Dwa Brzegi ogłaszają zwycięzców festiwalu

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Dwa+Brzegi+og%C5%82aszaj%C4%85+zwyci%C4%99zc%C3%B3w+festiwalu-45181
W sobotę, 9 sierpnia zakończył się Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI, który od 2 sierpnia gościł w Kazimierzu Dolnym i Janowcu Nad Wisłą. Na dwóch brzegach Wisły oraz w pobliskim Męćmierzu miało miejsce ponad 200 wydarzeń, które związane były z różnymi gałęziami kultury i sztuki.

Odnotowaliśmy liczbę 28 obiektów festiwalowych, wśród nich magiczne ruiny zamków, które stanowiły niezwykłą scenerię dla odbywających się w nich koncertów i seansów filmowych. Obejrzeliśmy 176 filmów w tym 16 premier i 47 filmów krótkometrażowych. W ramach sekcji "Na krótką metę" powołane zostało niezależne jury, składające się z festiwalowej publiczności, które przyznało Grand Prix krótkiego metrażu filmowi "Bez upadku"Jakuba Stożka.

Spośród prezentowanych filmów długometrażowych, zostało wybranych 40 tytułów, które zostały poddane ocenie widzów. W Konkursie Publiczności, ku naszemu zaskoczeniu, zwycięzcami zostały filmy dokumentalne. Pierwsze miejsce zajął film pod tytułem "Glass: portret Philipa w 12 częściach", reż. Scott Hicks (Australia – Stany Zjednoczone). Drugie miejsce "Life On Marz: wspomnienia nauczyciela filmu" reż. Marian Marzyński (USA), trzecie natomiast "Po-in. Okruchy pamięci" Jolanty Dylewskiej (Polska).

Na Festiwal składało się 15 różnych sekcji, które wypełnianie były filmami, wystawami, koncertami, spotkaniami. Wśród nich m.in.: "Dokument", "Świat pod namiotem", "Wielkie kino na Małym Rynku". "I Bóg stworzył aktora" – retrospektywa twórczości znakomitego polskiego artysty Janusza Gajosa. W ramach sekcji "Muzyka, moja miłość", w scenerii zamku w Kazimierzu prezentowane były filmy muzyczne. Retrospektywa "Gas Van Sant. Buntownik nieokiełznany" pozwoliła nam przybliżyć twórczość znakomitego reżysera. Nawiązując do wydarzeń sprzed czterdziestu lat, stworzyliśmy sekcję "Rewolta ‘68", zakończony debatą na temat ówczesnych wydarzeń w Europie.

Podczas Festiwalu odbyło się 13 koncertów. Wśród nich niezapomniany Carlos do Carmo i muzyka fado na otwarcie, Włodek Pawlik w koncercie "Muzyka Dwóch Brzegów" na zamknięcie oraz muzyczny fenomen – zespół Karbido z projektem "STOLIK".

Festiwal DWA BRZEGI to spotkania, których w tym roku nie zabrakło. Podczas ośmiu dni odbyło się 45 spotkań, podczas których Klub Filmowy Kocham Kino oraz festiwalowy salon Empiku pękały w szwach. Cykl "Porozmawiaj z nimi" – tak nazwaliśmy spotkania – okazał się być szczerą i interesującą rozmową publiczności z zaproszonymi gośćmi, a byli nimi m.in.: Janusz Gajos, Klaus Eder, Ahmed Muztaba Zamal, Peter Geyer, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Frycz, Łukasz Barczyk, Wojciech Marczewski, Sławomir Idziak, Kazimierz Kutz, Dorota Masłowska, Xawery Żuławski, Karina Kleszczewska, Jacob Dammas, Rafael Lewandowski, Igor Devold, Marian Marzyński, Jacek Żakowski, Józef Robakowski, Grzegorz Miecugow, Małgorzata Niemen, Irena Jarocka.

Na DWÓCH BRZEGACH zagościł również teatr. Odbył się 8 spektakli teatralno – muzycznych, wśród nich "Bruzda" Leszka Mądzika, "Etno Funky Show" Sambora Dudzińskiego, "Era Wodnika". W Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Męćmierzu zawisło 13 wystaw malarstwa i fotografii.
Sławomir Grunberg, Wojciech Marczewski i Sławomir Idziak wygłosili "Lekcję kina – spowiedź twórcy filmowego", które okazały się być bardzo osobistymi i intymnymi spotkaniami.

Wydaliśmy osiem numerów gazety festiwalowej "GŁOS DWUBRZEŻA", przybyło do nas ponad 80 dziennikarzy.

Wszystko to podczas 2 EDYCJI na 2 BRZEGACH Wisły!

Publiczności i wszystkim tym, którzy wsparli przedsięwzięcie dziękujemy! Mogliśmy stworzyć prawdziwy ALIANS SZTUK i mamy nadzieję, że ten czas zostawi po sobie dobry znak i sprawi, że spotkamy się na DWÓCH BRZEGACH podczas kolejnej, trzeciej edycji, między 1 a 9 sierpnia 2009 roku.