PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=467404}

Szanghaj

Shanghai
6,4 3 177
ocen
6,4 10 1 3177
Szanghaj
powrót do forum filmu Szanghaj

Witam. Od jakiegoś czasu poszukuję filmów o tematyce wojennej Dalekiego Wschodu. Dla nas Polaków jest to temat dość mocno abstrakcyjny, a nawet dla Amerykanów i Brytyjczyków jakby już nieco zapomniany, ale trzeba przyznać, że jest dość ciekawy i nie mniej "widowiskowy".
II Wojna na Dalekim Wschodzie to nie tylko Pearl Harbor, Midway, czy naloty na Japonię. Przecież to blisko 4 lata wojennych zmagań w różnych rejonach: Indochiny, Malaje, Birma, Singapur, Indonezja, Mandżuko. Być może ktoś orientuje się lepiej i zna jakieś tytuły, bo poza oczywistymi jakie od razu nasuwają się na myśl: "Most na rzece Kwai", "Wesołych świat Płk. Lawrence", czy "Imperium słońca" na pewno musiało trochę tego być.
Mnie osobiście kojarzy się jeszcze taki serial-romansidło, emitowany lata temu w tvp, (produkcji amerykańskiej, brytyjskiej, albo nawet australijskiej) o upadku Singapuru, zrealizowany z nutą takiej dekadencji. Trochę tak jak ów Szanghaj (z 2010). I tylko nie pamiętam jaki to był tytuł, ale właśnie coś takiego poszukuję.

srick.pl

Zobacz "Ognie Polne". Według mnie jeden z lepszych filmów o tematyce wojennej.

ocenił(a) film na 5
zuba89

Ok. Tego filmu nie widziałem jeszcze. To znaczy raz chyba kawałki. Coś mi się kojarzy. Ale to nie zupełnie to o co mi chodzi. Bo to jest - o ile się nie mylę - moment upadku Japonii. A ja raczej poszukuję coś z wcześniejszej fazy.

srick.pl

Może "Listy z Iwo-Jimy", "Szyfry Wojny", "Sztandar Chwały", "Cienka Czerwona Linia", serial "Pacyfik" i od biedy "Australia"

ocenił(a) film na 5
husar49

W żadnym wypadku. Nie o to mi chodziło. Większość tych filmów skupia się na pokazaniu wojny japońsko-amerykańskiej, a mnie raczej chodzi o ten wycinek czasu gdy w grze pozostawali jeszcze Brytyjczycy. Czyli gdzieś tak do 1941-1942 roku. Tamten świat widziany oczami beztroskiej belle epoque anglosasów w konfrontacji z niedocenionym wrogiem Japonią.
Jako przykład podam, że obecnie wchodzi do kin nowy film z Colinem Firthem, który jest w tym klimacie (pomijając fakt, że według kilku opinii jest to raczej słaby film). Choć w zasadzie traktuje tylko o jednym wycinku - obozach jenieckich.

srick.pl

To może "Indochiny" ;)

husar49

Chociaż to może nie film wojenny, ale w tematyce kolonialnej dalekiego wschodu pozostaje ;)

ocenił(a) film na 6
srick.pl

"Biała hrabina" (2005), dzieje się w Szanghaju w latach 1936-41

ocenił(a) film na 8
srick.pl

ostatnio też zainteresowałem się tym tematem, wielkie dzięki za podpowiedzi... oprócz wymienianych nasuwa mi się jedynie 'Grobowiec świetlików' o wojnie w samej Japonii...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones