PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=110155}

Szalony Piotruś

Pierrot le Fou
7,3 6 441
ocen
7,3 10 1 6441
7,7 15
ocen krytyków
Szalony Piotruś
powrót do forum filmu Szalony Piotruś

Le Fou!

ocenił(a) film na 9

O ile się nie mylę jest to sztandarowe dzieło zarówno dla Godarda, jak i dla całej francuskiej nowej fali. Jest to za to na pewno pierwszy film Godarda i pierwszy reprezentant owej francuskiej nowej fali jaki miałem okazję widzieć. I dzięki niemu zamierzam wlasnie rozejrzeć się bardziej - i po twórczości Godarda i po nowej fali made in France ;)
Ferdinand (nazywany - ku swojemu niezadowoleniu - Pierrotem) to mężczyzna wyraźnie znudzony swoim życiem i towarzystwem z jakim przychodzi mu spędzać czas. Pewnej nocy po kulturalnej imprezce z tzw. wyższych sfer spotyka Marianne - dziewczynę, którą miał okazję poznać prawie 5 lat wcześniej, jednak ich znajomosc nie można nazwać inaczej niż znajomością płytką. Tej wlasnie nocy dochodzi jednak do pewnej zmiany. Ferdinand / Pierrot trafia z Marianne do łóżka, a następnie mordują razem pewnego gansgtera, kradną jego pieniądze i broń i wyruszają w (pozornie) bezcelową podróż po kraju. Spontaniczna para po drodze kradnie, naciąga turystów i wreszcie morduje, w międzyczasie rozmawiając dyskutując o życiu ludzkim i wszystkim co jest z nim związane.
Niezwykły film i bardzo ciekawy. O ile nie znam Godarda, to zgaduję jednak, iż już wiem jaki to charakterystyczny styl ten pan posiadał. Ale nie będę się o tym rozpisywał póki nie poznam jeszcze kilku jego dzieł. Krytyka konsumpcyjnego stylu życia, istota człowieczeństwa, przekaz antywojenny czy wreszcie niepoprawność polityczna - oto czym ten film jest. A w międzyczasie ciekawa zabawa reżysera z dźwiękiem/muzyką, obrazem (oświetlenie podczas przejażdżki samochodem!) i masa rewelacyjnych dialogów. W roli "szalonego Piotrusia" twardziel "starych czasów kina" - Jean Paul Belmondo, w roli femme fatale Marianne - śliczna Anna Karina. Nic tylko podziwiać i słuchać ich czy monologi czy często dziwnie (i jakże ciekawie) pocięte dialogi. Do tego zabawa konwencjami, gatunkami - chwile poważne, szalone, smutne i wesołe, raz melodramat, raz kryminał, film drogi czy też elementy musicalu plus niemało groteski i filozofii. Z pewnościa nie wolno oglądać tego DZIEŁA będąc zmęczonym, a i z pewnością po prostu warto je obejrzec. Gwarantuję, że zapisze się w pamięć na dłużej. Jaki jest człowiek - taki jakim mysli, ze jest czy taki jakim widza go inni? Co mysli kiedy na niego patrzymy i mówi błahe słowa? Czym jest samotność i brak zrozumienia? Czym jest miłość? Czym jest życie? Film wielowymiarowy i choooleeernie dobrryyyy (w skrócie: świetny)!

ocenił(a) film na 7
Marcineusz_Zet

Świetna recenzja, jak dla mnie. Gdyby moderatorami, weryfikatorami, czy kij ich tam nazywać, byliby ludzie o dobrych makówkach byłaby od razu przeniesiona na "zakładkę" - Recenzja

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones