DVD: 11 filmów do obejrzenia w styczniu

Filmweb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/DVD%3A+11+film%C3%B3w+do+obejrzenia+w+styczniu-39864
Nie samym kinem człowiek żyje. Czasem warto zostać w domu, wrzucić płytę do odtwarzacza i cieszyć się filmem oraz dodatkami w cyfrowej jakości obrazu i dźwięku. Dla wszystkich fanów kina domowego mamy listę 11 najciekawszych nowości przygotowanych przez naszych krajowych dystrybutorów.

"Magda M. 20 lat później"
Propozycja dla wszystkich, których mdli na widok Joanny Brodzik w roli warszawskiej prawniczki Magdy Miłowskiej. W tej znakomitej parodii zastępuje ją Szymon Majewski (brawa za fenomenalną charakteryzację), a partneruje mu... Paweł Małaszyński. Etatowy uwodziciel polskich seriali udowadnia, że ma spory talent komediowy i bez większego żalu umie wyśmiać swoją mydłkowatą kreację z "Magdy M." Płyta DVD zawiera kilka krótkich filmów powstałych na potrzeby programu Majewskiego. Jak to mówią: nie liczy się długość, a finezja.

"Wpadka"
Wybitna i nie do końca chyba doceniona przez polskich recenzentów komedia. Wiecznie upalony marihuaną grubas spędza noc z piękną prezenterką telewizyjną (skutki picia wódki!), czego brzemiennym skutkiem będzie dzidziuś. Zanim jednak dojdzie do porodu, para dorośnie i zrozumie, co jest w życiu najważniejsze. Nasz Naczelny pisał o "Wpadce"": Naturalność i swoboda języka sprawia, że konserwatywny w wymowie i będący pochwałą wartości rodzinnych film Apatowa ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Nic dodać, nic ująć.

"Ultimatum Bourne'a"
Ostatnia (i przez wielu uważana za najlepszą) część trylogii o cierpiącym na zaniki pamięci zabójcy, który teraz prowadzi konfrontację z dawnymi mocodawcami. Rajdowe tempo i nowatorska strona formalna filmu nie pozwalają choć na chwilę zelżeć napięciu. Przy okazji sprawiają również, że widz nie ma czasu zastanawiać się nad drobnymi nielogicznościami fabuły. Jeden z recenzentów stwierdził nawet, że tak może wyglądać kino akcji XXI wieku. Jeśli wcześniej nie dostaniecie oczopląsu, seans z Bourne'm będzie dla Was skokiem adrenaliny porównywalnym z wyczynową jazdą bolidem.

"Skarb Narodów - Wydanie Specjalne" -
W amerykańskich (a od tego piątku również polskich) ekranach króluje druga odsłona przygód poszukiwacza skarbów Bena Gatesa (Nicolas Cage). Zanim wybierzecie się do kina, możecie sprawdzić, co bohater porabiał wcześniej. Z pewnością nie będzie nudno, bo w pierwszej części Gates ugania się za legendarnym skarbem Templariuszy. Zagadka prowadzi go do Deklaracji Niepodległości i zapisanego na niej drogowskazu. Propozycja idealna dla tych, którzy nie mogą się doczekać nowego Indiany Jonesa. Wydanie specjalne z pewnością pozwoli poczuć jeszcze bardziej powiew prawdziwej przygody.

"Słaby punkt"
Film, który z początku zapowiada się na kolejny dramat sądowy, by powoli przekształcić się w niezły thriller. Fabuła? Młody i przebojowy prawnik musi zmierzyć się z geniuszem zbrodni, stawiając na szali własną karierę. Najwięcej napięcia dostarczają wspólne sceny Hopkinsa i Goslinga. Ten pierwszy stara się jak może, by nie stosować swych firmowych, "lecterowskich" sztuczek aktorskich. Ten drugi z minuty na minutę filmu zamienia się we wrak człowieka na granicy załamania nerwowego. Szkoda, że w finale scenarzysta dopuszcza się ewidentnego "kwasu"... Niemniej rzecz trzyma w napięciu i jest świetnie zagrana.

"Cena odwagi"
Angelina Jolie w roli, która ma jej ponoć zapewnić nominację do Oscara. Gwiazda gra tutaj postać Mariane Pearl - żony amerykańskiego dziennikarza porwanego przez terrorystów. Paradokumentalnym okiem kamery Marcela Zyskinda obserwujemy rozpaczliwe próby odnalezienia mężczyzny. Jolie jest w pierwszej chwili nie do poznania: twórcy zadbali by aktorka jak najbardziej przypominała swój rzeczywisty odpowiednik. Bo "Cena odwagi" to film oparty na faktach. Choć znamy zakończenie tej historii, reżyserowi udaje utrzymać napięcie do końca. Przykład wartościowego kina o humanistycznym przesłaniu.

"Hostel 2"
Tym razem bez pretensjonalnego nadęcia jedynki, ale ze sporą dawką chorego poczucia humoru. Eli Roth kolejny raz zabiera nas na wycieczkę do sali tortur. Każdy fan gore będzie usatysfakcjonowany. Tu się łamie, obcina, wyrywa, podrzyna i nikt nie robie z tego wielkiej afery. Czasem z teatralnym przerysowaniem, a czasem naturalistycznie, zawsze jednak z pomysłem. Klienci i pomysłodawcy "Hostelu" wiedzą jak rozkoszować się ciałem. Sprawne, mocne, stylowe kino, choć zdecydowanie nie dla wszystkich.

"Next"
"Next" Dickowi zawdzięcza zaledwie pomysł, Dick twórcom filmu absolutnie nic. Film, jeżeli nie ma się w stosunku do niego wygórowanych wymagań i broń Boże nie porównuje się z literackim pierwowzorem, ogląda się całkiem przyzwoicie. Historia faceta, który widzi przyszłość, opakowana jest w kilka efektownych pościgów i efektów specjalnych. Czego jeszcze trzeba w kinie rozrywkowym na DVD. No może trochę więcej Julianne Moore i Jessiki Biel na ekranie, a trochę mniej wiecznie skrzywdzonej buźki Cage'a.

"Czas cyganów"
Kusturica i Bregovic przez wiele lat stanowili znakomicie uzupełniający się tandem. Jeden kręcił, drugi pisał muzykę. Po latach drogi obu panów rozeszły się. Bregovic został naszym lokalnym idolem, nagrywając w Polsce kolejne płyty z gwiazdami i gwiazdeczkami. Kusturica wciąż robi swoje autorskie kino. W oczekiwaniu na "Zavet" warto przypomnieć sobie korzenie.

"Sadysta"
Historia uwięzionej przez psychopatę modelki, na pewno nie jest jednym z najlepszych dokonań Rolanda Joffé. Film został gruntownie zniszczony przez krytykę i zignorowany przez widzów. Być może jednak warto przyjrzeć się dziełku reżysera "Misji" raz jeszcze i spróbować zgadnąć, co autor chciał powiedzieć przez tę orgię przemocy. Kto wie, być może przy ponownej lekturze okaże się, że Joffé to wrażliwy feminista, a nie szowinistyczne świnia z lubością masakrująca kobiece ciała.

"Burza lodowa" - drugi anglojęzyczny film ulubieńca krytyki Anga Lee to lektura obowiązkowa dla każdego fana dobrego kina. Młody Tobey Maguire, dojrzała aktorsko Sigourney Weaver i doskonały Kevin Kline kierowani sprawną ręką maestra. Znakomity portret psychologiczny amerykańskiej klasy średniej. Pod ustabilizowaną, przyzwoicie skrojoną mieszczańską egzystencją kryje się pustka. Młodzi i starzy po omacku poszukujący siebie i uczuć. Z dystansem, ale bez pogardy i ze swoistą czułością.

Więcej informacji znajdziecie w naszym dziale DVD.
Udostępnij: