Agnieszka Holland krytykuje festiwal w Cannes za włączenie do konkursu rosyjskiego filmu

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Agnieszka+Holland+krytykuje+festiwal+w+Cannes+za+w%C5%82%C4%85czenie+do+konkursu+rosyjskiego+filmu-146561
Agnieszka Holland krytykuje festiwal w Cannes za włączenie do konkursu rosyjskiego filmu
źródło: Getty Images
autor: NurPhoto
Agnieszka Holland, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej, skrytykowała organizatorów trwającego właśnie festiwalu w Cannes za włączenie rosyjskiego filmu do konkursu głównego. Zdaniem reżyserki wszystkie dzieła rosyjskiej kultury, nawet XVIII-wieczna klasyka, powinny zostać poddane rewizji w związku z wojną w Ukrainie. 

GettyImages-1398076742.jpg Getty Images © John Phillips
Kiriłł Sieriebriennikow z Alyoną Mikhailovą, gwiazdą swojego nowego filmu, podczas konferensji prasowej na fesiwalu w Cannes

Agnieszka Holland krytykuje festiwal w Cannes i odnosi się do wypowiedzi Kiriłła Sieriebriennikowa podczas konferencji prasowej


Gdyby to zależało ode mnie, nie włączyłabym rosyjskich filmów do oficjalnego programu festiwalu – nawet tak utalentowanego artysty, jakim jest Kiriłł Sieriebriennikow – powiedziała reżyserka w odniesieniu do dramatu "Zhena Chaikovskogo".

Holland otwarcie skrytykowała Sieriebriennikowa podczas branżowego okrągłego stołu. Tematem spotkania było wsparcie ukraińskiego przemysłu filmowego w czasie wojny.

Niestety moje złe przeczucia zostały potwierdzone przez jego słowa – stwierdziła, odnosząc się do konferencji prasowej, podczas której Sieriebriennikow miał chwalić rosyjskiego oligarchę [sponsorem filmu jest objęty sankcjami miliarder Roman Abramovich] i porównywać tragedię rosyjskich żołnierzy do obrońców Ukrainy. W tym znaczącym momencie nie dałabym mu na to szansy.

"Obywatel Jones" – film Agnieszki Holland o Hołodomorze


W 2019 roku na festiwalu w Berlinie Agnieszka Holland zaprezentowała polsko-ukraińsko-brytyjską koprodukcję "Obywatel Jones". Tytułowy bohater to brytyjski dziennikarz, który staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Przypominamy wywiad z reżyserką, w którym opowiedziała nam o filmie: