Shanghai

1 godz. 45 min.
6,4 3 063
oceny
6,4 10 3063
2 518
chce zobaczyć
{"type":"film","id":467404,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Shanghai-2010-467404/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Szanghaj
 • srick.pl ocenił(a) ten film na: 5

  Witam. Od jakiegoś czasu poszukuję filmów o tematyce wojennej Dalekiego Wschodu. Dla nas Polaków jest to temat dość mocno abstrakcyjny, a nawet dla Amerykanów i Brytyjczyków jakby już nieco zapomniany, ale trzeba przyznać, że jest dość ciekawy i nie mniej "widowiskowy".
  II Wojna na Dalekim Wschodzie to nie tylko Pearl Harbor, Midway, czy naloty na Japonię. Przecież to blisko 4 lata wojennych zmagań w różnych rejonach: Indochiny, Malaje, Birma, Singapur, Indonezja, Mandżuko. Być może ktoś orientuje się lepiej i zna jakieś tytuły, bo poza oczywistymi jakie od razu nasuwają się na myśl: "Most na rzece Kwai", "Wesołych świat Płk. Lawrence", czy "Imperium słońca" na pewno musiało trochę tego być.
  Mnie osobiście kojarzy się jeszcze taki serial-romansidło, emitowany lata temu w tvp, (produkcji amerykańskiej, brytyjskiej, albo nawet australijskiej) o upadku Singapuru, zrealizowany z nutą takiej dekadencji. Trochę tak jak ów Szanghaj (z 2010). I tylko nie pamiętam jaki to był tytuł, ale właśnie coś takiego poszukuję.

 • srick.pl Zobacz "Ognie Polne". Według mnie jeden z lepszych filmów o tematyce wojennej.

 • srick.pl ocenił(a) ten film na: 5

  zuba89 Ok. Tego filmu nie widziałem jeszcze. To znaczy raz chyba kawałki. Coś mi się kojarzy. Ale to nie zupełnie to o co mi chodzi. Bo to jest - o ile się nie mylę - moment upadku Japonii. A ja raczej poszukuję coś z wcześniejszej fazy.

 • srick.pl Może "Listy z Iwo-Jimy", "Szyfry Wojny", "Sztandar Chwały", "Cienka Czerwona Linia", serial "Pacyfik" i od biedy "Australia"

 • srick.pl ocenił(a) ten film na: 5

  husar49 W żadnym wypadku. Nie o to mi chodziło. Większość tych filmów skupia się na pokazaniu wojny japońsko-amerykańskiej, a mnie raczej chodzi o ten wycinek czasu gdy w grze pozostawali jeszcze Brytyjczycy. Czyli gdzieś tak do 1941-1942 roku. Tamten świat widziany oczami beztroskiej belle epoque anglosasów w konfrontacji z niedocenionym wrogiem Japonią.
  Jako przykład podam, że obecnie wchodzi do kin nowy film z Colinem Firthem, który jest w tym klimacie (pomijając fakt, że według kilku opinii jest to raczej słaby film). Choć w zasadzie traktuje tylko o jednym wycinku - obozach jenieckich.

 • srick.pl To może "Indochiny" ;)

 • husar49 Chociaż to może nie film wojenny, ale w tematyce kolonialnej dalekiego wschodu pozostaje ;)

 • greggreg86 ocenił(a) ten film na: 6

  srick.pl "Biała hrabina" (2005), dzieje się w Szanghaju w latach 1936-41

 • ponson ocenił(a) ten film na: 8

  srick.pl ostatnio też zainteresowałem się tym tematem, wielkie dzięki za podpowiedzi... oprócz wymienianych nasuwa mi się jedynie 'Grobowiec świetlików' o wojnie w samej Japonii...