PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=186870}

Piekło

L'enfer
7,0 1 365
ocen
7,0 10 1 1365
Piekło
powrót do forum filmu Piekło

ja zauważyłem 3 (takie najbardziej oczywiste):
1. Sophie obdziera kwiat donioczkowy z liści (to samo zrobiła Janda w Dekalogu 2)
2. Staruszka wrzuca butelkę szklaną do konteneru (niczym w "Trzech kolorach") a przygląda się temu Anna
3. Owad (chyba osa) próbuje się wydostać ze szklanki z jakimś napojem (w Dekalogu 2 mucha "grzebała się" w szklancec z wodą)

może zauważył ktoś coś jeszcze?

ocenił(a) film na 7
szczeki

Miałem wrażenie że każda z postaci sióstr była poprzez ubiór i otoczenie stylizowana na tytułowe Trzy kolory (wg kolejności):

cierpiąca na bezsenność i podróżujaca pociagiem Celine - NIEBIESKI
porzucona przez Frederika Anna - BIAŁY
zdradzana przez męża Sophie - CZERWONY

- nie wspominając ze każda z postaci to kobiety, które Kieślowski uważał za źródełko metafizycznej wrażliwości.

Do podobieństw można dorzucić sam wątek Anne i jej romansu z prof. sorbony (ktory podczas wykładu mówi o przeznaczeniu i przypadku - wybierając opcje, idee samego Kieslowskiego), który wydaje się bliźniaczy z tym przedstawionym w Niebieskim.

Z Niebieskim można też łączyć wątek matki przykutej do wózka, oderwanej od rzeczywistości (czyt. obłąkanej), umieszczonej w "zakładzie pogodnej starości".

To tyle po jednym rzucie oka w stroboskop Tanovica.

Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones