Odznaczony dwoma Oscarami hiszpański reżyser filmowy
Pedro Almodovar otrzymał w środę Nagrodę Księcia Asturii w uznaniu dla jego umiejętności i twórczego wkładu w kinematografię Hiszpanii.
Firmowana przez hiszpańskiego następcę tronu nagroda przyznawana jest w ośmiu kategoriach – są to m.in. sztuka, nauka i sport. Laureatami mogą być zarówno Hiszpanie, jak i cudzoziemcy.
"Jego (
Almodovara) dzieło, zakorzenione w hiszpańskim społeczeństwie, które otworzyło się na głębokie zmiany, zyskało wymiar uniwersalny dzięki oryginalnemu językowi, bogatemu w ekspresję i zdolnemu syntetyzować ludzką złożoność" – głosi oświadczenie jury.
56-letni
Almodovar uważany jest za najwybitniejszego hiszpańskiego twórcę filmowego od czasów Luisa Bunuela. Dwa jego dzieła nagrodzono Oscarami – w roku 2000 "Wszystko o mojej matce" jako najlepszy film zagraniczny i w trzy lata później
"Porozmawiaj z nią" za najlepszy oryginalny scenariusz.
Najnowszy film
Almodovara "Volver", z
Penelope Cruz w jednej z głównych ról, zaprezentowany zostanie na rozpoczynającym się w środę festiwalu w Cannes.