PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10030489}
7,5 64 708
ocen
7,5 10 1 64708
6,7 32
oceny krytyków
Znachor
powrót do forum filmu Znachor

Akcja niby dzieje sie w latach 30-tych, ale ok 20 minuty prof. Wilczur wręcza młodemu bandycie 50 złotych z 1919 roku (20 minuta filmu) - bardzo rzadki, znikome prawdodpobieństwo że ktoś w latachj 30-tych nosił gop w portfelu. Z kolei już ok. 1:47:00 w kopercie widzimy..20 złotych Banku Emisyjnego w Polsce z 1940 roku, czyli banknot z okresu niemieckiej okupacji. (!!) Jedynie w 2:01:50 `młody` daje prawidłowy banknot będący wówczas w obiegu, czyli 50 złotych z 1929 roku. Śmieszna amatorka, częśc aktorów gra ok , część bardzo dobrze (bardzo przekonujące są wiejskie baby na rozprawie), ale część to swoje kwestie klepie niesamowicie drewnianie i drętwo, niczym w słabym amatorskim teatrze. Poza kompromitacją z banknotami, scenografia jest IMO bardzo dobra, więc szkoda tych irytujących niedoróbek. Nie jest to więć totalny chłam, ale ocena zbliżona do "Znachora" z 1981 może co najwyżej budzić politowanie. Ale z drugiej strony, przy kreowaniu gustu u influenserów na YT nie powinno to dziwić.

ocenił(a) film na 8
MarcinKaer

Podziwiam wiedzę z zakresu notafilii. Większość zwykłych widzów - łącznie ze mną - nie zauważyłoby tych nieprawidłowości z banknotami. :)

ocenił(a) film na 3
LUDWIG13

Głównie zajmuję sie monetami, ale banknoty też znam (szczególnie polskie), więc zerkałem, gdy się pojawiały. Dziwię się tym błędom, bo akurat scenografia była super, patrząc tylko na nią dałbym spokojnie 9/10. O ile w przypadku 50 zł 1919 twórcy mogli nie wiedzieć, że banknot wycofano z obiegu bodaj pod koniec lat 20-tych, o tyle na 20 złotych Banku Emisyjnego rok jest napisany wyraźnie: 1940.

ocenił(a) film na 8
MarcinKaer

Sprawdziłem sobie w necie - te banknoty 20-złotowe z 1940 roku wyglądają prawie identycznie, jak te z 1936 r. Oprócz napisu z miejscem emisji - Warszawa -> Kraków i dodanej główki ?chłopa?.

ocenił(a) film na 3
LUDWIG13

Są podobne (Niemcy zostawili przedwojenne wzory banknotów dla 5,10 i 20zł) , ale na pewno nie łudząco podobne czy identyczne. Banknot przedwojenny jest niebieski (a nie szary) i na górze jest nazwa emitenta Bank Polski, a nie Bank Emisyjny w Polsce. I 1936 to nie 1940. :/

ocenił(a) film na 8
LUDWIG13

Ej numizmatyk a na filmach się znasz?Myślę że gdyby kogoś interesowały stare banknoty poszedłby na targ staroci a nie do kina.Sama obawiałam się że netflix sprokurował kolejną żenadę ale na całe szczęście się rozczarowałam.Film jest dobry nawet nie z tymi należnymi banknotami.

ocenił(a) film na 8
dorota4329583

To chyba nie do mnie tylko do Marcina. :)

ocenił(a) film na 3
dorota4329583

Forum służy dom wyrażania opinii, a nie do zachwycania się. Dla mnie film jest co najwyżej słąbo-przeciętny, bynajmniej nie tylko z powodów ww. błędów, ale i z uwagi na klepanie swoich kwestii przez niektórych aktorów i nienaturalną grę. Owszem, niekórzy są dobrzy, niekórzy b. dobrzy, ale drewniane klepanie przez niektórych odbiera ochotę na oglądanie i utrudnia wciągnięcie sie w akcję. Nawet niektóre sceny wygladają dziwnie, gdy na początku filmu powóz jedzie i jedzie kilkadziesiąt metrów, potrąca dziecko z gazetami - nawet nie hamując ...i jedzie dalej. :D Woźnica jest na podwyższeniu, więc doskonale widziałby kogoś na drodze, poza tym zaalarmowałby go krzyk ludzi.

MarcinKaer

W 20 minucie nie ma żadnej pomyłki, ponieważ na początku akcja dzieje się w latach dwudziestych. Wskazuje na to fakt ze w Warszawie stoi jeszcze sobor św Aleksandra oraz to ze później akcja prześkakuje o 15 lat (na płocie zagrody chłopskiej jest napisane +K+M+B 1935 albo 1936. Wiec akcja zaczyna się na pewno po Bitwie Warszawskiej.

ocenił(a) film na 3
Adam_Trojanowski_fw

Zapomniałem, faktycznie wkeili komputerowy sobór. Ale to nie tak wiele zmienia. 1921 odpada, bo banknot 50 złotych 1919 wprowadzono do obiegu dopiero po reformie walutowej Grabskiego, w kwietniu 1924 roku. (wcześniej płacono markami polskimi) . Na grafice komputerowej w filmie świątynia jest w całości. (dzwonnnicy chyba nie widać) Dzwonnicę zburzono w 1921, a wg info z neta rozbiórka rozpoczęła się na pocz. 1924 roku. W 1925 świątynia nie miała kopuł na wieżach. To 50 złotych (zużyte) byłoby bardzo ciężko umieścić w tak krótkim czasie, licząc pomiędzy wprowadzenniem piniędzy do obiegu, zużyciem ich i wizualnie nienaruszonym soborem. :)

MarcinKaer

Ten Bank Emisyjny na banknotach w filmie spowodował, że o mało nie spadłem z krzesła ze śmiechu :D

ocenił(a) film na 3
Adam_Trojanowski_fw

No jest to oczywista niedoróbka. Być może niektórzy widzowie uznają to za czepianie się, ale jeżeli ktoś, tak jak ja, interesuje się tematem, to mocno to razi.

MarcinKaer

Potwierdzam, w scenie z banknotami akcja dzieje się 15 lat wcześniej, czyli w roku 1920, można to sprawdzić na popiersiu Wilczura, gdzie jest rok jego "śmierci" (czyli 1920). Także nie ma żadnej pomyłki. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 3
Rotbart

No to jeszcze gorzej dla filmu, bo w 1920 takich banknotów, a nawet takiej waluty nie było w obiegu. Wtedy płacono markami polskimi (do końca marca 1924). Polecam post wyżej. Data na banknocie to tylko data emisji banknotu, banknoty złotówkowe do obiegu weszły później, z uwagi na wysoką wówczas inflację.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones