6 grudnia startuje festiwal Watch Docs. Prawa człowieka w filmie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/6+grudnia+startuje+festiwal+Watch+Docs.+Prawa+cz%C5%82owieka+w+filmie-130975
55 filmów z całego świata zobaczymy na zbliżającej się 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Jeden z największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie rozpoczyna się 6 grudnia. W programie: konkurs, cztery stałe sekcje programu oraz cztery retrospektywy.


W konkursie WATCH DOCS, ocenianym przez międzynarodowe jury, startuje 14 nowych dokumentów. Wśród nich wstrząsający "O ojcach i synach" Talala Derkiego. Twórca głośnego "Powrotu do Homs" opowiada w nim o ojcu, który wychowuje swoich synów na bojowników Al-Kaidy. Film zdobył do tej pory m.in. nagrodę za najlepszy zagraniczny film dokumentalny na festiwalu Sundance oraz Złoty Róg, główną nagrodę konkursu międzynarodowego na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

W konkursowej czternastce zobaczymy też film "Bliscy nieznajomi" (reż. Tim Wardle), przedstawiający niezwykłą historię amerykańskich trojaczków. Bracia zostali rozdzieleni zaraz po porodzie i spotkali się dziewiętnaście lat później. Dopiero wtedy okazało się, że jako dzieci zostali poddani tajemniczemu eksperymentowi... Zarówno Talal Derki jak i Tim Wardle będą gośćmi festiwalu WATCH DOCS. Kolejnym ważnym konkursowym tytułem jest dokument "Groby bez imienia" - najnowszy film mieszkającego we Francji kambodżańskiego mistrza Rithy Panha, poświęcony pamięci ofiar reżimu Czerwonych Khmerów.

Aż dwa swoje filmy zaprezentuje Maxim Pozdorovkin, autor "Pussy Riot – modlitwy punka". W konkursie zobaczymy "Całą prawdę o robotach – mordercach" (europejska premiera filmu, który zadebiutował na festiwalu TIFF w Toronto) poświęconą etycznym konsekwencjom coraz powszechniejszej automatyzacji. Z kolei drugi film Pozdorovkina: "Nasz nowy prezydent", analizuje obraz kampanii wyborczej Trumpa z 2016 roku przekazywany przez rosyjskich propagandystów w rządowych mediach.

Ten ostatni tytuł znalazł się w sekcji Dyskretny urok propagandy, która w tym roku jest poświęcona fenomenowi fake news i teoriom spiskowym. Zobaczymy w niej również m.in. amerykański dokument "Za horyzontem": portret środowiska tzw. płaskoziemców, propagujących w Internecie pogląd, że Ziemia jest płaska.

Tegoroczny festiwal WATCH DOCS rozpoczyna się w czasie szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach, a ważnym elementem festiwalowego programu jest sekcja Zmieniamy Klimat. Znalazł się w niej m.in.  film "Witajcie w Sodomie" Christiana Kronesa i Floriana Weigensamera - zadziwiający wizualnie dokument o ludziach obsługujących największe w Afryce wysypisko elektrośmieci importowanych z Zachodu oraz "Kiribati tonie" Matthieu Rytza, ukazujący życie mieszkańców pacyficznego atolu, dla których ocieplenie klimatu oznacza dosłownie koniec świata. W samych Katowicach – w dniach 7–9 grudnia wraz z Ambasadą Królestwa Niderlandów, IKEA i Polityką Insight w Kinie Rialto, WATCH DOCS organizuje "Klimatyczny Festiwal Filmowy".

W sekcji "Kto broni Twoich praw?" zaprezentowane zostaną filmy o tych, którzy aktywnie walczą o prawa człowieka na świecie. To indywidualne i zbiorowe portrety obrońców praw człowieka.

W Nowych filmach polskich znalazło się m.in. "Podziemie Nadziei" Jana Bluza, pierwszy film pełnometrażowy poruszający kwestie wykorzystywania medycznej marihuany w Polsce oraz "Dobra zmiana" Konrada Szołajskiego - dokument analizujący polaryzację politycznych postaw w dzisiejszej Polsce.

W sekcji "Chcę zobaczyć "znalazły się m.in.: "Niech nadejdzie ten dzień" braci Michaela i Jeffreya Zimbalistów, ukazujący życie policjantów i gangsterów w najniebezpieczniejszym mieście USA, "Sędzia" – zaskakujący portret pierwszej na świecie kobiety orzekającej w szariackim sądzie oraz "Alt-Right: Czas gniewu" – dokumentalna wiwisekcja amerykańskiej skrajnej prawicy w czasach Trumpa.

Program Czeskiego spojrzenia: Ech Ji.hlavy przygotowany został wspólnie z jednym z najważniejszych czeskich festiwali dokumentu. Pojawi się w niej m.in. "Czeski Allah" Zuzanny Piussi, wnikający za kulisy populistycznych antymigranckich ruchów w Czechach oraz "Granice pracy" Apoleny Rychlikovej: dokument o szokujących warunkach, w jakich pracują ludzie wykonujący najgorzej płatne zawody.

Wśród filmów krótkometrażowych w sekcji "Na krótko" zobaczymy m.in. dokument "Atomowi żołnierze", poświęcony ostatnim żyjącym świadkom pierwszych testów nuklearnych przeprowadzanych w USA w latach 50.



Laureatem festiwalowej nagrody im. Marka Nowickiego przyznawanej przez Helsińską Fundację  Praw Człowieka jest w tym roku kongijski reżyser Dieudo Hamadi. To autor cenionych na świecie dokumentów ukazujących pełną sprzeczności rzeczywistość rozdartego konfliktami Kongo ("Kongo w czterech aktach", "Egzamin dojrzałości") i ludzi, którzy aktywnie próbują ją zmieniać ("Mama Colonel", "Kinshasa Makambo").

W tym roku warszawskie projekcje festiwalowe będą odbywać się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz kinach Muranów i Luna. Bilety wstępu na wszystkie seanse i wydarzenia towarzyszące są bezpłatne. Wybrane filmy festiwalowe będą też dostępne online, a bezpośrednio po festiwalu w Warszawie rusza WATCH DOCS Belarus w Mińsku. W 2019 roku festiwalowe filmy zobaczą widzowie w ponad trzydziestu miejscowościach w Polsce, które odwiedzi objazdowy WATCH DOCS.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones