"Turandot" w reżyserii Zhanga Yimou na stadionie

PAP /
https://www.filmweb.pl/news/%22Turandot%22+w+re%C5%BCyserii+Zhanga+Yimou+na+stadionie-20320
Słynny chiński reżyser Zhang Yimou wyreżyseruje operę Giacomo Pucciniego "Turandot" na wielkim stadionie Stade de France na przedmieściach Paryża, gdzie powstaną dekoracje odtwarzające Zakazane Miasto w Pekinie - podali organizatorzy spektaklu.

Przedstawienie zaplanowano na 28 maja. Na scenie znajdzie się 600 autentycznych chińskich akcesoriów, wystąpi 450 muzyków, chór, tancerze-akrobaci. Kostiumy będą ręcznie haftowane.

Zhang Yimou wystawił po raz pierwszy tę operę w Teatro Comunale we Florencji w 1997 roku. Spektakl operowy, którym dyrygował Zubin Mehta, okazał się sensacją i stał się punktem wyjścia do wystawienia "Turandot" w Pekinie na tle Zakazanego Miasta.

Podparyska inscenizacja będzie pierwszą prezentacją tej wersji spektaklu, który w Azji obejrzało ponad pół miliona widzów. (...)

Ultranowoczesny stadion pod Paryżem zbudowano na finał piłkarskich mistrzostw świata w 1998 roku; liczy 70 tys. miejsc. Występowali na nim piosenkarze i zespoły, m.in. Johnny Hallyday, Tina Turner, Celine Dion i Rolling Stones.