuznaczną sławę najgorszego reżysera wszechczasów serią tandetnych horrorów i filmów science fiction zrealizowanych przede wszystkim w latach pięćdziesiątych. Były to na wpół amatorskie produkcje, zrealizowane za przysłowiowe psie pieniądze, z koszmarnymi dialogami, byle jakim aktorstwem i niezliczonymi błędami inscenizacyjnymi. Ed Wood jednak wcale nie był przegranym nieudacznikiem. Wręcz przeciwnie, jego nieprawdopodobny optymizm, witalność i inwencja pozwalały mu przez długie lata robić to, co chciał robić i pracować tak, jak to sobie wymarzył.

boxoffice
$5 887 457 w USA
budżet
$18 000 000
dystrybucja
Syrena EG
studio
Touchstone Pictures
inne tytuły
Tim Burton nie był usatysfakcjonowany z odtwarzanej przez Vincenta D'Onofrio roli Orsona Wellesa, więc Orson Welles został odegrany przez dwie osoby. W postać wcielił się Vincent D'Onofrio, a swojego głosu użyczył Maurice LaMarche.
Gregory Walcott, który pojawił się w oryginalnym filmie Edwarda D. Wooda Juniora pt. "Plan 9 from Outer Space" (1959), występuje w filmie "Ed Wood" (1994) w roli jednego ze znajomych Wampirzycy (Lisa Marie), który przedstawia ją Edowi Woodowi (Johnny Depp).
George 'The Animal' Steele pracował trzy tygodnie z nauczycielem wymowy, aby wypracować sobie szwedzki akcent Tora Johnsona, w postać którego wcielił się w filmie.
Aktorzy dosłownie z ulicy, nieuznawanie dubli, kartonowe scenografie trzymające się na słowo honoru, zastraszająco drętwe dialogi (jeśli takowe w ogóle się pojawiały), ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 94%
Uczeń przerósł mistrza
Lady_Snape ocenił(a) film  na  10 
Po długich poszukiwaniach film znalazłam i... zostałam oczarowana. Jedyne, czego żałuję, to fakt, że nie widziałam filmów Wooda ani w całości żadnego filmu z Lugosim, ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 69%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Jeden z najlepszych filmów Tima Burtona

  kinoman77_filmweb ocenił(a) film na

  Hołd złożony Kinu. Pochwała Inności, Oryginalności, Pasji tworzenia. Film o niezwykłej relacji Mistrza i Ucznia (Lugosiego i Wooda) Świetne, klimatyczne Kino, pełne subtelnego dowcipu, ironii i magii.

  8
  • Bela Lugosi

   nowekonto ocenił(a) film na

   A ja nadal czekam na holiłudzką biografię Lugosigo.

  • Martin Landau

   cytrynowe ocenił(a) film na

   Całkowicie zasłużony Oskar! Martin Landau jako Bela Lugosi ukradł ten film! :)

  • Ed Wood

   ADI3200 ocenił(a) film na 10 

   Edward Wood robił to co kochał . Piękny , świetny film.

   5
   • Brak DVD :(

    UNCLE_filmweb ocenił(a) film na 10 

    To smutne, że w naszym kraju, gdzie zarówno fanów Burtona jak i Deppa nie brakuje (wystarczy spojrzeć na filmwebowe rankingi) największe dzieło tego duetu nie doczekało się wydania DVD...

   Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.