Disney zapłacił Taylor Swift 75 milionów dolarów. Za co?

Puck News / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Taylor+Swift+%7C+The+Eras+Tour+%28Taylor%E2%80%99s+Version%29%22+na+Disney%2B.+Koncern+zap%C5%82aci%C5%82+75+mln+dolar%C3%B3w-154049
Disney zapłacił Taylor Swift 75 milionów dolarów. Za co?
źródło: Getty Images
autor: Kevin Winter
W mijającym tygodniu Bob Iger zaprezentował sprawozdanie finansowe Disneya za czwarty kwartał 2023 roku. Przy okazji opowiedział o planach na bliższą i dalszą przyszłość. Wśród nich była informacja o tym, że "Taylor Swift: The Eras Tour" będzie od marca dostępne na platformie Disney+. Jak ujawnił portal Puck, Disney za tę możliwość zapłacił ponad 75 milionów dolarów.

Taylor Swift zacieśnia współpracę z DisneyemWojna o streamingowe prawa do "Taylor Swift: The Eras Tour" była bardzo zacięta. Obok Disneya walczyli o nie Netflix i Universal (który zajmował się cyfrową płatną dystrybucją filmu). Wygrał Disney, bo zaproponował obłędną cenę ponad 75 milionów dolarów.

Iger był ponoć zdeterminowany, by wykupić prawa przed ogłoszeniem raportu kwartalnego, by mieć dużą informację do podzielenia się z inwestorami. Jednak jego gotowość do wydania tak potężnej sumy za prawa streamingowe do jednego filmu, może dziwić. Od czasu powrotu na stanowisko szefa Disneya Iger włączył tryb drastycznych oszczędności. W efekcie zwolniono tysiące pracowników, a część ekskluzywnych tytułów platformy Disney+ została z niej usunięta.

GettyImages-1801110030.jpg Getty Images © Buda Mendes


"Taylor Swift: The Eras Tour"Taylor Swift jest w tej chwili jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Jej Eras Tour pobiła wszelkie koncertowe rekordy, przynosząc wpływy przekraczające miliard dolarów.

"Taylor Swift: The Eras Tour", który jest filmowym zapisem z koncertów piosenkarki, również okazał się wielkim hitem. Tytuł miał bardzo nietypową dystrybucję, bo zamiast współpracować z którąś z dużych wytwórni, Swift wybrała sieć kinową AMC. Ryzykowny ruch opłacił się. Film zarobił w kinach na całym świecie ponad 261 milionów dolarów, z czego 180 milionów pochodzi z Ameryki.

Wersja na Disney+ będzie się różnić od tej kinowej, dlatego na platformie znajdziecie ją pod tytułem "Taylor Swift | The Eras Tour (Taylor’s Version)". Oprócz pełnej wersji kinowej zawierać będzie piosenkę "Cardigan" oraz cztery inne piosenki w wersji akustycznej.

Zwiastun filmu "Taylor Swift: The Eras Tour"
Taylor Swift szykuje z Disneyem swój debiut reżyserski"Taylor Swift | The Eras Tour (Taylor’s Version)" to tylko najnowszy wspólny projekt Disneya i piosenkarki. W przygotowaniu jest jej pełnometrażowy debiut reżyserski.

Film został ogłoszony w grudniu 2022 roku. Swift jest nie tylko jego reżyserką, ale również pomysłodawczynią fabuły. Całość ma powstać dla disnejowskiego Searchlight Pictures. Jego szczegóły nie są na razie znane.

W Hollywood mówi się o Taylor Swift jako o świetnej reżyserce (ma na swoim koncie m.in. kilkanaście wideoklipów). Zachwycają się nią m.in. legendarny operator Rodrigo Prieto oraz reżyser Shawn Levy, który porównał ją do Stevena Spielberga.