film

Respekt - królowa soul

Respect
2021
2h 25m
6,3 2 144
oceny
6,3 10 1 2144
5,1 8
ocen krytyków
Historia życia legendarnej piosenkarki Arethy Franklin. więcej mniej
Respekt - królowa soul zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złoty Popcorn
Film zdobył nagrodę Złoty Popcorn oraz 18 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Respekt królowa soul
Zwiastun nr 1 (polski)
Respekt królowa soul
Zwiastun nr 1
Respekt królowa soul
Teaser nr 2
nr 1 (polski) 2021-07-15T09:40:28 https://fwcdn.pl/webv/81/67/58167/58167.4.jpg https://fwcdn.pl/video/f/38/838238/Respect_trailer_HzL.vp9.1080p.webm

Film opowiada o dwudziestu latach z życia Arethy Franklin, legendy amerykańskiej muzyki, która doczekała się przydomku "królowej soulu". Akcja rozpoczyna się w 1952 roku, gdy nastoletnia Aretha śpiewa gospel w kościelnym chórze i stara się radzić sobie na różne sposoby z rozgrywającymi się w domu wojnami, kończy zaś w roku 1972, gdyFilm opowiada o dwudziestu latach z życia Arethy Franklin, legendy amerykańskiej muzyki, która doczekała się przydomku "królowej soulu". Akcja rozpoczyna się w 1952 roku, gdy nastoletnia Aretha śpiewa gospel w kościelnym chórze i stara się radzić sobie na różne sposoby z rozgrywającymi się w domu wojnami, kończy zaś w roku 1972, gdy Franklin miała już na koncie zarówno gigantyczne międzynarodowe przeboje, jak i toksyczne małżeństwo. W międzyczasie obserwujemy kolejne stopnie kariery Franklin i zmiany zachodzące w jej osobowości kształtowanej przez intensywnych i władczych mężczyzn, którzy projektowali na nią własne aspiracje i wewnętrzne demony, ale także zaangażowanie w nagłaśnianie ruchu na rzecz praw obywatelskich. Obserwujemy wyśpiewywane przez Arethę emocjonalnym głosem wzloty oraz niezauważane przeważnie przez kulturę popularną prywatne porażki, które wrzuciły w pewnym momencie Franklin w szpony alkoholizmu. Dziewczynka, która stała się gwiazdą, przez resztę życia walczyła, by pozostać dawną sobą.

boxoffice
$32 127 488 na świecie
$24 278 399 w USA
$7 849 089 poza USA
budżet
$55 000 000
dystrybucja
Forum Film Poland
studio
Bron Studios / Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
tytuł oryg.
Respect
inne tytuły
Respect (I) USA
więcej
Aretha Franklin sama wybrała Jennifer Hudson do głównej roli.
W filmie Aretha Franklin ma koncert najpierw w Madison Square Garden w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA), a następnie w Paryżu (Francja), podczas gdy w rzeczywistości to drugie wydarzenie było wcześniej o 21 dni.
Według różnych biografii Aretha Franklin miała tylko 2 siostry Ermę i Carolyn Franklin i brata Cecila, ale na początku filmu, kiedy matka przychodzi po nie, są pokazane trzy dziewczynki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Witam!

Co się dzieje z premierą tego filmu??? Polska premiera kinowa miała się odbyć 10. 10. 2021, tzn. wczoraj. W programie żadnego z kin nie ma tego filmuj. Czyżby kolejne przesunięcie? Co się dzieje???

Bo dobrze i dość wiernie pokazuje środowisko, które ją kształtowało: charyzmatyczne protestanckie kościoły "otwartego portwela", przemoc fizyczną i seksualną w jej zamożnym domu rodzinnym, wszechogarniające szpanerstwo wśród znajomych.

Dość delikatnie, ale jednak pokazuje problemy, o których wstydziła się mówić za...

więcej
Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

Zobaczyć nie zaszkodzi,ale film jak dla mnie jest wyprany z jakichkolwiek emocji.Typowe schematyczne kino biograficzno-muzyczne,ale historia opowiedziana bez wyrazu,bez jakiejś iskry - do tego pani Franklin jak i soul to nie moja muzyczna bajka - z całego repertuaru,który wybrzmiał w tym filmie znałem tylko dwa...

tylko nie wygasła bo odnalazła się w kapitalnych utworach pop. Nagrała niezapomniane duety z Georgem Michaelem czy Whitney Houston. Wspaniała osobowość, niezapomniany głos, a film dobry ale szkoda, że kończy się na 1972 roku i szkoda, że za bardzo skupiał się na jakichś negatywnych sytuacjach bo to nie była osobowość...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones