Patricia Arquette 

Patricia T. Arquette

8,0
11 054 oceny gry aktorskiej
Patricia Arquette
Urodziła się 8 kwietnia 1968 roku w Chicago (Illinois, USA) w rodzinie aktorskiej. W wieku 15 lat uciekła z domu i zamieszkała z siostrą Rosanną.  Karierę rozpoczęła od występów w horrorach i filmach dla nastolatków, takich jak "Ładna mądrala" i "Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów". W 1988 roku dostała rolę w "Daleko na północy", debiucie reżyserskim Sama Sheparda. Na początku lat 90. pojawiła się w takich filmach jak "Indiański biegacz" Seana Penna, "Dziki kwiat" Diane Keaton czy "Ethan Frome" Johna Maddena.

Przełom w jej karierze nastąpił wraz z rolą Alabamy Whitman (nominacja do Saturna) w "Prawdziwym romansie" Tony'ego Scotta, do którego scenariusz napisali Quentin Tarantino i Roger Avary. Później Arquette wcieliła się w żonę tytułowego bohatera w "Ed Woodzie" Tima Burtona oraz amerykańską lekarkę w "Ucieczce z Rangoon". W kolejnych latach wystąpiła m.in. w "Zagubionej autostradzie" Davida Lyncha, horrorze "Stygmaty", "Ciemnej stronie miasta" Martina Scorsese, komedii "Mały Nicky" (nominacja do Złotej Maliny), "Wojnie plemników" na podstawie scenariusza Charliego Kaufmana czy "Małe jest piękne".

W 2005 roku Patricia otrzymała główną rolę w serialu Glenna Gordona Carona "Medium" (nakręcono siedem sezonów). Postać, w którą się wcieliła - Allison, która potrafi kontaktować się ze zmarłymi - przyniosła jej m.in. trzy nominacje do Złotego Globu i nagrodę Emmy. W 2014 odbyła się premiera, kręconego od 2002 do 2013 roku dramatu "Boyhood" Richarda Linklatera, który przyniósł aktorce m.in. Oscara, nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, Satelitę, BAFTĘ i Złoty Glob. Udział w serialu "Ucieczka z Dannemory", opartym na prawdziwych wydarzeniach, dał Arquette Złoty Glob i nagrodę Critics' Choice Television. W 2019 roku wcieliła się w matkę głównej bohaterki w produkcji, również opartej na faktach, "The Act" (Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej, Emmy).

Prywatnie w wieku 20 lat aktorka po raz pierwszy została matką - urodziła syna Enzo. Jego ojcem jest muzyk Paul Rossi. Patricia Arquette dwukrotnie zmieniała stan cywilny. W latach 1995-2001 jej mężem był Nicolas Cage, a w latach 2006-2011 Thomas Jane, z którym przyjaźni się do dzisiaj (mają córkę Harlow Jane). Aktorka zajmuje się również pracą charytatywną. Jest współzałożycielką organizacji GiveLove, która wspiera ekologię. W 2017 brała udział w marszu kobiet, sprzeciwiającym się Donaldowi Trumpowi.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 8 kwietnia 1968

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 157 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 21 innych nagród i 26 nominacji
awards.label.check_all
dwukrotnie zamężna: 1. Nicolas Cage (08.04.1995 - 18.05.2001, rozwód); 2. Thomas Jane (24.06.2006 - 01.07.2011, rozwód), córka Harlow Olivia Calliope (ur. 20.02.2003)
Jej rodzeństwem są: Richmond, Alexis, David i Rosanna.
Wystąpiła w reklamie ubrań firmy H&M.
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1987 r. - "Dream Warriors" - Dokken;
- 1996 r. - "Like a Rolling Stone" - The Rolling Stones.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych