Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Filmweb+poleca+%22Suspiri%C4%99%22-130584

Filmweb poleca "Suspirię"

Od dziś możecie zobaczyć w kinach horror "Suspiria". Zachwycona redakcja postanowiła wyróżnić nowy film Luki Guadagnino znakiem jakości "Filmweb poleca!".

1.jpg


W relacji z festiwalu w Wenecji pisałem: "Gdy tańczysz cudzy taniec, czynisz się obrazem jego twórcy" - mówi w jednej ze scen "Suspirii" bohaterka Tildy Swinton, Madame Blanc. Słuchając jej, trudno nie pomyśleć o  reżyserze filmu, Luce Guadagnino. Znany do tej pory z przesyconych erotyzmem dramatów Włoch dokonał reinterpretacji kultowego horroru Daria Argenta z 1977 roku. Jak przystało jednak na prawdziwego autora, wszedł z butami w historię wymyśloną przez mistrza giallo. Nowa wersja pomimo szeregu wspólnych cech łączących ją z pierwowzorem wydaje się osobnym, autonomicznym bytem (...) Zdaniem mojej koleżanki po fachu Małgorzaty Steciak film Guadagnino należy potraktować jako doświadczenie, rodzaj narkotycznego tripu. To dobra rada. Warto poddać się czarnej magii obrazów i dźwięków: hipnotyzującej choreografii, budzącym odrazę i lęk marzeniom sennym bohaterki, nieprzyjaznej atmosferze Berlina rodem z "Opętania" Żuławskiego. I oczywiście wsłuchać się w minimalistyczny, post-rockowy soundtrack Thoma Yorke'a będący w dużej mierze kontynuacją brzmień z ostatnich płyt Radiohead. Nowa "Suspiria" jest jak krew lejąca się z ciał ekranowych ofiar: ciemna, gęsta i zostawia po sobie trudny  do wywabienia ślad.  

Znak jakości "Filmweb poleca!" to wyróżnienie przyznawane przez redakcję Filmwebu filmom zasługującym na szczególną uwagę widzów. Są wśród nich nie tylko produkcje artystyczne, ale także komercyjne, doskonale spełniające wymagania danego gatunku bądź przekraczające je w zaskakujący sposób.