Cate Blanchett o "trigger warnings" przed filmami: To brak szacunku

https://www.filmweb.pl/news/Cate+Blanchett+o+%22trigger+warnings%22+przed+filmami%3A+To+obra%C5%BAliwe+%E2%80%93+Filmweb-154558
Cate Blanchett o "trigger warnings" przed filmami: To brak szacunku
źródło: Getty Images
autor: Stephane Cardinale - Corbis
Cate Blanchett zabrała głos w sprawie, wokół której toczą się ostatnio wzburzone dyskusje. Czy dawać ostrzeżenia przed filmami o kontrowersyjnych bądź wywołujących dyskomfort treściach? Na przykład o przemocy, seksie czy o tym, że dany film reprezentuje minioną kulturę? Według Blanchett to obraźliwe dla inteligencji widza.

Ostrzegać widzów czy nie?


Temat tak zwanych "trigger warnings", czyli ostrzeżeń przed możliwością pojawienia się wyzwalaczy powodujących dyskomfort, wypłynął ostatnio w związku z filmem Mela Brooksa "Płonące siodła". Nawet jeśli nie widzieliście filmu, nietrudno się domyślić, że komedia z 1974 roku z Gene'em Wilderem i Cleavonem Little zawiera masę scen, które z perspektywy dzisiejszych czasów mogą się wydawać niestosowne. Czy to oznacza, że widzowie powinni zostać ostrzeżeni?

Poruszając te kwestie, Cate Blanchett podała przykład "Tar", w którym ostatnio zagrała, a który z całą pewnością wywoływał masę niekomfortowych uczuć. 

Jej zdaniem taki film jak "Tar", który "wciska guzik", jest potrzebny i że "nikt nie chce filmów, o których można po prostu powiedzieć: Dobra robota. To ekscytujące, kiedy ludzie mogą o filmie dyskutować" – powiedziała.  

Cate Blanchett w filmie "Tar"
Boimy się trudnych rozmów, a jednak ich potrzebujemy. Mówimy o radykalnej szczerości, ale kiedy pojawia się ostrzeżenie, można to zrozumieć jako brak wzajemnego szacunku albo że widz nie jest do tego przygotowany – podsumowała.

Dodała także to, co kluczowe w doświadczaniu filmów:

To może cię urazić. To może być dla ciebie wyzwanie. Możesz się śmiać do łez. Po prostu nie wiesz, ale poddajesz się się temu, co nadejdzie.

A Wy co myślicie o umieszczeniu ostrzeżeń przed na przykład takimi filmami, jak "Dumbo" czy stare "Bondy" np. z Seanem Connerym?

"Tár" w podcaście Mam parę uwag


Zachęcamy do wysłuchania odcinka podcastu Mam parę uwag, w którym Julia Taczanowska i Jakub Popielecki rozmawiaj o filmie "Tár". Tytułowa rola przyniosła Cate Blanchett Złoty Glob i nominację do Oscara.Oceniamy "Tar" w MOVIE SIĘPobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones