Dwa Brzegi: Panie i Panowie, festiwal czas zacząć!

Filmweb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Dwa+Brzegi%3A+Panie+i+Panowie%2C+festiwal+czas+zacz%C4%85%C4%87-53390
W dniu 1 sierpnia rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Program festiwalu jest imponujący, obfituje w wydarzenia, a ich rozmaitość może przyprawić o lekki zawrót głowy. Plansza z programem przypomina mozaikę, w której starannie zapełniono wszystkie pola. Toż to istne horror vacui! No, ale cóż, w końcu jesteśmy w Kazimierzu Dolnym, polskiej stolicy manieryzmu w architekturze w wersji tzw. rodzimej, która zasadę kompozycyjną polegającą na zapełnianiu każdego wolnego miejsca doprowadziła do wirtuozerskiej perfekcji.



Wiem co mówię, proszę zwrócić uwagę na fasadę i wysoką attykę kamienic braci Przybyłów przy kazimierskim rynku. Polecam zrobić to z programem festiwalowym w dłoni. Wrażenia płynące z obcowania z oryginalnością i bogactwem sztuki zapewnione. Nie zapominajmy, bowiem, że ten festiwal to nie tylko kino, goście, spotkania i dyskusje, ale też wystawy plastyczne i fotograficzne, wernisaże, wykłady, koncerty, przedstawienia.

Festiwal i tym razem odbywa się pod artystycznym przewodnictwem Grażyny Torbickiej, która proponuje na uroczyste otwarcie imprezy film "Prorok" w reżyserii Jacquesa Audiarda nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes.



Ważne miejsce na festiwalu w Kazimierzu przypadnie… Brazylii. Wbrew pozorom jednak, w kontekście Kazimierza Dolnego Brazylia nie wydaje się odległa. Niektórzy dopatrują się związków między architekturą Kazimierza, ludową wersją manierystycznego powabu a architekturą krajów Ameryki Południowej. Zatem, może i rytmy bossa novy i samby nie są wcale tak egzotyczne? Tak czy inaczej, będzie okazja wypróbować je na sobie, bowiem brazylijskie nuty pojawią się na żywo (koncerty) i w wielu filmach (m.in. "Bossa nova", "Dona Flor i jej dwóch mężów").



Honorowym gościem festiwalowym będzie w tym roku Krystyna Janda. W ramach retrospektywy zatytułowanej "I Bóg stworzył aktorkę", zaprezentowane zostaną nie tylko najbardziej znane filmy z jej udziałem (m.in. "Przesłuchanie", "Człowiek z marmuru"), ale także spektakle teatralne (na przykład "Trzy siostry" w reżyserii Aleksandra Bardiniego). Sława polskiej sceny i ekranu wystąpi również z monodramem "Ucho, gardło, nóż".



Oprócz premier filmów fabularnych (m.in. "Achilles i żółw" Takeshi Kitano, "Zawsze tylko ty" Richarda Loncraine'a), animowanych ("Mary i Max"), dokumentalnych ("Wściekłość Pasoliniego"), będzie można zobaczyć dzieła dobrze znane, ciekawe, klasyczne ("Vicky Cristina Barcelona", "Spotkanie", "Dersu Uzala", "Ostatni dzień lata").



Interesująco zapowiadają się też krótkie metraże dokumentalne ("Upadek imperium" Titkowa, "Namaluj, co pamiętasz" Grünberga, "Takich pieśni sobie szukam" Jagny Knittel).

Gośćmi spotkań i dyskusji, oprócz Krystyny Jandy, będą m.in.: Ryszard Bugajski, Cezary Harasimowicz, Andrzej Titkow, Jerzy Stuhr, Piotr Szulkin, Józef Robakowski, Borys Szyc.

Nie wiem, jak Państwo, ale ja się już spakowałam i pędzę do autobusu. Do zobaczenia na miejscu.

Więcej informacji, a także program imprezy, znajdziecie na naszej filmwebowej stronie festiwalu klikając TUTAJ.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones