Filmy, seriale, platforma VOD – wystartowała Kamera Akcja!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Filmy%2C+seriale%2C+nowa+platforma+VOD+%E2%80%93+wystartowa%C5%82a+hybrydowa+Kamera+Akcja-139820
Filmy, seriale, platforma VOD – wystartowała Kamera Akcja!
Rozpoczął się festiwal Kamera Akcja. To już 11. edycja, jednak pod wieloma względami całkowicie pionierska. W związku z trudną sytuacją organizatorzy, pragnąc zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, zdecydowali się na formę hybrydową. Z tego powodu do dyspozycji widzów oddana została nowa, autorska platforma streamingowa – Think Film. Rozpoczęcie festiwalu zainaugurowało również działalność Serio Pro – pierwszego w Polsce wydarzenia poświęconego branży serialowej. Podczas ceremonii otwarcia FKA poznaliśmy zwycięzców w konkursach Krytyk Pisze oraz Krytyk Mówi.

***

W tym szczególnym roku, trudnym tak dla uczestników, jak i organizatorów, część projekcji wyświetlana jest dla ograniczonej publiczności w Kinie Szpulka Łódzkiego Domu Kultury. Większość seansów oraz warsztatów, dyskusje i spotkania z gośćmi można zobaczyć na utworzonej specjalnie na potrzeby FKA autorskiej platformie streamingowej Think Film

– Corocznie, już od ponad 10 lat, staramy się państwa zaskakiwać nowymi pomysłami. W tym roku wiele z nich zostało sprowokowanych przez tę trudną sytuację, ale mamy nadzieję, że wniosą dużo dobrej energii i będą alternatywą dla spotkania w realu, które, mam nadzieję, nastąpi już w przyszłym roku. Tymczasem przenosimy Kamerę Akcję do wirtualnego Centrum Festiwalowego Think Film, platformy, w której mogą państwo oglądać filmy, brać udział w warsztatach, dyskusjach, komentować, a także po prostu być z nami i cieszyć się magią festiwalu – mówi dyrektor FKA Przemek Glajzner.

Wszystko o serialach!

Dzień otwarcia festiwalu to przede wszystkim pierwszy dzień wydarzenia branży serialowej Serio Pro, w ramach którego odbyły się już trzy z planowanych ośmiu spotkań. Branża seriali premium jest dziś na zupełnie innym poziomie, niż jeszcze kilka lat temu. Na rynku zmieniło się wiele, powstało mnóstwo platform streamingowych, widzowie oglądają seriale całymi sezonami na raz i ciągle pragną więcej. Wydarzenia Serio Pro są skierowane w tym roku do osób działających w branży lub planujących rozpoczęcie pracy przy serialach.

Pierwszym spotkaniem Serio Pro było Od A do Fargo – analiza scenariuszowa ze scenarzystą Kacprem Wysockim. Twórcy dzisiejszych seriali wciąż potrafią zaskakiwać widzów i budować nieoczywiste opowieści na pograniczu wielu gatunków. Uczestnicy warsztatu mieli okazję dowiedzieć się, jak w praktyce budowana jest struktura dzieł serialowych na podstawie genialnego Fargo. 

Rozmową dnia była zdecydowanie dyskusja Kreatywność ponad wszystko. Twórcy o serialach na SERIO!, na którą zaproszono czterech fantastycznych gości, którzy pracowali przy takich projektach jak W głębi lasu, Śniegu już nigdy nie będzie czy 1983. Agnieszka Smoczyńska (reżyserka), Katarzyna Lewińska (kostiumografka), Łukasz Targosz (kompozytor), Dawid Muszyński (krytyk) oraz prowadząca Kaja Klimek podzielili się najróżniejszymi sekretami swojej pracy. 

Ostatnim wydarzeniem dotyczącym seriali było Serio to oglądasz? O trendach odbiorczych z analityczką TVN Discovery Dorotą Pawelec

Poznaliśmy laureatów konkursów Krytyk Pisze i Krytyk Mówi

Podczas ceremonii otwarcia organizatorzy ogłosili zwycięzców w jedynych w swoim rodzaju konkursach dla krytyków. W konkursie Krytyk Pisze jury krytyków w składzie Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Mateusz Demski i Dawid Dróżdż, zdecydowało się nagrodzić Too Old To Die Young. Przyćpany koniec świata autorstwa Katarzyny Kobernik. 

Jury twórczyń w składzie Anka Sasnal, Daria Kopiec i Maria Ornaf wśród konkursowych tekstów szukało takiego, który byłby dowodem wrażliwości i odwagi autora. Wyróżnienia od jury twórczyń otrzymały ex aeqo Joanna Krygier za tekst Freudowskie sny, marynarskie wierzenia i mitologiczne starcia. O męskiej rywalizacji w filmie Lighthouse Roberta Eggersa oraz Matylda Cianciara za tekst First Cow – Przypowieść o współczesnej Ameryce.

Jury redakcji miesięcznika KINO, czyli Iwona Cegiełkówna i Jacek Cegiełka, wyróżniło tekst Igora Kierkosza Pochłaniam, więc jestem. Ciało w Niedosycie Carla Mirabelli–Davisa. 

W konkursie Krytyk Mówi w wyniku głosowania publiczności z nominowanych 10 kanałów, vlogów i podcastów laureatem został Michał Oleszczyk za podcast Spoiler Master – podcast do słuchania po seansie

Pełny harmonogram 11.FKA można znaleźć tutaj: kameraakcja.com.pl/harmonogram-godzinowy-fka

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones