PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=759481}
6,7 10 070
ocen
6,7 10 1 10070
Pół wieku poezji później
powrót do forum filmu Pół wieku poezji później

Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie jakość kostiumów i praca kamery - wygląda to bardzo ładnie jak na niskobudżetówkę. Scenografia i muzyka również dobra i klimatyczna.

Niestety niskim budżetem nie można usprawiedliwiać drewnianą grę aktorów - trudno znaleźć choć jedną postać, która wypadłaby naturalnie. Same dialogi też strasznie napisane, sztywne i bez polotu - nawet przekleństwa brzmią jakby były wciśnięte na siłe "bo takie to polskie".

Warstwa audiowizualna świetna, aktorsko i fabularnie tragicznie. Efektów specjalnych nie oceniam, bo to kwestia budżetu. Ładny smaczek dla zagorzałych fanów serii, jako oddzielny, niezależny film - raczej słabizna.

ocenił(a) film na 7
mitrus80

Jak aktorów masz darmowych to takie są efekty... generalnie największy problem jest z tymi, którzy są na ekranie najkrócej. Czasami rażą amatorką zbyt mocno.
Nikogo kto by miał pojęcie o choreografii walk.
Brak materiału źródłowego przez co zmyślona przez fanów historia może co jedynie czerpać motywy... dlatego jest taka sobie.

Ale więcej minusów raczej nie ma i plusów jest dużo więcej.
Klimat, muzyka, dialogi bliższe książkowych niż te z netflixowego wieśka, praca kamery i drężek jako aktor oraz lambert jako ciekawa postać, scenografia i kostiumy.

ocenił(a) film na 5
___ice___

właśnie jestem na etapie, że odpalam 3 odcinek tego z Netflixa, i szału nie ma, i te polskie Wiedźminy lepiej dobrane (i Geralt wcześniej, i Lambert tutaj) w Netflixowej wersji jakoś tak 1 odcinek słabo, 2 odcinek troszkę lepiej i mam nadzieję że jakoś się wybroni

ocenił(a) film na 7
mitrus80

rozkręca się... minusem jest, że część odcinka to zmyślone historie, a część trzyma się pierwowzoru. Nie potrzebnie przekombinowali z tą ciri od startu. Spokojnie mogła wjechać w trzecim sezonie. I oglądać z dubbingiem, bo jest naprawdę niezły.

ocenił(a) film na 5
___ice___

oglądam z napisami, żeby mieć obiektywne widzenie wobec tej wersji ;-)

ocenił(a) film na 7
mitrus80

błąd serio :)
Chociaż i tak dialogi wyglądają tak jakby to była wersja dla dzieci, a tu nagle gołe cycki latają i nie wiadomo co sądzić :D
W polskiej wersji tyle, że jest jakieś tradycyjne "kurła", a nie "f*ck", bo oglądam z angielskimi napisami i jest ubogi ten jezyk po prostu. W sumie drugi największy minus po tych zmyślonych historiach nie opartych wiernie książce.

ocenił(a) film na 6
piero2224

Popieram. Z żalem muszę przyznać, że wypadło to średnio. Doceniam to, że komuś się chciało, że poświecił na produkcje 4 lata, ale czy gra warta była świeczki? Muzyka spoko, klimat ładnie oddany i podobał mi się dobór aktorów pod Lamberta i Triss, zwłaszcza Triss, która może okazać się wizualnie dużo lepszą Triss niż ta netflixowa. Całość została zrobiona w tonie opowiadań o wiedźminie, żywcem wyciągnięte cytaty które tak dobrze znamy i niejedno mrugnięcie do widza, niemniej drewniane aktorstwo i sztuczne dialogi nie pozwalają temu skleić się w spójną gładką całość.

Dexterr

chyba nie wierzę, w to co czytam! TO SĄ PROFESJONALNI AKTORZY po szkołach aktorskich, którzy nie jeden film czy serial mają w swoim życiorysie, jeśli już czytam coś na temat gry aktorskiej to z góry wiem że to zwykły hejt i po prostu kogoś uraziło to że fanowski film lepiej wyszedł od serialu TVP, proszę poczytać sobie życiorysy aktorów i potem pisać że nie potrafią grać. :D :D :D

ocenił(a) film na 6
mateuszjarmusz

czytanie życiorysów nie powinno mieć nic wspólnego z oceną gry aktorskiej. Są zdobywcy Oscara, co odstawiają padakę (patrz - "Bitwa pod Wiedniem").

Ale tak czy inaczej, ci najbardziej doświadczeni aktorzy to zbierają najmniej cięgów. Nie krytykuje się Triss i Ornelli, które tam w naprawdę znanych filmach wystąpiły, a za to obrywa się Julianowi i przywódcy tych złych, no bo oni to nie mają za bardzo doświadczenia w grze w filmach.

Choć oczywiście scenariusz jak i dialogi mają taki sinusoidalny styl - czasem jest dobrze, a czasem źle - no i to też wpływa na grę aktorską, choć Drężek przyznam poniżej pewnego poziomu nie schodzi, mimo że zdecydowanie za dużo przekleństw mu kazali powiedzieć.

RipRoy

i tu się trochę zgadzam i trochę nie, co do tych ,,złych'' to po części się zgadzam,
,,Choć oczywiście scenariusz jak i dialogi mają taki sinusoidalny styl - czasem jest dobrze, a czasem źle - no i to też wpływa na grę aktorską,'' tu kompletnie nie masz racji, bo w scenariuszu nie pisze nic o tym jak masz zagrać, ile dać ekspresji od siebie itd.

i najlepsze z twojego komentarza ,,Są zdobywcy Oscara, co odstawiają padakę (patrz - "Bitwa pod Wiedniem").'' i w tym momencie powinieneś usunąć swój komentarz, ,,PADAKA''? naprawdę? co to za słowo? albo inaczej, kto takich słów używa? i ty sobie pozwalasz oceniać filmy, skoro zasób słów masz aż tak ubogi?, przecież to jest kompletnie nie logiczne! to tak jakbym chciał malować obraz, ale kolorów nie znam... Już nawet nie chce wiedzieć ile masz lat... I jeszcze jedno ale ,,CIĘGI'' Spójrz proszę na jakiś portal koniarski, a dowiesz się, że cięgi, to inaczej pasy ciągowe, te które przenoszą silę konia na przykład na wóz, więc nie powinno takiego słowa używać się do ,,recenzji'' bo to naprawdę nie wygląda profesjonalnie..

ocenił(a) film na 8
mateuszjarmusz

Może ograniczmy tę hipokryzję? Jesteśmy na portalu o charakterze społecznościowym, używanie słów potocznych nie jest powodem do podważania kompetencji osoby, która wyraża swoją opinię.
Chyba nie chciałbyś, aby Twoje błędy odbierały Ci prawo swobodnej wypowiedzi?
Słowo "padaka" występuje w mowie potocznej i nie jest błędem.
Wyrażenie "nie pisze nic" jest natomiast błędem. Powszechnym, ale jednak błędem ;)

Jestem zdania, że dorobek artystyczny aktora wcale nie definiuje jego talentu.
Nie jestem fanem polskiego kina, ale uważam, że niektóre kreacje w "Pół wieku..." były co najwyżej średnie. Nigdy nie byłem fanem pana Drężka, ale muszę przyznać, że zrobił to, co jest najtrudniejszym zadaniem aktora - swoją grą uczynił postać Lamberta realną, przez co można poczuć sympatię do tej postaci.

ocenił(a) film na 2
mateuszjarmusz

Aktor musi mieć co grać. Musi być jakakolwiek, ale solidna wizja reżyserska i musi być scenariusz, który pozwala komuś coś zagrać. Jeśli tego nie ma, to czasem ratuje olbrzymie zaangażowanie ze strony aktora. Tu nie ma ani tego pierwszego, bo fanom na tym nie zależało, ani drugiego, bo być może aktorzy fanami nie są.
Szkoda, że nie znalazł się wśród fanów dla fanów, ktoś kto pasjonuje się robieniem filmów.
Krytykowanie tego jest trochę jak krytykowanie czterolatka, który zrobił rodzicom śniadanie. Wyszło bardzo źle, ale każdy docenia chęć i udaje że wszystko mu smakuje.
Nie zapominajmy jednak, że udało się ten projekt wypromować, nakręcić, zrealizować. Robili to dorośli ludzie. Tu nie chodzi o budżet. Tu chodzi o brak pomysłu i jakiejkolwiek solidnej podstawy do nakręcenia tego filmu.
Kozojed też chciał dobrze, ale się na tym nie znał.
Fani prozy Sapkowskiego powinni chyba wiedzieć, jak bardzo autor ceni sobie profesjonalizm.
O profesjonalizmie, świadczy też to, że jeśli się czegoś podejmujesz, to robisz to porządnie, nie zależnie od gaży.

Bonneville

BONNEVILLE:
,,Tu nie chodzi o budzet'' ,,kytykowanie jest jak krytykowanie czterolatka'' ,,wyszło bardzo żle'' ,,każdy docenia chęć'' ,,nie zapomnijmy jednak że udało się ten projekt wypromować, nakręcić, zrealizować'' ,,TU NIE CHODZI O BUDZET'' I UWAGA NAJLEPSZE ,,tu chodzi o brak pomysłu i jakiejkolwiek solidnej podstawy do nakręcenia tego filmu'' i tu ci wytłumacze gdyby nie było pomysłu to by nie napisano scenariusza na której podstawie nakręcono cały film, idziemy dalej :)

,,Fani prozy Sapkowskiego powinni chyba wiedzieć, jak bardzo autor ceni sobie profesjonalizm.
O profesjonalizmie, świadczy też to, że jeśli się czegoś podejmujesz, to robisz to porządnie, nie zależnie od gaży.''

krótko mówiąc, recenzją tego nazwać nie mogę, bo to jest zwykły hejt typu ,,ja nie mogę innemu nie dam który to zrobił by innym się nie podobał'' ...

ocenił(a) film na 2
mateuszjarmusz

Nie pisałem ani recenzji, ani zwykłego czy niezwykłego hejtu.

ocenił(a) film na 5
Bonneville

@Bonneville
Serio zamierzasz dyskutować z tym człowiekiem? Po jego wypowiedziach widać na jaki tor zejdzie ta dyskusja, szkoda nerwów.

Tak swoją drogą Panie @mateuszjarmusz - jeśli już wypominasz komuś problemy językowe, wypadałoby skupić się na swoim, bo ewidętnie brak podstaw.

ocenił(a) film na 5
piero2224

ewidentnie*

ocenił(a) film na 6
piero2224

taaaa, ten mateusz to jakiś dziwak kompletny. trochę luzu w majtach jak i w podejściu do gramatyki by mu się przydało.

mateuszjarmusz

Naprawdę stary... Powinieneś wyciągnąć głowę z dupy ;)

Bonneville

Rozbawiła mnie ta część z czterolatkiem, ale jak najbardziej się zgadzam. Drewnem trąci na kilometr, ale i tak się cieszę, że to powstało. A o scenach walki wolałbym jednak zapomnieć :)

ocenił(a) film na 6
piero2224

Niestety masz rację. Uderzyło mnie, jak bardzo jakość gry aktorskiej Zamachowskiego odbiegała od reszty towarzystwa. Wyglądało to mniej więcej tak, jakby ktoś wpuścił człowieka z krwi i kości pomiędzy drewniane kukły :/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones