150 filmów na festiwalu w Cieszynie

  • Onet.pl
  • Inne
Ponad 150 filmów będzie można obejrzeć podczas Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, który odbędzie się od 18 do 28 lipca w Cieszynie (Śląskie). To druga edycja festiwalu, który w ubiegłym roku odbył się w Sanoku.

"Kiedy przyjechałem do Cieszyna we wrześniu ubiegłego roku i zobaczyłem teatr, kino, rynek, który tętnił życiem, wiedziałem, że to jest to. Kolejne edycje festiwalu również chciałbym organizować w Cieszynie" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach organizator festiwalu, Roman Gutek.
"Ważnym argumentem 'za' była też liczba miejsc - tu w czterech obiektach mamy ich do dyspozycji 1500. Oczywiście łatwiej byłoby organizować ten festiwal w Warszawie, ale lubię nietypowe wyzwania, a to naprawdę duże przedsięwzięcie" - dodał.

Festiwal zainauguruje najnowszy film Pedro Almodovara pt. "Porozmawiaj z nią". Atrakcją festiwalu będzie m.in. retrospektywa wszystkich filmów wybitnego włoskiego reżysera, teoretyka kina i poety Pier Paolo Pasoliniego.

Będą też specjalne pokazy słynnych filmów niemych z muzyką "na żywo". Leszek Możdżer będzie grał podczas projekcji "Nosferatu, symfonia grozy" i "Psa andaluzyjskiego", Maciej Maleńczuk z zespołem podczas filmu "Generał", a zespół Myslovitz podczas "Brzdąca". Będzie też można obejrzeć filmy Andy'ego Warhola, w tym głośny "Sen", w oryginalnej sześciogodzinnej wersji.

Cykl Kino Azji to prezentacja 18 filmów z Japonii, Chin, Korei, Hongkongu, Tajlandii, Tajwanu i Singapuru, a do dzieci adresowany jest pokaz sześciu szwedzkich filmów, będących adaptacją prozy Astrid Lindgren. W cyklu "Moje filmy" będzie też można obejrzeć 10 filmów, wybranych przez wybitnego historyka literatury prof. Marię Janion; są to m.in. "Danton" Andrzeja Wajdy, "Fortepian" Jane Campion i "Matnia" Romana Polańskiego.

Za najważniejszą część festiwalu organizatorzy uważają jednak konkurs. Publiczność wybierze najlepszy - jej zdaniem - film, spośród 17 produkcji nie prezentowanych dotychczas w Polsce. "Wybraliśmy je spośród kilkuset prezentowanych na międzynarodowych festiwalach filmów dla nas ważnych, które uważamy za istotne we współczesnym kinie, posuwające kino naprzód" - powiedział Roman Gutek.

W sumie podczas festiwalu pokazanych zostanie ponad 140 filmów fabularnych, 70 krótko- i średniometrażowych i spektakli teatralnych, ogółem ponad 60 premier. Replika festiwalu - 15 filmów - odbędzie się w dniach 19-28 lipca w Skoczowie.

Imprezie będą towarzyszyć m.in. Międzynarodowa konferencja pt. "Czy media publiczne w Europie Środkowo-Wschodniej mają przyszłość?", seminarium poświęcone twórczości Pier Paolo Pasoliniego i spotkanie z Kurtem Weberem.

Organizatorem festiwalu jest firma Gutek Film we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem "Przyszłość mediów", Instytucją Filmową Silesia-Film, Uniwersytetem Śląskim oraz władzami miasta, powiatu i województwa. Pokazy festiwalowe będą się odbywać w Teatrze im. Adama Mickiewicza, kinie Akademickim (aula uniwersytecka), kinie Piast i Domu Narodowym. Budżet festiwalu to ok. 1 mln zł.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię