25 filmów, które mają szansę zdobyć Oscary

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/25+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+maj%C4%85+szans%C4%99+zdoby%C4%87+Oscary-38891
Do gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej pozostało jeszcze trochę czasu. 80 edycja odbędzie się 24 lutego, a nominacje zostaną ogłoszone 22 stycznia. Jednak Variety już dziś opublikowało listę 25 filmów mających, zdaniem magazynu, największe szanse na walkę o statuetki. Oto te filmy:

"3:10 do Yumy" (Best Film, polska premiera 09.11.07, w Stanach zarobił 53,6 mln dolarów)
Największą przeszkodą filmu w zdobyciu nominacji jest to, że mamy tu do czynienia z westernem, a tylko trzy zdobyły nagrodę dla najlepszego filmu w całej historii przyznawania Oscarów. Być może aktorzy otrzymają nominacje, a jest z czego wybierać. Uwagę krytyków zwrócili nie tylko odtwórcy głównych ról: Russell Crowe i Christian Bale, lecz również Ben Foster i Peter Fonda. Variety stawia również na nominację za kostiumy i zdjęcia.

"American Gangster" (UIP, polska premiera 25.01.08; jak na razie w Stanach zarobił 86,4 mln dolarów)
Film powinien mieć spore szanse na nominację w kategorii najlepszy film roku. Jednak problemem i przeszkodą w jej zdobyciu może stać się, zdaniem Variety, ubiegłoroczny zwycięzca "Infiltracja". Czy członkowie Akademii zechcą raz jeszcze nagrodzić film rozgrywający się w przestępczym świecie? Szanse daje się też Ridleyowi Scottowi za reżyserię, Denzelowi Washingtonowi i Russellowi Crowe za grę aktorską oraz Pietro Scalii za montaż.

"Away From Her" (polska premiera: brak, w Stanach zarobił 4,6 mln dolarów)
Variety największe szanse na nominacje daje aktorce Julie Christie, której kreację nazywa wzruszającym i pełnym ciepła dowodem na to, że niektóre aktorki z wiekiem robią się coraz lepsze. Duże szanse może mieć też aktorka Sarah Polley, która film wyreżyserowała i napisał doń scenariusz. Dobrze w filmie wypadają też Gordon Pinsent i Olympia Dukakis, ale raczej są bez szans na statuetki.

"Before the Devil Knows You're Dead" (polska premiera: brak; w Stanach zarobił 1,5 mln dolarów)
Mała niezależna produkcja, którą można było zobaczyć w Stanach w zaledwie 44 kinach. Jednak ci, którzy widzieli twierdzą, że Sidney Lumet nakręcił świetny portret rodziny toksycznej, zaś aktorzy Albert Finney, Philip Seymour Hoffman, a nawet Ethan Hawke zagrali rewelacyjnie.

"Charlie Wilson's War" (UIP, polska premiera 22.02.08; premiera w Stanach 25.12.07)
Film jeszcze nie miał swojej premiery, jednak już budzi duże zainteresowania mediów, krytyków i członków Akademii. Nic dziwnego, gdyż za filmem stoi Mike Nichols, czterokrotnie nominowany do Oscara. Podobno bardzo dobrze poradził sobie z rolą Philip Seymour Hoffman, ale tego wszyscy się po nim spodziewają. Największą wadą filmu, biorąc pod uwagę Oscary oczywiście, jest temat, który może zrazić członków Akademii do przyznania mu nominacji w najważniejszych kategoriach.

"Chłopiec z latawcem" (UIP, polska premiera 15.02.08; premiera w Stanach 14.12.07)
Adaptacja wielkiego bestsellera Khaleda Hosseiniego, "Chłopiec z latawcem" jest najbardziej dyskutowaną adaptacją tego roku. Wszystko w tej pozycji krzyczy "Oscar! Oscar!": temat, przesłanie, a przede wszystkim kontekst w jakim film trafia na ekrany kin. Variety uważa za poważnych kandydatów do nominacji: reżysera Marca Forstera, scenarzystę Davida Benioffa, kompozytora Alberto Iglesiasa oraz scenografów Carlosa Contiego i Karen Murphy.

"Eastern Promises" (polska premiera: brak, w Stanach zarobił 17,3 mln dolarów)
Jedno z najważniejszych angielskojęzycznych wydarzeń na tegorocznych festiwalach. Wielu uważa, że z tym filmem David Cronenberg może w końcu sięgnąć po Oscara. Variety dodaje również, iż rola Viggo Mortensena jest najlepszą w jego dotychczasowej karierze. Pismo docenia również kreację Armina Muller-Stahla.

