"Papcio Chmiel" nie żyje. Twórca Tytusa miał 97 lat

Onet.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Papcio+Chmiel%22+nie+%C5%BCyje.+Tw%C3%B3rca+Tytusa+mia%C5%82+97+lat-140985
"Papcio Chmiel" nie żyje. Twórca Tytusa miał 97 lat
źródło: Materiały prasowe
Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany pod pseudonimem "Papcio Chmiel". Polski grafik, rysownik i publicysta, twórca serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek" miał 97 lat.

Henryk Jerzy Chmielewski - kim był?Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie w kamienicy przy ul. Nowomiejskiej. Budynek został zniszczony w 1944 roku, a po wojnie na jego miejscu zrekonstruowano Barbakan - stąd tytuł wydanej w 1999 roku autobiografii Chmielewskiego "Urodziłem się w Barbakanie". W 1943 roku przyszły "Papcio Chmiel" został żołnierzem Armii Krajowej, przyjmując pseudonim "Jupiter". Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Karierę graficzną rozpoczął jeszcze w wojsku. Po wojnie zaczął pracować dla magazynów "Świat przygód" i "Świat Młodych". W latach 1955-1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Był autorem kontynuacji serii komiksowej "Sierżant King z królewskiej konnicy" (1947) oraz autorskich komiksów "Półrocze bumelanta" (1951) i "Witek sprytek" (1955–1956).

"Papcio Chmiel" został wyróżniony m.in. Orderem Uśmiechu, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Henryk Jerzy Chmielewski - twórca Tytusa, Romka i A'TomkaNajwiększą sławę przyniosła Chmielewskiemu seria "Tytus, Romek i ATomek", którą zaczął tworzyć w 1957 roku. Jej bohaterami byli dwaj harcerze oraz szympans, którego próbowali "uczłowieczyć" chłopcy. Do lat 80. ich przygody ukazywały się w "Świecie Młodych". W 1966 opublikowano pierwsze albumowe wydanie: był to komiks "Tytus, Romek i A'Tomek. Księga pierwsza: Tytus zostaje harcerzem". W sumie ukazało się 31 "ksiąg" oraz szereg osobnych wydawnictw z Tytusem w roli głównej. Seria rozeszła się w łącznym nakładzie 11 mln egzemplarzy.
 
W latach 1989-1990 powstały dwa odcinki serialu animowanego "Tytus, Romek i A'Tomek". Reżyserem pierwszego był Krzysztof Giersz, a drugiego - Waldemar Szajkowski. W 2002 roku premierę miał animowany film pełnometrażowy "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń", w którym głosu Tytusowi użyczył Marek Kondrat. Reżyserował Leszek Gałysz. W 2005 roku wydano grę komputerową "Tytus, Romek i A'tomek".