Daniel Day-Lewis wróci do aktorstwa? Martin Scorsese go kusi. Aktor i reżyser pokazali się wspólnie

Entertainment Weekly / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Daniel+Day-Lewis+wr%C3%B3ci+do+aktorstwa+Martin+Scorsese+go+kusi-153627
Daniel Day-Lewis wróci do aktorstwa? Martin Scorsese go kusi. Aktor i reżyser pokazali się wspólnie
źródło: Getty Images
autor: Variety
Daniel Day-Lewis, pozostający na aktorskiej emeryturze i unikający świateł reflektorów, pojawił się publicznie. Laureat trzech Oscarów wziął udział w gali National Board of Review, żeby wręczyć nagrodę dla najlepszego reżysera. Laureatem wyróżnienia był Martin Scorsese, który zasugerował, że chętnie wyciągnąłby Day-Lewisa z emerytury.

Daniel Day-Lewis i Martin Scorsese - historia współpracyGettyImages-1926433318.jpg Getty Images © Jamie McCarthy


Daniel Day-Lewis i Martin Scorsese pracowali już razem. Angielski aktor zagrał w dwóch filmach amerykańskiego reżysera. Były to "Wiek niewinności" (1993) oraz "Gangi Nowego Jorku" (2002). Za drugi z tych filmów Day-Lewis zdobył nominację do Oscara. Po występie w "Nici widmo" (2017) Paula Thomasa Andersona aktor ogłosił, że przechodzi na aktorską emeryturę.

Byłem nastolatkiem, kiedy odkryłem twórczość Martina, powiedział Day-Lewis na scenie, zapowiadając Scorsesego. Rozpalonym przez siebie światłem oświetlał nieznane światy, które pulsowały niebezpieczną, nieodpartą energią. Światy, które były dla mnie tajemnicze i absolutnie fascynujące.

Jest tylko kilku reżyserów, z którymi Day-Lewis pracował wielokrotnie. Palmę pierwszeństwa  - trzy wspólne filmy - dzierży Jim Sheridan. Po dwa filmy z aktorem nakręcili natomiast Paul Thomas Anderson i właśnie Scorsese. Czyżby twórca "Gangów Nowego Jorku" chciał awansować w rankingu?

"Czas krwawego księżyca" - zwiastun
Scorsese wywabi Day-Lewisa z emerytury?GettyImages-1926392124.jpg Getty Images © Dimitrios Kambouris


Odbierając nagrodę z rąk Day-Lewisa, Scorsese powiedział: Zrobiliśmy razem dwa filmy i to jedno z najwspanialszych doświadczeń w moim życiu... Może czas na jeszcze jeden.

Słowa reżysera wywołały aplauz na widowni. Scorsese uniósł palec wskazujący, podkreślając swoje słowa, a Day-Lewis jedynie się uśmiechnął. 

Reżyser ma już w planach nowy film, który opowie o Jezusie. Czy znalazłaby się w nim rola dla Day-Lewisa?

Co wiemy o nowym projekcie Martina Scorsesego?Martin Scorsese zapowiedział swój nowy projekt w maju. W wywiadzie dla jezuickiego czasopisma "La Civiltà Cattolica" mówił: 

Odpowiedziałem na wezwanie Papieża w jedyny sposób, jaki znam jako artysta: wyobrażając sobie życie Jezusa i pisząc scenariusz, który zostanie kanwą filmu.

Akcja nowej produkcji autora "Chłopców z ferajny", będącej adaptacją napisanej przez Shūsaku Endō powieści "A Life of Jesus", ma się toczyć w czasach współczesnych. Osią fabuły nie będzie żadna katolicka doktryna, lecz nauki, które głosił Chrystus. Scorsese planuje rozpocząć zdjęcia jeszcze w tym roku. Zapowiedział też, że dzieło to będzie bez porównania krótsze od zamykającego aktualnie jego filmografię "Czasu krwawego księżyca" – metraż to 80 minut.
  

"Czas krwawego księżyca" w podcaście "Mam parę uwag"Przypominamy odcinek podcastu Mam parę uwag, w którym Julia Taczanowska i Jakub Popielecki rozmawiają o ostatnim filmie Martina Scorsesego – opartym na faktach dramacie "Czas krwawego księżyca".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones