27 filmów walczyć będzie o Orły 2002

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/27+film%C3%B3w+walczy%C4%87+b%C4%99dzie+o+Or%C5%82y+2002-5100
Już po raz czwarty rozpoczęło się głosowanie na Polskie Nagrody Filmowe Orły 2002. PricewaterhouseCoopers, największa w Polsce i na świecie firma doradcza, która od pierwszej edycji przeprowadza i nadzoruje głosowanie na Orły, 3 stycznia listami poleconymi wysłała 582 karty do głosowania.
W tym roku do Polskich Nagród Filmowych kandydować będzie 27 filmów fabularnych, które - zgodnie z regulaminem - były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na płatnych pokazach w kinie.
Dariusz Jabłoński, prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych: "Niezależnie od tego, jak oceniane są poszczególne tytuły, gdybyśmy co roku mieli podobną różnorodność, to można by powiedzieć, że polskiej kino jest w dobrej formie. Wśród filmów kandydujących mamy "Angelusa" i "Quo vadis", "Poranek kojota" i "Pół serio", "Requiem" i "Sezon na leszcza", "Przedwiośnie" i "W pustyni i w puszczy", "Gulczas, a jak myślisz" i "Weisera". Ale to ostatni taki rok. Nastał trudny czas dla polskiej kinematografii. W przyszłym roku już nie będzie 27 filmów, nie będzie filmów tak dużych i nie będzie tak różnorodnej propozycji dla widza. Z jednego powodu: skończyły się pieniądze na finansowanie polskiego kina".

Polskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1999 roku. To już czwarta edycja Orłów. W tym roku nagrody zostaną przyznane w 14 kategoriach: Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Montaż, Najlepsza Muzyka, Najlepsza Scenografia, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Scenariusz, Najlepsze Kostiumy, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film, Nagroda za Osiągnięcia Życia.
Dariusz Jabłoński, prezes KIPA: "W tym roku w odpowiedzi na sugestie elektoratu Zarząd KIPA podjął decyzję o wycofaniu z regulaminu kategorii "Producent", natomiast Nagroda za Najlepszy Film zostanie wręczona producentowi i koproducentom filmu, by tym sposobem zachęcić ich do kontynuacji wysiłków w tych trudnych dla filmu czasach".
Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych może przyznać również dwie Nagrody Specjalne. Nowością jest nowa kategoria: po raz pierwszy w tym roku - wraz z patronami medialnymi Polskich Nagród Filmowych - zostanie przeprowadzone głosowanie na Nagrodę Publiczności.

Dariusz Jabłoński: "Już przy poprzedniej, trzeciej edycji Polskich Nagród Filmowych udało się osiągnąć jeden z podstawowych celów tych nagród, jakim jest zwiększenie frekwencji na najlepszych polskich filmach. Po zdobyciu siedmiu nagród film Krzysztofa Zanussiego "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" na życzenie widzów wrócił do wielu kin".
Elektorat Polskich Nagród Filmowych stanowią profesjonaliści dziewięciu zawodów filmowych, którzy w swoim dorobku mają przynajmniej jeden film fabularny, rozpowszechniany w Polsce po 1989 roku. W tym roku to 582 osoby.
Autorski proces zliczania głosów elektoratu Polskich Nagród Filmowych, opracowany przez PricewaterhouseCoopers dla Orłów z wykorzystaniem unikalnego programu komputerowego, jest zgodny ze standardami światowymi i ma za zadanie zapewnić wiarygodność i tajność wyników aż do ich oficjalnego ogłoszenia.
Żaden z członków zespołu zliczającego głosy kierowanego przez Antoniego Tymińskiego nie ma możliwości poznania ostatecznych wyników głosowania. Cząstkowe wyniki są przekazywane na ręce Antoniego Tymińskiego, który jest jedyną osobą, która zna je w pełni.

Wyniki głosowania pierwszej tury - nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2002, po pięć w każdej kategorii, zostaną ogłoszone 5 lutego na specjalnej konferencji prasowej. Nazwisko laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia zostanie ujawnione 7 marca 2002 roku na spotkaniu z nominowanymi, a 9 marca, podczas Gali Filmu Polskiego, zostaną ogłoszone nazwiska laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2002.


Lista filmów rywalizujących o nominacje do Orłów:

"6 dni Strusia" reż. Jarosław Żamojda
"Angelus" reż. Lech Majewski
"blok.pl" reż. Marek Bukowski
"Boże skrawki" reż. Yurek Bogayevicz
"Cisza" reż. Michał Rosa
"Cześć, Tereska" reż. Robert Gliński
"Człowiek wózków" reż. Mariusz Malec
"Egoiści" reż. Mariusz Treliński
"Gulczas, a jak myślisz" reż. Jerzy Gruza
"Kameleon" reż. Janusz Kijowski
"Mała Vilma" reż. Marta Meszaros
"Pieniądze to nie wszystko" reż. Juliusz Machulski
"Poranek kojota" reż. Olaf Lubaszenko
"Portret podwójny" reż. Mariusz Front
"Pół serio" reż. Tomasz Konecki
"Przedwiośnie" reż. Filip Bajon
"Quo vadis" reż. Jerzy Kawalerowicz
"Reich" reż. Władysław Pasikowski
"Requiem" reż. Witold Leszczyński
"Sezon na leszcza" reż. Bogusław Linda
"Stacja" reż. Piotr Wereśniak
"Strefa ciszy" reż. Krzysztof Lang
"Szczęśliwy człowiek" reż. Małgorzata Szumowska
"W pustyni i w puszczy" reż. Gavin Hood
"Weiser" reż. Wojciech Marczewski
"Wiedźmin" reż. Marek Brodzki
"Że życie ma sens" reż. Grzegorz Lipiec

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones