film

Rozważna i romantyczna

Sense and Sensibility
1995
2h 16m
7,3 59 887
ocen
7,3 10 1 59887
7,0 10
ocen krytyków
Anglia, XVIII wiek. Wdowa i jej trzy skrajnie różne od siebie córki zostają zmuszone do opuszczenia rodzinnej posiadłości. Zobacz pełny opis
Rozważna i romantyczna zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 20 innych nagród oraz 25 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Anglia, schyłek XVIII wieku. Henry Dashwod umiera, cały majątek zgodnie z prawem dziedziczy jego syn z pierwszego małżeństwa, John. Ten nakazuje opuścić posiadłość drugiej żonie zmarłego ojca i jej trzem córkom. Najstarsza z sióstr Elinor (Emma Thompson) jest inteligentną kobietą, spotyka pełnego uroku Edwarda Ferrarsa (Hugh Grant), boiAnglia, schyłek XVIII wieku. Henry Dashwod umiera, cały majątek zgodnie z prawem dziedziczy jego syn z pierwszego małżeństwa, John. Ten nakazuje opuścić posiadłość drugiej żonie zmarłego ojca i jej trzem córkom. Najstarsza z sióstr Elinor (Emma Thompson) jest inteligentną kobietą, spotyka pełnego uroku Edwarda Ferrarsa (Hugh Grant), boi się jednak okazać mu swoje uczucia. Młodsza siostra Elinor, Marianne (Kate Winslet) nie ma jeszcze dwudziestu lat i żyje w świecie romantycznych ideałów. Pochłonięta romansem z Johnem Willoughby (James Fleet) dziewczyna ignoruje nie tylko zasady dobrego wychowania, ale i uczucia, jakimi darzy ją nieśmiały pułkownik Brandon (Alan Rickman), który w przeszłości przeżył nieszczęśliwą miłość i wciąż jest samotny. Najmłodsza z rodzeńtwa Margaret (Emilie Francois) jest "dwudziestoletnią trzpiotką", która spędza czas łażąc po drzewach i turlając się po trawie, a która swoje siostry uważa za straszliwe nudziary. Po opuszczeniu rodzinnego domu pani Dashwood i jej córki zamieszkują u sir Johna Middletona i jego teściowej pani Jennings, która całą rodzinę zaprasza do swojego domu do Londynu. Elinor spotyka tam Edwarda, Marianne Johna Willoughby, pojawi się także tajemniczy pułkownik Brandon.

boxoffice
$134 582 776 na świecie
$43 182 776 w USA
$91 400 000 poza USA
budżet
$16 500 000
na podstawie
Jane Austen (powieść)
studio
Columbia Pictures Corporation / Mirage
tytuł oryg.
Sense and Sensibility
inne tytuły
Rola Edwarda została napisana specjalnie dla Hugh Granta, który zgodził się na udział w filmie pomimo niskiej gaży, przy stosunkowo małym budżecie filmu.
Emma Thompson chciała, by Amanda Root zagrała rolę Marianne, jednak gdy realizacja filmu doszła do skutku, Root była już zaangażowana w "Perswazje", ekranizację innej powieści Jane Austen.
Podczas pisania scenariusza do tego filmu Emma Thompson planowała obsadzić siostry  Natashę i Joely Richardson w rolach Elinor i Marianne.
Po oscarowej roli Emmy Thompson w filmie "Powrót do Howards End" możemy zobaczyć ją w filmie, który po raz drugi przyniósł jej Oscara, tym razem za scenariusz. Choć w "Rozważnej i Romantycznej" gra jedną z głównych ról, to nie ona "przyćmiła" innych aktorów, lecz swoją grą zrobił to Alan Rickman. Osobowość, charakter, uczucia oraz ból wywołany... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W ogóle dobry film, niezła historia i fajnie oddany klimat XVIII - wiecznej Anglii, ale trzeba oddać, że młodziutka Kate, wspaniała Emma, czy niesamowity śp. Alan to zagrali tu po prostu fenomenalnie

uwielbiam rickamana w tej roli. mimo, iz tak naprawde jest go mało i niewiele mówi to jednak coś w nim jest.:) obejrzałam ten film po raz kolejny tylko dla niego.

To największy plus tego filmu, każdy aktor stworzył postać idealnie odzwierciedlającą moje
wyobrażenia książki. Nie chodzi mi bynajmniej o wygląd, ale emocje. Emma Thompson była
wspaniała.

wyszukane i zdystansowane - "uwaga, szły tędy konie" :D

Ms.Pomfrey,Profesor Trewlaney,Umbridge,Snape :D
a tak pozatym uwielbiam ten film naprawdę cudowny,nie dziwię się że Emma dostała
oskara za swoją rolę ponieważ zagrała przekonująco,należało jej się. natomiast rola
Winslet mimo że ją lubię to po obejrzeniu drugi raz tego filmu trochę drażni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones