PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1211}

Lista Schindlera

Schindler's List
8,4 368 607
ocen
8,4 10 1 368607
7,9 32
oceny krytyków
Lista Schindlera
powrót do forum filmu Lista Schindlera

Jestem bardzo uczulony na demonizowanie Polaków, umniejszanie ich roli w ratowaniu Żydów, a jednocześnie robienie ich za współodpowiedzialnych zbrodni. W filmie nie ma ani jednej sceny, w której Polak ratowałby Żyda, za to jest ta jedna scena, w której polskie dzieci rzucają w Żydów w trakcie likwidacji getta. Co pomyśli niedouczony Amerykanin? Że Niemiec ratował Żydów, przed wstrętnymi nazistami i Polakami. Film ogólnie byłby bardzo dobry, jednak ta jedna scena bardzo wpływa na moją opinię o tym filmie.

Nicolas96

Niemiec? Jaki Niemiec? Chyba oglądaliśmy dwa różne filmy.

jarysuje

A kim w takim razie był Oscar Schindler?

Nicolas96

O ile historia nie kłamie, to był Czechem. Może czasem warto usiąść do książki i się czegoś dowiedzieć?

ocenił(a) film na 9
jarysuje

urodził się w miejscowości która dziś leży na terenie Czech. Wtedy to były Austro-Węgry. Może czasem warto mieć więcej szacunku do innych?

monisi_sisi

Na historii mówiono inaczej, nawet w podręczniku mam, że był Czechem. No ale jesteś profesorem i wiesz lepiej od mojej książki :) Tekścik z szacunkiem bardzo żałosny.

ocenił(a) film na 9
jarysuje

Urodził się w czeskiej miejscowości, ale wtedy to było terytorium Austro-Węgier. Kiedy po I WŚ rozpadło się to Państwo, powstała Czechosłowacja, a Schindlerowie stanowili niemiecką mniejszość narodową. Jeszcze przed II WŚ wstąpił do Partii Niemców Sudeckich, a później do NSDAP.

ocenił(a) film na 7
jarysuje

Schindler urodził się w Zwittau w Austro-Węgrzech, obecnie Svitavy w Czechach, gdyby był wtedy Czechem nie mógłby robić takich interesów.

ocenił(a) film na 8
jarysuje

W filmie księgowy przedstawia go jako Niemca więc to chyba naturalne dla widza aby za takiego go brać podczas seansu.

ocenił(a) film na 10
jarysuje

Gdzie by się nie urodził, był reprezentantem III Rzeszy, nosił swastykę i miał wielu przyjaciół w SS. Ta dyskusja nie ma sensu.

użytkownik usunięty
jarysuje

Taki z niego Czech jak z Olisadebe Polak.

ocenił(a) film na 7

he he he !

jarysuje

Za mocno wyjaśnili. Aczkolwiek Twój podręcznik coś fałszuje :D

ocenił(a) film na 2
Nicolas96

Obejrzałem właśnie trailer - scena rzucania przez polskie dzieci kamieniami i krzyczącymi "goodbye jews" jest najbardziej zaakcentowaną w nim sceną z filmu. Teraz już wiem, czemu Amerykanie zapytani o to jakiej narodowości byli naziści, odpowiadają - że Polakami.

ocenił(a) film na 10
New_World_Order

Zaraz, bo czegoś nie rozumiem... Na tym forum jest mnóstwo narzekań na to, że np. w scenach w Auschwitz słychać niejednokrotnie język polski, że jedna z SSmanek mówi po polsku itp., zatem, zdaniem narzekaczy, mamy tu ewidentnie oskarżanie Polaków o współudział w Holokauście. Natomiast dziewczynka krzycząca "Goosbye, Jews" krzyczy właśnie... "Goodbye, Jews" - po angielsku. Ona jednak też jest Polką? Gdzie tu jakaś konsekwencja?

ocenił(a) film na 7
Nicolas96

Film jest czarno biały dosłownie i przenośni. Spielberg pokazał ten film niebywale wybiórczo. Mnie za każdym razem zastanawia ilekroć wracam do Listy Schindlera, czemu nie pojawia się w ogóle w tym filmie wątek kapo - to oczywiste, żeby manipulować ludzmi i nie ujawniać, że w II wojnie światowej żydzi ginęli także przez innych żydów oportunistów.

ocenił(a) film na 10
Nicolas96

Jedno pytanie: w jakim języku mówią w tym filmie Polacy?

ocenił(a) film na 10
Nicolas96

https://superhistoria.pl/druga-wojna-swiatowa/101274/1/Prawdziwe-oblicze-Schindl era-Spielberg-ukryl-niewygodna-prawde.html

Nicolas96

Był Niemcem Sudeckim (mniejszość niemiecka w Czechach), do 1938 r. obywatelem Czechosłowacji, później III Rzeszy Niemieckiej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones