Film

1979 1 godz. 36 min.
6,6 1 099
ocen
6,6 10 1 1099
840
chce zobaczyć
{"rate":5.66667,"count":3}
{"id":"7242","linkUrl":"/film/Lekcja+martwego+j%C4%99zyka-1979-7242","alt":"Lekcja martwego języka","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/72/42/7242/7827343.2.jpg"}
I wojna światowa. Alfred Kiekeritz z powodu choroby zostaje przeniesiony do galicyjskiego miasteczka, gdzie próbuje nadać sens ostatnim dniom swojego życia.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

Bohater filmu, młody porucznik c.k. ułanów, Alfred Kiekeritz, ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskiej mieścinie Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, obskurnym hoteliku - jest w nim jedynym gościem. Nie czuje się tu jednak dobrze. Męczą go ataki kaszlu,Bohater filmu, młody porucznik c.k. ułanów, Alfred Kiekeritz, ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskiej mieścinie Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, obskurnym hoteliku - jest w nim jedynym gościem. Nie czuje się tu jednak dobrze. Męczą go ataki kaszlu, gorączka, doskwiera nuda i razi prymitywizm otaczających go warunków i ludzi. Kiekeritz jest bowiem estetą, a przynajmniej za takiego się uważa. Ma świadomość, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens. Kolekcjonuje dzieła sztuki, które odsyła do swej matki mieszkającej w Grazu. Zatrzymuje sobie jedynie miniaturową kopię Diany Efeskiej, którą znalazł w zgliszczach ukraińskiego dworu. Kiekeritz interesuje się także symbolizmem i zafascynowany jest śmiercią - zarówno jej doznawaniem, jak i zadawaniem.

na podstawie
Andrzej Kuśniewicz "Lekcja martwego języka" (powieść) / Janusz Majewski "Lekcja martwego języka" (dialogi)
studio
Studio Filmowe Tor
tytuł oryg.
Lekcja martwego języka
inne tytuły
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych