W grudniu, nakładem firmy Vision Film Dustribution, w polskich sklepach pojawi japońska superprodukcja
"Casshern" - kinowa wersja popularnego serialu telewizyjnego z lat 70. Obraz ten będzie kolejnym tytułem wprowadzonym na nasz rynek dzięki projektowi Anime Gate.
Kazuaki Kiriya zaskoczył swym debiutem cały świat fanów japońskiego filmu. Znany przede wszystkim jako fotograf, reżyser wideoklipów i mąż popularnej japońskiej pisenkarki, gwiazdy muzyki pop – Utady Hikaru, swą filmową karierę rozpoczął właśnie od
"Cassherna". Z sześcioma milionami dolarów budżetu zdołał stworzyć zapierający dech w piersiach obraz, wykazując się zarówno talentem reżyserskim jak i niadzwyczajnym zmysłem artystycznym oraz kreatywnością (pracował zarówno jako reżyser, scenarzysta oraz odpowiadał za zdjęcia). Dzięki jego doświadczeniom na gruncie krótkiej formy filmowej, jaką jest teledysk, Aramaki stworzył naładowany do granic możliwości detalami i kolorami obraz, który jest niczym innym jak jednym, wielkim teledyskiem, tyle że tym razem nie do utworu muzycznego, a do pełnej dramatyzmu historii jakże japońskiego superbohatera.
Koniec XXI stulecia. Po 50 latach wojny między Europą i Federacją Wschodu, Ziemia (?) obrócona została w perzynę. Ludzkość wystawiana na działanie chemicznej, biologicznej i atomowej broni, cierpi z powodu rozprzestrzeniających się chorób i mutacji. Wiele wskazuje na to, iż człowiek doprowadzi rasę ludzką do zagłady. Jedyna nadzieja pozostała w rozwoju medycyny i genetyki. Utalentowany naukowiec Kotaro Azuma, przedstawia rządowi swoje najnowsze odkrycie: "neo-komórki", dzięki którym możliwa będzie hodowla na skalę masową i transplantacja dowolnych organów i części ciała, bez ryzyka odrzucenia. Gnany desperacką chęcią ocalenia swej ukochanej żony odnajduje szansę na ocalenie homo sapiens. I choć wydawać by się mogło, iż rząd powinien przyjąć tę możliwość z otwartymi ramionami, projekt nie zyskuje poparcia. Nie mając innego wyjścia Kotaro wiąże się z militarną organizacją, skłonną sponsorować jego dalsze badania. Jak to jednak w życiu bywa, nie wszystko idzie zgodnie z planem. W laboratorium dochodzi do wypadku, w wyniku którego z genetycznego płynu neo-komórek wyłania się rasa mutantów, gotowych upomnieć się o swoje miejsce na świecie. Niestety, nowi sąsiedzi nie przypadają do gustu zarządzającym projektem ludziom i miast chlebem i solą powitani zostają solidną porcją ołowiu. Skutkiem czego garstka ocalałych neo sapiens, pałając słusznym gniewem, postanawia zmieść rasę swych twórców z powierzchni ziemi. Są szybsi, silniejsi, zdrowsi, mają do swojej dyspozycji armię robotów i latających machin. Wycieńczeni 50-letnią wojną ludzie nie mają z nimi szans. Jedyną nadzieją w walce z neo sapiens staje się wskrzeszony wbrew swej woli syn profesora Azumy.
"Casshern" powstał na podstawie animowanej japońskiej 35-odcinkowej serii z 1973 roku. Stworzona przez Tatsuo Yoshide historia znacznie odbiega jednak od swej nowej wersji.
W niedalekiej przyszłości rozwój robotyki zaowocował powstaniem sztucznej inteligencji. Roboty jednak zamiast służyć swym twórcom, zbuntowały się i wypowiedziały im wojnę. Na szczęscie po stronie ludzkości walczy Casshan (Robot Hunter) – półczłowiek, półrobot, o niezwykłych zdolnościach. W nim ostatnia nadzieja ludzkiej rasy. Wyprodukowany przez znaną japońską wytwórnię Tatsunoko Production (m.in.
"Załoga G",
"Teknoman",
"Yattaman") serial doczekał się się w roku 1993 remake'u w postaci 4-odcinkowej animowanej serii OAV (OAV = przeznaczonej na rynek wideo) i oczywiście w roku 2004 omawianego tu pełnometrażowego filmu aktorskiego.