"Śmietnisko" najlepszym dokumentem 2010 roku

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22%C5%9Amietnisko%22+najlepszym+dokumentem+2010+roku-67901
Film Lucy Walker "Śmietnisko", który to premierowo można było obejrzeć w Polsce na festiwalu Dwa Brzegi, otrzymał główną nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalnego (The International Documentary Association). Uroczysta gala, na której ogłoszono  autorów najlepszych dokumentów, odbyła się w piątek wieczorem w Los Angeles.


"Śmietnisko" opisuje podróż słynnego artysty Vika Muniza z Brooklynu do ojczystej Brazylii i największego na świecie wysypiska śmieci Jardim Gramacho na peryferiach Rio de Janeiro. Na miejscu Muniz snuje opowieść o  ludzkiej desperacji i poczuciu godności, udowadniając, że sztuka ma moc niesienia zmian.

Nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego przyznano Kiran Deol za "Woman Rebel" opowiadający o kobietach walczących w nepalskiej armii.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Międzynarodowe Stowarzyszenie Dokumentalne uhonorowało Barbarę Kopple, laureatkę dwóch Oscarów za "Harlan County U.S.A." i "American Dream", za życiowe osiągnięcia zawodowe. Alan Raymond i Susan Raymond odebrali natomiast Pioneer Award.