"Skandal. Ewenement Molesty" – już teraz w TVP VOD

https://www.filmweb.pl/news/%22Skandal.+Ewenement+Molesty%22+%E2%80%93+ju%C5%BC+teraz+w+TVP+VOD-140347
"Skandal. Ewenement Molesty" – już teraz w TVP VOD
źródło: materialy promocyjne

"Skandal. Ewenement Molesty" – jeden z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych polskich dokumentów dostępny w TVP VOD. To emocjonująca muzyczna podróż do początków i pierwszych sukcesów fenomenalnej grupy Mistic Molesta, która na zawsze odmieniła polską scenę hip-hopową. To wehikuł czasu, przenoszący do lat, gdzie wszystko było proste, a kumple znaczyli więcej niż rodzina.Legendarną grupę Mistic Molesta założył w połowie lat 90. duet Piotr "Vienio" Więcławski oraz Paweł "Włodi" Włodkowski – zafascynowani MTV i deskorolką chłopcy z ursynowskiego blokowiska, którzy szukali muzycznego sposobu na wyrażenie siebie i na odreagowanie szarej rzeczywistości. Składanie rymów i klejenie na Atari pierwszych bitów okazało się sposobem wyjątkowo nośnym i skutecznym.

Dokument Bartosza Paducha jest interesujący nie tylko dla dzisiejszego pokolenia 40-tków, którzy teksty ze "Skandalu" – debiutanckiej płyty Mistic Molesta – znali na pamięć. Autor na przykładzie historii grupy ukazuje szerszy kontekst kulturowo-społeczny Polski lat 90. i genezę polskiego hip-hopu, który był wyrazistym głosem pokolenia, wyrazem młodzieńczego buntu przeciwko ówczesnym realiom, kiedy Polacy doświadczali konsekwencji transformacji ustrojowej, mając za sobą zachłyśnięcie kapitalizmem, ale i pierwsze nim rozczarowania. Chuligański rap w wykonaniu Molesty z sugestywnymi i bezkompromisowymi antysystemowymi tekstami idealnie oddawał emocje sfrustrowanej młodzieży. Wyjątkowo wysoki poziom muzyczny błyskawicznie został doceniony także przez branżę.


Reżyser nie tylko powraca do czasów kiedy muzyka była prawdziwą zajawką, kiedy plan był prosty – tworzyć muzykę nie dla pieniędzy, kariery i popularności, rapować dla idei, dobrze się bawić, trzymać się razem. Reżyser nie bez emocji ukazuje bohaterów i ich losy także z dzisiejszej perspektywy dojrzałych artystów i biznesmenów realizujących indywidualne projekty artystyczne. Próbuje bez zbędnego koloryzowania odpowiedzieć co zostało z młodzieńczych ideałów, jak wyglądają wzajemne relacje, co przyczyniło się do rozpadu grupy.

Dokument zawiera bezcenne archiwalne zdjęcia, amatorskie i telewizyjne nagrania przeplatają się ze wspomnieniami nie tylko członków grupy i całej śmietanki polskiej sceny rapowej, dziennikarzy i dj-ów – dopełniają je także relacje rodziny i przyjaciół. Niebagatelną rolę odgrywa klimat koncertów i fotogeniczny obraz Warszawy i Polski lat 90.

Warto przenieść się w czasie – pozycja numer jeden nie tylko dla miłośników muzyki.

Poruszające dokumenty – oglądaj teraz w TVP VOD

Informacja sponsorowana
Udostępnij: