Filmy Kiry Muratowej na kanale Wojna i Pokój

Informacja prasowa / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+Kiry+Muratowej+na+kanale+Wojna+i+Pok%C3%B3j-38860
W listopadzie kanał Wojna i Pokój zaprezentuje unikatowy cykl filmów jednej z najciekawszych autorek współczesnego kina rosyjskiego - Kiry Muratowej,,Kira Muratowa, laureatki wielu nagród, w tym Nagrody Wolności im. Andrzeja Wajdy.

Ta urodzona w Rumunii, w 1934 roku reżyserka i scenarzystka jest najbardziej kontrowersyjną i awangardową artystką współczesnego rosyjskiego kina. Pierwsze filmy Muratowej,,Kira Muratowa powstały w latach sześćdziesiątych. W swoich obrazach Muratowa, sięgając po tematy uniwersalne, pokazuje ludzi w realiach sowieckiej, komunistycznej rzeczywistości.

Kanał Wojna i Pokój pokaże pięć filmów artystki:

"Ludzie drugiej kategorii" (19 listopada)

Ekscentryczny thriller z elementami wodewilu o ludziach, którzy niczego - nawet zła - nie potrafią robić dobrze i doprowadzić do końca. Film otrzymał Grand Prix na festiwalu w Wiesbaden 2001 (ex aequo z filmem Jerzego Stuhra "Duże zwierzę"), oraz nagrodę FIPRESCI 2001 "za autorską wizję post-sowieckiej rzeczywistości w gatunku kina groteski".

"Krótkie spotkania" (20 listopada)

Melodramat, który na premierę czekał 20 lat! Dwie kobiety, które dzieli wszystko: wiek, pozycja społeczna, temperament. Łączy - miłość do tego samego mężczyzny. Ale tylko jedna z nich o tym wie. Czyja miłość zwycięży? W rolach głównych: Władimir Wysocki, Nina Rusłanowa (nagrodzona w 1988 roku nagrodą Nika, rosyjskim odpowiednikiem Oscara) i sama Kira Muratowa,,.

"Długie pożegnania" (21 listopada)

Toksyczna miłość samotnej matki do dorastającego syna. Jej rozpaczliwe próby ucieczki od własnego wieku i własnej dojrzałości. Jej zaborczość i strach - przed samotnością, przed utratą kolejnej miłości. Głęboki dramat psychologiczny, nieskażony żadną ideologią i - zapewne dlatego - przez 16 lat wstrzymywany przez cenzurę. Obraz otrzymał nagrodę FIPRESCI w Locarno w 1987 r.,oraz Grand prix w Tbilisi w 1988 r.

"Odmiana losu" (22 listopada)

Sprawa jest prosta: zabójstwo w samoobronie. Wieloletni przyjaciel rodziny napastuje żonę bogatego, szanowanego plantatora w jej własnym domu. Adwokat nie ma wątpliwości: - każdy sąd ją uniewinni. I wtedy właśnie pojawia się list, który zupełnie odmienia tok sprawy?

"Syndrom asteniczny" (23 listopada)

Syndrom asteniczny to stan zupełnego, fizycznego i psychicznego wyczerpania - tutaj metafora społeczeństwa radzieckiego w ostatnich latach jego istnienia. Surrealistyczna w formie i nader realistyczna w treści surowa diagnoza stanu rzeczy. W 1990 roku film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, a rok później Nagrodę Nika w kategorii najlepszy film.

Wszystkie seanse rozpoczną się o 21:00.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones