Sense and Sensibility

Anglia, XVIII wiek. Wdowa i jej trzy skrajnie różne od siebie córki zostają zmuszone do opuszczenia rodzinnej posiadłości.

nagrody:Oscar Oscar Najlepszy scenariusz adaptowany w roku 1996 dla Emma Thompson Złoty Glob Złoty Glob Najlepszy dramat w roku 1996 Złoty Glob Złoty Glob Najlepszy scenariusz w roku 1996 dla Emma Thompson BAFTA BAFTA Najlepszy film w roku 1996 dla Ang Lee, Lindsay Doran BAFTA BAFTA Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w roku 1996 dla Emma Thompson BAFTA BAFTA Najlepsza aktorka drugoplanowa w roku 1996 dla Kate Winslet Złoty Niedźwiedź Złoty Niedźwiedź Najlepszy film w roku 1996 dla Ang Lee Critics' Choice Critics' Choice Najlepszy film w roku 1996 Critics' Choice Critics' Choice Najlepszy scenariusz w roku 1996 dla Emma Thompson WGA WGA Najlepszy scenariusz na podstawie materiałów wcześniej wyprodukowanych lub opublikowanych w roku 1996 dla Emma Thompson oraz 11 innych nagród i 25 nominacji
pokaż:
 
Emma Thompson Emma Thompsonjako: Emma Thompson Elinor Dashwood
Emma Thompson jako Elinor Dashwood
Kate Winslet Kate Winsletjako: Kate Winslet Marianne Dashwood
Kate Winslet jako Marianne Dashwood
Hugh Grant Hugh Grantjako: Hugh Grant Edward Ferrars
Hugh Grant jako Edward Ferrars
Alan Rickman Alan Rickmanjako: Alan Rickman Pułkownik Christopher Brandon
Alan Rickman jako Pułkownik Christopher Brandon
Greg Wise Greg Wisejako: Greg Wise John Willoughby
Gemma Jones Gemma Jonesjako: Gemma Jones Pani Dashwood
Emilie François Emilie Françoisjako: Emilie François Margaret Dashwood
Harriet Walter Harriet Walterjako: Harriet Walter Fanny Dashwood
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Alan Rickman jako Pułkownik Christopher Brandon
Alan Rickman jako Pułkownik Christopher Brandon
#425 TOP
8,9 1306 głosów
Emma Thompson jako Elinor Dashwood
Emma Thompson jako Elinor Dashwood
#388 TOP
8,8 946 głosów
Hugh Laurie
rola: Pan Palmer
8,3 418 głosów
Kate Winslet jako Marianne Dashwood
Kate Winslet jako Marianne Dashwood
#482 TOP
8,3 935 głosów
Hugh Grant jako Edward Ferrars
Hugh Grant jako Edward Ferrars
8,0 704 głosy

Anglia, schyłek XVIII wieku. Henry Dashwod umiera, cały majątek zgodnie z prawem dziedziczy jego syn z pierwszego małżeństwa, John. Ten nakazuje opuścić posiadłość drugiej żonie zmarłego ojca i jej trzem córkom. Najstarsza z sióstr Elinor (Emma Thompson) jest inteligentną kobietą, spotyka pełnego uroku Edwarda Ferrarsa (Hugh Grant), boi się jednak okazać mu swoje uczucia. Młodsza siostra Elinor, Marianne (Kate Winslet) nie ma jeszcze dwudziestu lat i żyje w świecie romantycznych ideałów. Pochłonięta romansem z Johnem Willoughby (James Fleet) dziewczyna ignoruje nie tylko zasady dobrego wychowania, ale i uczucia, jakimi darzy ją nieśmiały pułkownik Brandon (Alan Rickman), który w przeszłości przeżył nieszczęśliwą miłość i wciąż jest samotny. Najmłodsza z rodzeńtwa Margaret (Emilie Francois) jest "dwudziestoletnią trzpiotką", która spędza czas łażąc po drzewach i turlając się po trawie, a która swoje siostry uważa za straszliwe nudziary. Po opuszczeniu rodzinnego domu pani Dashwood i jej córki zamieszkują u sir Johna Middletona i jego teściowej pani Jennings, która całą rodzinę zaprasza do swojego domu do Londynu. Elinor spotyka tam Edwarda, Marianne Johna Willoughby, pojawi się także tajemniczy pułkownik Brandon.

  • Po oscarowej roli Emmy Thompson w filmie "Powrót do Howards End" możemy zobaczyć ją w filmie, który po raz drugi przyniósł jej Oscara, tym razem za scenariusz. Choć w "Rozważnej i Romantycznej" gra jedną z głównych ról, to nie ona "przyćmiła" innych ... czytaj dalej

    zdaniem społeczności pomocna w: 55%

pozostałe informacje o filmie
Rozważna i romantyczna

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 
oceń twórców
boxoffice:
  • $43 182 776 w USA
  • $91 400 000 poza USA
budżet:
$16 500 000
studio:
  • Columbia Pictures Corporation
  • Mirage
inne tytuły:
(więcej...)
  • Rola Edwarda została napisana specjalnie dla Hugh Granta, który zgodził się na udział w filmie pomimo niskiej gaży, przy stosunkowo małym budżecie filmu.
  • Emma Thompson chciała, by Amanda Root zagrała rolę Marianne, jednak gdy realizacja filmu doszła do skutku, Root była już zaangażowana w "Perswazje", ekranizację innej powieści Jane Austen.
  • Podczas pisania scenariusza do tego filmu Emma Thompson planowała obsadzić siostry  Natashę i Joely Richardson w rolach Elinor i Marianne.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o