Odtwórz Zwiastun nr 1 2:26

Zobacz Lęk pierwotny zwiastun

Film

Primal Fear

1996 2 godz. 9 min.
7,9 121 047
ocen
7,9 10 121047
56 277
chce zobaczyć
7,1 11
ocen krytyków
{"rate":7.09091,"count":11}
{"id":"1067","linkUrl":"/film/L%C4%99k+pierwotny-1996-1067","alt":"Lęk pierwotny","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/10/67/1067/7466036.2.jpg"}
Znany cyniczny prawnik podejmuje się obrony młodego chłopaka oskarżonego o zamordowanie miejscowego arcybiskupa.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Złoty Glob Najlepszy aktor drugoplanowy w roku 1997 dla Edward Norton
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}
Lęk pierwotny
Lęk pierwotny (1996) Zwiastun nr 1 2:26
Lęk pierwotny | Oficjalny zwiastun / trailer nr 1 | 1996 | Film Martin Vail ([person=178]Richard Gere[/person]) to jeden z najbardziej znanych i wziętych chicagowskich obrońców w sprawach kryminalnych. Arogancki i cyniczny bardziej interesuje się popularnością niż dociekaniem prawdy. Kiedy zostaje zamordowany arcybiskup Chicago Rushmon ([person=5413]Stanley Anderson[/person]), Vail podejmuje się obrony oskarżonego, widząc w głośnej sprawie kolejną szansę na zdobycie sławy i zaszczytów. W pobliżu miejsca zbrodni zostaje schwytany członek chóru kościelnego, 19-letni Aaron Stampler ([person=4641]Edward Norton[/person]). Na jego ubraniu znaleziono ślady krwi, jest więc głównym podejrzanym o dokonanie zbrodni. Przebywającego w areszcie Aarona odwiedza Vail proponując ubogiemu i nieśmiałemu młodzieńcowi bezpłatną obronę. Oskarżony przez cały czas utrzymuje, że nie popełnił morderstwa. Początkowo obrońca kieruje się jedynie własnym interesem, jednak z czasem zaczyna wierzyć w niewinność swego klienta i zamierza to udowodnić. Vail odkrywa mroczne tajemnice z przeszłości arcybiskupa. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Obrońca jest bliski rozwiązania zagadki, ale szyki psuje mu równie ambitna i zawzięta młoda prawniczka Janet Venable ([person=4456]Laura Linney[/person]), jego była uczennica, z którą miał romans.

Martin Vail (Richard Gere) to jeden z najbardziej znanych i wziętych chicagowskich obrońców w sprawach kryminalnych. Arogancki i cyniczny bardziej interesuje się popularnością niż dociekaniem prawdy. Kiedy zostaje zamordowany arcybiskup Chicago Rushmon (Stanley Anderson), Vail podejmuje się obrony oskarżonego, widząc w głośnej sprawieMartin Vail (Richard Gere) to jeden z najbardziej znanych i wziętych chicagowskich obrońców w sprawach kryminalnych. Arogancki i cyniczny bardziej interesuje się popularnością niż dociekaniem prawdy. Kiedy zostaje zamordowany arcybiskup Chicago Rushmon (Stanley Anderson), Vail podejmuje się obrony oskarżonego, widząc w głośnej sprawie kolejną szansę na zdobycie sławy i zaszczytów. W pobliżu miejsca zbrodni zostaje schwytany członek chóru kościelnego, 19-letni Aaron Stampler (Edward Norton). Na jego ubraniu znaleziono ślady krwi, jest więc głównym podejrzanym o dokonanie zbrodni. Przebywającego w areszcie Aarona odwiedza Vail proponując ubogiemu i nieśmiałemu młodzieńcowi bezpłatną obronę. Oskarżony przez cały czas utrzymuje, że nie popełnił morderstwa. Początkowo obrońca kieruje się jedynie własnym interesem, jednak z czasem zaczyna wierzyć w niewinność swego klienta i zamierza to udowodnić. Vail odkrywa mroczne tajemnice z przeszłości arcybiskupa. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Obrońca jest bliski rozwiązania zagadki, ale szyki psuje mu równie ambitna i zawzięta młoda prawniczka Janet Venable (Laura Linney), jego była uczennica, z którą miał romans.

boxoffice
$102 616 183 na świecie
$56 116 183 w USA
$46 500 000 poza USA
budżet
$30 000 000
na podstawie
dystrybucja
studio
Paramount Pictures (przedstawia) / Rysher Entertainment (współudział)
data produkcji
1996
tytuł oryg.
Primal Fear
inne tytuły
Lęk pierwotny Polska
Więcej...
O rolę Aarona Stamplera starało się około 2100 aktorów; propozycję zagrania tej postaci odrzucili, m.in. Wil Wheaton, Leonardo DiCaprio. Natomiast Matt Damon starał się o tę rolę. Ostatecznie wybrano Edwarda Nortona, który na castingu najlepiej wcielił się w tę nieszablonową postać.
Rozcięcie nad prawą brwią Martina pojawia się i znika w zależności od sceny.
Butelka z wodą Martina zmienia swoje położenie na stole w poszczególnych ujęciach.
Minęło sporo czasu od momentu, w którym naprawdę kiepski film stał się aż tak popularny. No cóż, ta chwila nadeszła z dniem premiery "Lęku pierwotnego". Jest to kolejny ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 5%
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych