2 godz. 37 min.
6,6 2 108
ocen
6,6 10 2108
4 814
chce zobaczyć
7,0 6
ocen krytyków
{"rate":7.0,"count":6}
{"type":"film","id":1138,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Na+srebrnym+globie-1987-1138/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Na srebrnym globie
 • użytkownik usunięty

  ...i to w dodatku "made in Poland" - jakiż to powód do dumy :-P

  a tak poważniej: choć uważam się za kinomaniaka (40 lat życia) o przekrojowych zainteresowaniach (ze zboczeniem w kierunku tzw. kina autorskiego), to od wielu lat nie spotkałem niczego co by zapadło we mnie głębiej niż ten film - czy jak kto woli - "strzęp filmu".
  W stosunku do reszty obrazów Żuławskiego "Na srebrnym globie" wyróżnia wielowątkowość tudzież mnogość: podejmowanych tematów ( tu nie ma jednego bohatera), opisów układów relacji K-M i M-M, zmian kompozycyjnych (naśladowanie zapisu kamery, wstawki dokumentalne, szkatułkowa budowa). Słowem: w tym filmie, z racji jego epickości, tej charakterystycznej dla Żuławskiego ESENCJI jest po prostu więcej..
  Choć w wywiadzie udzielonym Przewodnikowi Krytyki Politycznej reżyser twierdzi że nie odszedł od ducha powieści która stała się podstawą scenariusza, to jednak osobiście twierdzę że w porównaniu w filmem historia opowiedziana w Trylogii Księżycowej wydaje się zdumiewająco płaska.

 • mcshakir ocenił(a) ten film na: 5

  Każdy pseudointelektualny bełkot znajdzie swojego naiwnego półintelektualnego wielbiciela. Nie da się wybronić większości filozoficznych wywodów w filmie, momentami zakrawającymi na sałatę słowną. Zupełnie przesadzone, naciągane i pretensjonalne jak mowa o tym, że NSG to film dla mistrzów życia. Muszę dodać, że takich mistrzów za 2 zł to ja rucham na śniadanie. Koniec końców nie jest to film na 10/10. mrrrauuuu JAPA!

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 5

  mcshakir panie mc, z tymi "mistrzami życia" to była taka "beka" :-) (tak naprawdę to film dla... frustratów - cieszy się pan teraz?) nie mniej miło, że - mimo wszystko - chciało się panu poszperać po moich wypowiedziach.
  By the way: Żuławski sam mówił w wywiadzie że niejednokrotnie w usta postaci powkładał frazy z repertuaru europejskiej myśli filozoficznej, także pańską uwagę że tego "nie da się wybronić" traktuję jako czysty blef :-)
  Polecam ponowny seans.

  Ps. Wg mnie to nie (pseudo)intelektualizm stanowi o sile tego filmu.

 • kalifkol ocenił(a) ten film na: 9

  A ty nie zachowuj się jak chorągiewka.Trzymaj się swoich racji,poglądów.Zmieniaj je wtedy gdy ktoś poda sensowne argumenty,a nie jak to zrobił mcshakir (opis porannego rytuału pod sklepem z winem i fujarą w ręce za 2 zł).

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 9

  kalifkol daj pan spokój, w końcu to tylko film :-)
  po za tym nic się nie zmieniło, nadal 10

 • mcshakir ocenił(a) ten film na: 5

  Dajcie spokój z "Panem". Żuławski wplata w 2,5 godzinny film, europejską myśl filozoficzną (prawie wszędzie)... właściwie mówi o wszystkim, wiele wątków jest poruszonych. Na prawdę? Czy wy NA PRAWDĘ liczycie, że ktoś po trzecim roku studiów to łyknie? To jest największy hate ever. Film jest tak wielowątkowy, że w głowach pozostają frazesy spalonych neuronów. Kalifkol byłby zjadany za darmo w chwili zdenerwowania. Jest to wielkie kino, ale nie brońcie mi filozofowania, nie jesteście w stanie, choć z przyjemnością przeczytam wasze ewentualne próby.

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 5

  mcshakir " Jest to wielkie kino"
  i to mi wystarczy, misiu.

  "ale nie brońcie mi filozofowania"
  A gdzie tam - filozofuj śmiało :-D

 • mcshakir ocenił(a) ten film na: 5

  Brawo mrrrauuuu! Czekam.

 • mcshakir ocenił(a) ten film na: 5

  mrrrauuuu czekam na próbę wyśnienia dlaczego frazy europejskiej filozofii stanowią to sile filmu. Liczę na to, że z poziomu filmweba powiesz dlaczego wielowątkowość, mnogość podejmowanych tematów i filozofowanie są w NSG tak dobre i ważne. Mam nadzieję, że nie dasz się zjeść typowi w komentarzach i spróbujesz chociaż Panie filozofia na filmweb.

  P.s. Jeśli się okaże, że pisząc kilka zgrabnych zdań liczyłeś na to, iż się nikt nie przyczepi i nie potrzebne będzie bronienie własnych argumentów (argumentów dla początkujących studentów i przeciętnych dupeczek) TO BEKA Z CIEBIE NA GŁOS PRZEZ 2 DNI.
  ROZUMIESZ?