Iluzjon: Grzeszna rodzina na grudniowym seansie

Filmweb /
https://www.filmweb.pl/news/Iluzjon%3A+Grzeszna+rodzina+na+grudniowym+seansie-56469
Kolejny wspólny pokaz Filmwebu i Filmoteki Narodowej czeka nas już 18 grudnia (piątek) o godz. 20.00 w kinie Iluzjon. Na seans zapraszamy do Audytorium im. Stefana Dembego w Bibliotece Narodowej. Bilety jak zwykle kosztować będą tylko 5 złotych.

Aby wprawić się w świąteczny nastrój, proponujemy Wam seans filmowy pod hasłem "Grzeszna rodzina".  Zanim zasiądziemy za stołem w rodzinnym gronie, przypomnijmy sobie kilka rodzin, w których wesołe święta Bożego Narodzenia raczej trudno sobie wyobrazić.

Z naszych propozycji wybierzcie sami, drodzy użytkownicy Filmwebu, tytuł, który najbardziej chcecie zobaczyć na dużym ekranie. Swój głos możecie oddać, klikając TUTAJ. Ankieta jest aktywna do 13 grudnia.

"Chłopięcy świat"
Brak ojca, ciągłe przeprowadzki i w końcu ojczym, który szybko okazuje się sadystą i pijakiem - dzieciństwo głównego bohatera, Tobiasa, nie należy do sielankowych. Ojczym Dwight grany przez Roberta De Niro uznaje jedynie rozwiązania siłowe.  Czy młody bohater ma w ogóle szansę wyjść psychicznie zdrowy z takiego pojedynku?

"Co gryzie Gilberta Grape'a"
Tu znajdziemy chyba najsympatyczniejszą rodzinę z naszych grudniowych propozycji. W czasach, gdy Leonardo DiCaprio nie był jeszcze ani amantem, ani pupilkiem Martina Scorsese, genialnie zagrał w filmie Lasse Hallstroma upośledzonego chłopaka mieszkającego ze starszym bratem, nieznośną siostrą i chorobliwie otyłą matką w małej miejscowości o nazwie Endora. W centrum wydarzeń pozostaje tytułowy Gilbert (Johnny Depp) – jego monotonne życie zmienia się, gdy do miasteczka przybywa piękna turystka w postaci Juliette Lewis. Film nadal ogląda się świetnie, szczególnie patrząc na wspaniałe początki wielkich gwiazd.

"Król Edyp"
Klasyczna historia toksycznej rodziny idealnie nadawała się do zekranizowania przez wielkiego prowokatora Pasoliniego. Kanwę tragedii Sofoklesa reżyser pozostawił bez zmian: nad Edypem ciąży klątwa, iż zabije własnego ojca i prześpi się z matką. Uciekając od przeznaczenia bohater jak gdyby nigdy nic zmienia epoki przeskakując ze współczesności prosto do niby-starożytnych Teb. Wspaniałe ahistoryczne kostiumy, pustynna scenografia nadają antycznemu dramatowi nowego wydźwięku. Film na przemian ekstatyczny i surowy, brutalny i refleksyjny z całą mocą przywołuje nieśmiertelny oryginał.

"Król Lear"
Radziecki obraz z 1971 roku to obok dzieł Petera Brooka i Laurence'a Oliviera jedna z najlepszych filmowych adaptacji dramatu Szekspira. Nie ma w nim uwspółcześniania na siłę, pompatyczności, a na pierwszy plan wysuwa się po prostu uniwersalny, ludzki dramat. Grigorij Kozincew za kamerą, tłumaczenie Borysa Pasternaka i muzyka Dymitra Szostakowicza - to wszystko razem sprawia, że "Król Lir" stanowi seans obowiązkowy dla każdego smakosza kina.

"Magnat"
Rodzina arystokratyczna zawsze miała dla kina wyjątkowy powab. Film Filipa Bajona to wielka rodowa saga książąt von Teuss rozpoczynająca się na przełomie XIX i XX wieku i ciągnąca przez kilka dekad. Kipi tu od ludzkich namiętności, a sportretowane postacie  ulegają nie zawsze  szlachetnym pobudkom. Mamy tu miłość, zdrady, skandale, a w tle kawał polsko-niemieckiej historii, w tym ważne dziejowe wydarzenia.

"Olivier, Olivier"
Mały chłopiec Olivier, oczko w głowie mamy, pewnego dnia jedzie rowerem do babci i już nigdy nie wraca. Tragiczne wydarzenie rozbija szczęście żyjącej na francuskiej prowincji rodziny. Jednak po latach Olivier zostaje odnaleziony w Paryżu. Jedynie siostra ma podejrzenia, że znajda to zwykły oszust… Holland przedstawiając pozornie zgodną rodzinę wyostrza podskórne napięcia i tworzy niezwykłą atmosferę tajemniczości. Rozwiązanie zagadki nie będzie tu wybawieniem, a cały film niezmiennie budzi głęboki niepokój.

"Sprawa Kramerów"
Pani i pan Kramer należą do tych, co najlepiej ze sobą wychodzą na zdjęciu. Ich współżycie nie należało do najbardziej udanych: wiecznie nieobecny, zapracowany mąż, potem odejście żony i w końcu walka o prawo do opieki nad dzieckiem. Historia, jakich wiele, została tu opowiedziana z niesłychaną przenikliwością. Plus wielkie role Meryl Streep i Dustina Hoffmana, za które oboje dostali Oscary. Kolejne statuetki przypadły "Sprawie Kramerów" za reżyserię, film i scenariusz.

"Wspaniałość Ambersonów"
Autor nieśmiertelnego "Obywatela Kane'a" również tutaj dał dowód swojego mistrzostwa. Przedstawiona historia pozornie jest bardzo prosta: otóż do rodzinnego domu wraca po latach nauki panicz. Bogaty, rozpuszczony wyrostek zdążył w tym czasie stać się bogatym i rozpuszczonym młodzieńcem. Wprowadza zamęt w swoje szeregi i powoduje konflikty. Jednocześnie z rozkładem rodzinnej tkanki na horyzoncie pojawia się jeszcze straszniejsze zagrożenie: widmo nowoczesności w postaci automobilu...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones