Dziś rusza 15 festiwal Plus Camerimage

- / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Dzi%C5%9B+rusza+15+festiwal+Plus+Camerimage-39053
Dziś rusza festiwal Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć filmowych Plus Camerimage. Filmem otwierającym piętnastą odsłonę festiwalu jest ??Hania? Janusza Kamińskiego. Plus Camerimage potrwa do 1 grudnia, relacje z festiwalu będzie pisał dla Was Marcin Pietrzyk.

Historia festiwalu zaczęła się w 1993 roku, kiedy to, mała grupa entuzjastów filmu spotkała się, aby powołać do życia swoją ideę. Ponieważ nie mieli środków finansowych i wsparcia z zewnątrz, postanowili sprowadzić dwóch gigantów sztuki operatorskiej: Svena Nykvista i Vittorio Storaro, a także licznych reprezentantów największych stowarzyszeń operatorów. Publiczności Festiwalu zaprezentowano 42 filmy z całego świata. Krytycy i członkowie największych organizacji filmowców z Europy i Stanów Zjednoczonych wyselekcjonowało jedenaście filmów, które zostały zaprezentowane w Konkursie Festiwalu ze względu na artystyczną jakość zdjęć. Członkowie Jury w składzie: Vittorio Storaro (Przewodniczący; A.S.C., A.I.C.), Victor Kemper (A.S.C.), Ryszard Horowitz, Sławomir Idziak, Jerzy Płażewski, Witold Sobociński i Janusz Zaorski po burzliwych dyskusjach Złotą Żabą (Grand Prix) festiwalu nagrodzili Stuarta Dryburga za ?Fortepian?, Srebrną Żabę otrzymał Gu Changwei za ?Żegnaj, moja konkubino?. Podczas Ceremonii Zamknięcia, która była transmitowana przez Telewizję Polską S.A., odbył się również koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara.

Organizatorzy spotkali się z entuzjastycznym przyjęciem Festiwalu ze strony zarówno uczestników, jak i opinii publicznej. Podczas trwania Festiwalu i po jego zakończeniu napływały liczne gratulacje i listy motywujące do kontynuacji przedsięwzięcia od kilku międzynarodowych stowarzyszeń operatorów i od poszczególnych gości. Vittorio Storaro uznał Camerimage '93 za kamień milowy w historii sztuki operatorskiej. Luciano Tivoli, Prezes Włoskiego Stowarzyszenia Operatorów (A.I.C.) i Przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Operatorów IMAGO nazwał Camerimage jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie filmu w 1993 roku. Victor Kemper, Prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów (A.S.C.) stwierdził, że Camerimage powinno stać się najważniejszym dla operatorów festiwalem.

Takie były początki. Dziś Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Po przeniesieniu Festiwalu z Torunia dobywa się on co roku w Łodzi - stolicy polskiej kinematografii. Festiwal przyczynił się do tego, że zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu - artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy.

Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom.

Poza Głównym Konkursem Festiwal obejmuje m.in. także Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Polskich, Panoramę Etiud Studenckich, Plus Camerimage Market, Plus Camerimage Forum, pokazy specjalne, premiery, różnego rodzaju przeglądy kina i retrospektywy, spotkania a także imprezy towarzyszące takie jak wystawy czy koncerty.

Liczne seminaria i warsztaty organizowane w Centrum Festiwalowym i w Opus Film Studio przyciągają na festiwal zarówno wielu zawodowych twórców jak i studentów szkół filmowych z całego świata. Prowadzone są one przez uznanych na świecie operatorów, reżyserów i innych twórców.

Różnego rodzaju prezentacje nowoczesnego sprzętu filmowego i technologii stosowanych w produkcji i postprodukcji filmowej (zarówno cyfrowe jak i analogowe) są również nieodłącznym i atrakcyjnym elementem Festiwalu. Organizowane były one przy współpracy z takimi firmami jak Arri, Panavision, P+S Technik, Filmgear, Sachtler, Litepanels, K5600, Finnlights, Floatcam Pro, Mbs, J.L.Fisher, Sony i Digital Lab. Wszystkie te aspekty festiwalu sprawiają, że PLUS CAMERIMAGE jest również globalnym forum dla dyskusji, wymiany doświadczeń, wiedzy i pomysłów.

W tym roku w konkursie głównym Festiwalu startują m.in.: ?Across The Universe? - reż. Julie Taymor, zdjęcia Bruno Delbonnel, ?Motyl i skafander? - reż. Julian Schnabel, zdjęcia Janusz Kamiński, ?Ostrożnie, pożądanie!? - reż. Ang Lee, zdjęcia Rodrigo Prieto, ?Sztuczki? - reż. Andrzej Jakimowski, zdjęcia Adam Bajerski, ?Pora umierać? - reżyseria Dorota Kędzierzawska, zdjęcia Artur Reinhart.

Przewodniczącym jury w tym roku jest Brett Ratner reżyser m.in. ?Godzin szczytu? i ?Czerwonego smoka".

Roman Polański jest tegorocznym laureatem Nagrody za Całokształt Twórczości dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones