Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Daniel+Day-Lewis+Lincolnem+Spielberga-67414

Daniel Day-Lewis Lincolnem Spielberga

  • The Hollywood Reporter
  • autor: Marcin Pietrzyk
  • Filmy
day.jpg
"Lincoln"
Stevena Spielberga ma nową gwiazdę. Został nią Daniel Day-Lewis ("Aż poleje się krew"). Aktor zastąpił Liama Neesona, z którym Spielberg chciał nakręcić film już kilka lat temu. Ponieważ projekt wciąż był odkładany, Neeson latem oficjalnie z niego zrezygnował.

Autorem scenariusza jest Tony Kushner ("Monachium"). Zdjęcia prawdopodobnie kręcone będą w przyszłym roku pomiędzy "War Horse" (który Spielberg właśnie realizuje), a "Robopocalypse" (start produkcji styczeń 2012).

Abraham Lincoln (1809-1865) był 16 prezydentem Stanów Zjednoczonych i pierwszym, który został zamordowany będąc głową państwa. Weteran wojenny, doskonały prawnik. Jako pierwszy republikanin został wybrany na prezydenta USA w wyborach 8 listopada 1860 roku. Jednak jego wybór zaognił podział na Północ (która go poparła) i Południe (które nie uznało jego mandatu). Wkrótce po wyborach doszło do wybuchu Wojny Secesyjnej. Lincoln został zastrzelony przez aktora i fanatyka Johna Wilkesa Bootha w teatrze w Waszyngtonie 14 kwietnia 1865 roku.

zobacz też: