Film

Sense and Sensibility

1995 2 godz. 16 min.
7,3 53 810
ocen
7,3 10 53810
15 980
chce zobaczyć
7,7 7
ocen krytyków
{"rate":7.71429,"count":7}
{"id":"166","linkUrl":"/film/Rozwa%C5%BCna+i+romantyczna-1995-166","alt":"Rozważna i romantyczna","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/01/66/166/7186621.2.jpg"}
Anglia, XVIII wiek. Wdowa i jej trzy skrajnie różne od siebie córki zostają zmuszone do opuszczenia rodzinnej posiadłości.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepszy scenariusz adaptowany w roku 1996 dla Emma Thompson Złoty Glob Najlepszy dramat w roku 1996 Złoty Glob Najlepszy scenariusz w roku 1996 dla Emma Thompson BAFTA Najlepszy film w roku 1996 dla Ang Lee, Lindsay Doran BAFTA Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w roku 1996 dla Emma Thompson BAFTA Najlepsza aktorka drugoplanowa w roku 1996 dla Kate Winslet Złoty Niedźwiedź Najlepszy film w roku 1996 dla Ang Lee Critics' Choice Najlepszy film w roku 1996 Critics' Choice Najlepszy scenariusz w roku 1996 dla Emma Thompson WGA Najlepszy scenariusz na podstawie materiałów wcześniej wyprodukowanych lub opublikowanych w roku 1996 dla Emma Thompson
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Anglia, schyłek XVIII wieku. Henry Dashwod umiera, cały majątek zgodnie z prawem dziedziczy jego syn z pierwszego małżeństwa, John. Ten nakazuje opuścić posiadłość drugiej żonie zmarłego ojca i jej trzem córkom. Najstarsza z sióstr Elinor (Emma Thompson) jest inteligentną kobietą, spotyka pełnego uroku Edwarda Ferrarsa (Hugh Grant), boiAnglia, schyłek XVIII wieku. Henry Dashwod umiera, cały majątek zgodnie z prawem dziedziczy jego syn z pierwszego małżeństwa, John. Ten nakazuje opuścić posiadłość drugiej żonie zmarłego ojca i jej trzem córkom. Najstarsza z sióstr Elinor (Emma Thompson) jest inteligentną kobietą, spotyka pełnego uroku Edwarda Ferrarsa (Hugh Grant), boi się jednak okazać mu swoje uczucia. Młodsza siostra Elinor, Marianne (Kate Winslet) nie ma jeszcze dwudziestu lat i żyje w świecie romantycznych ideałów. Pochłonięta romansem z Johnem Willoughby (James Fleet) dziewczyna ignoruje nie tylko zasady dobrego wychowania, ale i uczucia, jakimi darzy ją nieśmiały pułkownik Brandon (Alan Rickman), który w przeszłości przeżył nieszczęśliwą miłość i wciąż jest samotny. Najmłodsza z rodzeńtwa Margaret (Emilie Francois) jest "dwudziestoletnią trzpiotką", która spędza czas łażąc po drzewach i turlając się po trawie, a która swoje siostry uważa za straszliwe nudziary. Po opuszczeniu rodzinnego domu pani Dashwood i jej córki zamieszkują u sir Johna Middletona i jego teściowej pani Jennings, która całą rodzinę zaprasza do swojego domu do Londynu. Elinor spotyka tam Edwarda, Marianne Johna Willoughby, pojawi się także tajemniczy pułkownik Brandon.

boxoffice
$134 582 776 na świecie
$43 182 776 w USA
$91 400 000 poza USA
budżet
$16 500 000
na podstawie
Jane Austen "Rozważna i romantyczna" (powieść)
studio
Columbia Pictures Corporation / Mirage
data produkcji
1995
tytuł oryg.
Sense and Sensibility
inne tytuły
Rozważna i romantyczna Polska
Więcej...
Rola Edwarda została napisana specjalnie dla Hugh Granta, który zgodził się na udział w filmie pomimo niskiej gaży, przy stosunkowo małym budżecie filmu.
Emma Thompson chciała, by Amanda Root zagrała rolę Marianne, jednak gdy realizacja filmu doszła do skutku, Root była już zaangażowana w "Perswazje", ekranizację innej powieści Jane Austen.
Podczas pisania scenariusza do tego filmu Emma Thompson planowała obsadzić siostry  Natashę i Joely Richardson w rolach Elinor i Marianne.
Po oscarowej roli Emmy Thompson w filmie "Powrót do Howards End" możemy zobaczyć ją w filmie, który po raz drugi przyniósł jej Oscara, tym razem za scenariusz. Choć w ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 56%
Test wiedzy

Alan Rickman

Jak dobrze znasz dorobek artystyczny jednego z najpopularniejszych brytyjskich aktorów?
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Aktorstwo

  karaudrey

  To największy plus tego filmu, każdy aktor stworzył postać idealnie odzwierciedlającą moje wyobrażenia książki. Nie chodzi mi bynajmniej o wygląd, ale emocje. Emma Thompson była wspaniała.

 • słabość do porucznika Brandona

  nenyaaaa ocenił(a) film na 10

  uwielbiam rickamana w tej roli. mimo, iz tak naprawde jest go mało i niewiele mówi to jednak coś w nim jest.:) obejrzałam ten film po raz kolejny tylko dla niego.

 • cała familia z Pottera

  mysuperherojoker ocenił(a) film na 10

  Ms.Pomfrey,Profesor Trewlaney,Umbridge,Snape :D a tak pozatym uwielbiam ten film naprawdę cudowny,nie dziwię się że Emma dostała oskara za swoją rolę ponieważ zagrała przekonująco,należało jej się. natomiast rola Winslet mimo że ją lubię to po obejrzeniu drugi raz tego filmu trochę drażni.

 • a mnie urzekają w tym filmie dialogi

  szaremydlo ocenił(a) film na 7

  wyszukane i zdystansowane - "uwaga, szły tędy konie" :D

 • Eleonora

  użytkownik usunięty

  Mimo wszystkich ochów i achów nad postacią Eleonory, ja jednak czuję lekkie rozczarowanie, w książce wydawała się niemal ascetyczna w imię miłości do rodziny, dusiła i ukrywała wszystkie emocje byleby jej nie martwić, w filmie nie do końca tak było, dało się zauważyć, że coś jest nie tak.