Feminostrada przed Świętem Kobiet

  • Informacja nadesłana przez organizatora
Zapraszamy na FEMINOstradę - Przegląd Filmów o Tematyce Kobiecej, który odbędzie się w dniach 7 –9 marca 2008 w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach. Przez 3 dni będziemy obcować ze sztuką filmową, oglądając świat kobiet oczami najlepszych reżyserek i reżyserów. Świat filmu żywiołowo zareagował na różnorodność dyskursów genderowych, w jakich mamy okazję ostatnio uczestniczyć. Stąd duża niejednorodność pokazywanych obrazów.

Obejrzymy historie piękne i brzydkie, silne i słabe, mądre i głupie. Filmy dokumentalne i fabularne, mainstreamowe i niezależne. Zobaczymy filmy, które głośno mówią o sprawach kobiet, o których w Polsce jeszcze należy szeptać.

W programie przeglądu znalazł się film Doroty Kędzierzawskiej,,Doroty Kędzierzawska "Pora umierać", pozwalający kontynuować dyskusję nad rolą starszych kobiet we współczesnym społeczeństwie.

Zobaczymy nagrodzony w Cannes "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", w reżyserii Cristiana Mungiu, dramatyczny głos w dyskursie aborcyjnym.

Nie zabraknie filmów o kobietach w świecie arabskim. "Submission", głośny film zamordowanego przez islamskich ekstremistów Theo van Gogha opowiadający o dramatycznej sytuacji muzułmańskich kobiet. Oddamy również głos młodej reżyserce Nadine Labaki, która w filmie "Karmel" ciepło i na wesoło przedstawia mikrokosmos libańskich kobiet.

Pokazany zostanie również obraz "XXY", opowiadający o problemach hermafrodytów.

Nie zabraknie i dokumentów. "She changes the world" to film dotychczas nie pokazywany w Polsce, a nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Video w Hollywood. Przedstawia on misję Fundacji Mama Cash oraz działalność społeczną kobiet, która wspierana jest przez organizację. "Niebieskookich" nie trzeba nikomu przedstawiać, to jeden z najniezwyklejszych dokumentów – głosów na temat powstawania mechanizmu dyskryminacji. Film dokumentalny "Performerki" jest zapisem działań jednej z najradykalniejszych polskich grup performerskich ostatnich lat pod nazwą "Sędzia Główny". Artystki Karolina Wiktor i Aleksandra Kubiak,, posługują się w swoich realizacjach własnym ciałem jako narzędziem i przestrzenią interwencji artystycznej. Ich performance dotyczy tożsamości płciowej, ograniczania ról społecznych, przemocy i dławienia seksualności.

Projekcjom towarzyszyć będą prelekcje filmoznawczyń i filmoznawców, dyskusje prowadzone przez działaczki społeczne oraz debata "Po co nam solidarność kobiet?".

Zainteresowanych i zainteresowane zapraszamy również na bezpłatny warsztat języka holenderskiego "Goeie dag.Porozmawiajmy po holendersku" (zgłoszenia:feminostrada@op.pl)minostrada@op.pl

Przegląd organizowany jest przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety oraz Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach przy współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce oraz firmą Mercedes-Benz Sosnowiec.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej przeglądu: www.feminostrada.pl.

Bilety do kupienia w Centrum Sztuki Filmowej, ul.Sokolska 66, tel. 032 351 12 20, kasa@csf.katowice.pl