"Into the Wild" (UIP, polska premiera: termin nie znany; w Stanach zarobił już 12,9 mln dolarów)
Sean Penn jako scenarzysta i reżyser plus silna obsada i muzyka sprawiają, że obraz może być brany pod uwagę jako kandydat w kilku kluczowych kategoria. Czy jednak Penn otrzyma nominację choćby za scenariusz przekonamy się za dwa miesiące.

"Juno" (polska premiera: 04.04.08; premiera w Stanach 05.12.07)
Zabawny i wzruszający, film był przebojem na licznych festiwalach (w tym oczywiście w Toronto). Diablo Cody może liczyć na nominacje za scenariusz, zaś wyróżnienie Jasona Reitmana i Ellen Page też raczej nikogo by nie zaskoczyło. Według Variety "Juno" może być tegoroczną "Małą Miss".

"Lars and the Real Girl" (polska premiera: brak; w Stanach zarobił 3,6 mln dolarów)
Niewielki film, którego gwiazdą (i głównym kandydatem do Oscara) jest Ryan Gosling. To już tradycja. Aktor z małych filmów czyni prawdziwie udane przedstawienia aktorskie, które zapewniają mu nominacje do nagród Akademii. Variety wskazuje również na szanse Nancy Oliver na otrzymanie nominacji za scenariusz.

"Lakier do włosów" (Warner, polska premiera 28.09.07; w Stanach zarobił 118,9 mln dolarów)
Wśród kasowych przebojów tego roku żaden inny nie wydaje się mieć większych szans na nominacje do Oscarów niż adaptacja broadwayowskiego musicalu "Lakier do włosów". Akademia lubi doceniać muzyczne filmy, czego dowodów dostarczyła w ostatnich latach aż nadto. W kategoria muzycznych nominacje są niemal pewne. Jednak "Lakier do włosów" może powalczyć i o miejsce na listach w ważniejszych kategoriach.

"Michael Clayton" (Monolith Plus, polska premiera 23.11.07; w Stanach zarobił 36 mln dolarów)
Akademia lubi takie kino, zatem debiut reżyserski uznanego scenarzysty Tony'ego Gilroya ma spore szanse na kilka nominacji. Variety daje nadzieje na nominacje także aktorom Tidzie Swinton i Tomowu Wilkinsonowi oraz operatorowi Robertowi Elswitowi.

"Motyl i skafander" (Best Film, polska premiera 18.01.08; premiera w Stanach 30.11.07)
Film zrealizowany w najlepszej oscarowej tradycji. Wystarczy wspomnieć "Moją lewą stopę" czy "W stronę morza". Obraz Juliana Schnabela startuje do wyścigu po nagrody Akademii wzmocniony wyróżnieniami w Cannes: dla reżysera oraz dla Janusza Kamińskiego za zdjęcia. Im też daje się największe szanse na nominacje.

"No Country For Old Men" (UIP, polska premiera 01.02.08; w Stanach w kinach od 9 listopada)
Film braci Coen. Już samo to wystarczy, by został nominowany. Do tego dochodzi Roger Deakins, którego zdjęcia również powinna docenić Akademia. Problem w tym, że brał on udział także przy realizacji "Zabójstwa Jessie'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda", który to film również ma spore szanse na nominację w kategorii najlepsze zdjęcia.

"Ostrożnie, pożądanie!" (Monolith Films, polska premiera 18.01.08; w Stanach zarobił 3,8 mln dolarów)
Zwycięstwo w Wenecji i to drugi raz z rzędu to bardzo ważny atut w walce o nominacje do Oscarów. Podobnie jak i w przypadku "Tajemnicy Brokeback Mountain", tak i tym razem sporo jest wokół filmu kontrowersji. Po pierwsze kategoria wiekowa NC-17 może odstraszyć członków Akademii. Po drugie film został zdyskwalifikowany w walce o Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Variety docenia jednak muzykę Alexandre'a Desplata i uważa, że ma on duże szanse na Oscara.

"Pokuta" (UIP, polska premiera 08.02.08; premiera w Stanach 07.12.07)
Film ma szanse na nominację w kategorii najlepszy film, gdyż zdaniem Variety jest to wspaniały romans historyczny z inteligentnymi dialogami. Zawiera więc to, co członkowie Akademii bardzo sobie cenią i już wielokrotnie dawali temu dowód podczas gali rozdania Oscarów. Recenzent Guardiana zastanawia się wręcz, czy nie jest to przypadkiem nowy "Angielski pacjent". Szanse na nominacje mają też reżyser Joe Wright, scenarzysta Christopher Hampton oraz aktorzy Keira Knightly i James McAvoy.

"Sweeney Todd" (Warner, polska premiera 22.02.08; premiera w Stanach 21.12.07)
Tim Burton realizują musical. To musi budzić zainteresowanie. Według Variety film jest kompletnie inny od wszystkiego, co do tej pory widziano w Hollywood. Być może właśnie dlatego (oraz biorąc pod uwagę wcześniejsze dokonania Burtona) film otrzyma nominacje w najważniejszych kategoriach.

"The Bucket List" (Warner, polska premiera 07.03.08; premiera w Stanach 25.12.07)
Film o dwóch starzejących się panach starających się chwytać i cieszyć się każdym dniem - to temat wręcz stworzony pod Oscary Variety nie twierdzi wcale, że jest to najlepszy film tego roku, lecz jego optymistyczna i pełna ciepła wymowa może przekonać członków Akademii do nagrodzenia go kilkoma nominacjami. Być może nawet dla Jacka Nicholsona i Morgana Freemana.

"The Great Debaters" (polska premiera: brak; premiera w Stanach 25.12.07)
Koniec grudnia zapowiada się na walkę na śmierć i życie jeśli chodzi o kandydatów do Oscarów. Wśród licznych premier zaplanowanych na okolice Bożego Narodzenia jest i druga fabuła Denzela Washingtona. Oparty na prawdziwych wydarzeniach, dotykający ważnych tematów rasowych film Washingtona zaskakuje konserwatywnym podejściem do narracji. Zdaniem Variety może to być jednak z podstawowych zalet, która na film zwróci uwagę członków Akademii.

"There Will Be Blood" (polska premiera: brak; premiera w Stanach 26.12.07)
Paul Thomas Anderson już dwukrotnie zdobywał nominacje za scenariusz. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem znajdzie się wśród pięciu nazwisk na liście kandydatów do Oscara. Variety jest również przekonane o nominacji aktorskiej dla Daniela Day-Lewisa. Film może również być nominowany za zdjęcia i muzykę.

"The Savages" (polska premiera: brak; premiera w Stanach 28.11.07)
Kolejny film z Philipem Seymourem Hoffmanem, dzięki któremu ma szansę zdobyć swoją kolejną nominację do Oscara. Jego kreacja, podobnie jak Laury Linney zrobiła furorę na festiwalu Sundance. W styczniu przekonamy się, czy to wystarczy na nominacje do Oscarów.

"Things We Lost in the Fire" (polska premiera: brak; w Stanach zarobił 3,3 mln dolarów)
Duńska reżyserka Susanne Bier próbuje swych sił w amerykańskim filmie. Jednak to nie ona, a Benicio Del Toro przykuł uwagę krytyków. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że otrzyma on przynajmniej nominację. Halle Berry również radzi sobie w filmie nieźle. Jednak bardzo słaby wynik w kinach może oznaczać brak większej liczby nominacji.

"W dolinie Elah" (Monolith Plus, polska premiera 25.01.08; w Stanach zarobił 6,7 mln dolarów)
Po sukcesie "Miasta gniewu" Paul Haggis zaprezentował kolejny film, który zachwycił krytyków, lecz niestety odstraszył widzów. Czy wpłynie też negatywnie na członków Akademii? Variety daje szanse Haggisowi na nominację za scenariusz, a przede wszystkim Tommy'emu Lee Jonesowi za jego rolę w tym dramacie.

"Zabójstwo Jessie'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda" (Warner, polska premiera 14.12.07; w Stanach zarobił 3,6 mln dolarów)
Zdaniem Variety wytwórnia Warner Bros. będzie prowadziła swoją kampanię głównie pod kątem nominacji w kategorii aktora drugoplanowego dla Caseya Afflecka. Nie można jednak pominąć występu Brada Pitta, który otrzymał już za swoją rolę nagrodę na festiwalu w Wenecji. Na nominację powinien też liczyć autor zdjęć Roger Deakins.

"Zodiak" (Warner, premiera polska 15.06.07; w Stanach zarobił 33,1 mln dolarów)
Przez krytyków film został uznany za najbardziej dojrzałe dzieło Davida Finchera, jednak w box office'ie przepadł z kretesem. Variety uważa, że twórca "Siedem" ma szansę na nominację w kategorii najlepszy reżyser, zaś James Vanderbilt być może powalczy o Oscara w kategorii scenariusz adaptowany. Być może również scenografia i zdjęcia zostaną docenione przez członków Akademii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones